22.8 C
marți, 25 iunie 2024
AcasăSpecialSevilla, Sampdoria şi Anderlecht, eliminate din Liga Campionilor

Sevilla, Sampdoria şi Anderlecht, eliminate din Liga Campionilor

Marţi s-au disputat primele cinci partide din cadrul playoff-ului pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor, potrivit ziare.com.

Iată rezultatele înregistrate:

Hapoel Tel Aviv – Red Bull Salzburg 1-1 (Zahavi 90′ / da Silva 42′-autogol)

Hapoel Tel Aviv a obţinut calificarea în grupele Ligii Campionilor după ce în tur s-a impus cu 3-2.

FC Sevilla – SC Braga 3-4 (Luis Fabiano 60′, Navas 84′, Kanoute 90′ / Matheus 31′, Lima 58′, 85′ şi 90′), în tur 0-1

Portughezii de la SC Braga au reuşit cea mai mare surpriză a playoff-ului, eliminând FC Sevilla cu o dublă victorie (în tur scorul a fost 1-0).

Sheriff Tiraspol – FC Basel 0-3 (Streller 74′, Frei 80′ şi 87′), în tur 0-1

Campioana Elveţiei a avut emoţii serioase în faţa moldovenilor până în minutul 74. Ultima parte a meciului a adus trei goluri în contul celor de la Basel şi mult dorita calificare în Champions League.

Sampdoria – Werder Bremen 3-2 (Pazzini 8′ şi 13′, Cassano 85′ / Rosenberg 90′, Pizarro 100′)

După 1-3 în tur, Sampdoria a fost aproape de calificare însă nemţii au înscris în minutul 90 şi au trimis partida în prelungiri. Werder a înscris din nou în prima repriză adiţională şi au obţinut calificarea în grupele Ligii Campionilor.

Anderlecht – Partizan Belgrad 2-2 (Lukaku 64′, Gillet 71′ / Cleo 15′ şi 53′), 2-3 după lovituri de la 11 metri

Sârbii au obţinut calificarea în grupă la loviturile de departajare, după ce ambele partide s-au încheiat cu acelaşi rezultat, scor 2-2.

Pierzătoarele din playoff vor evolua direct în grupele Europa League.