32.6 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăSportFotbalMoment incredibil la Campionatul Mondial! Tunisia a început repriza secundă cu un...

Moment incredibil la Campionatul Mondial! Tunisia a început repriza secundă cu un jucător în minus

Un episod rar întâlnit la un Campionat Mondial s-a petrecut în partida dintre Tunisia și Olanda, când formația africană a revenit de la vestiare fără unul dintre titulari.

Meciul dintre Tunisia și Olanda, încheiat cu victoria „Portocalei mecanice”, scor 3-1, a oferit unul dintre cele mai neobișnuite momente ale actualei ediții a Campionatului Mondial.

La revenirea pentru repriza secundă, Tunisia a intrat pe teren în doar zece jucători, după ce căpitanul Ellyes Skhiri a întârziat ieșirea de la vestiare.

Arbitra Katia Itzel Garcia Mendoza era pregătită să reia jocul, însă a observat în ultimul moment că selecționata africană nu avea efectiv complet și a amânat fluierul de start până la apariția fundașului.

Skhiri a avut o seară de coșmar

Întârzierea lui Ellyes Skhiri l-a nemulțumit pe selecționerul Olandei, Ronald Koeman, care a protestat vizibil de pe marginea terenului.

După câteva zeci de secunde, căpitanul Tunisiei și-a făcut apariția pe gazon, iar repriza secundă a putut începe fără alte incidente.

Pentru Skhiri, partida fusese însă una extrem de dificilă încă din primele minute.

În minutul 3, fundașul și-a trimis mingea în propria poartă și a devenit autorul celui de-al doilea cel mai rapid autogol din istoria Campionatelor Mondiale.

Singurul autogol marcat mai repede rămâne cel al lui Sead Kolasinac, înscris după două minute și 11 secunde în partida Bosnia și Herțegovina – Argentina de la Campionatul Mondial din 2014.

Autogolul tunisianului a avut și o semnificație statistică importantă.

A fost al 66-lea autogol din istoria Cupei Mondiale și al 12-lea înregistrat la ediția din 2026, egalând astfel recordul stabilit la turneul final din Rusia, în 2018, pentru cele mai multe autogoluri marcate într-o singură ediție a competiției.

Koeman privește deja spre duelul cu Maroc

Grație succesului cu Tunisia, Olanda s-a calificat în 16-imile Campionatului Mondial, unde va înfrunta Marocul.

Partida este programată pe 30 iunie, de la ora 04:00, la Guadalupe, în Mexic.

„Am început foarte bine meciul, iar acel start ne-a făcut lucrurile mult mai ușoare. După pauză am permis câteva ocazii, însă, în general, am controlat partida. Maroc este o echipă foarte bună, dar nu ne este frică de nimeni. Știm că va fi un meci dificil, însă dacă vrem să ajungem departe la acest Campionat Mondial trebuie să putem învinge orice adversar”, a declarat Ronald Koeman după calificarea în faza eliminatorie.

Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

România va utiliza soluția germană pentru Portofelul European de Identitate Digitală

Guvernul a anunțat că România va adopta soluția germană pentru Portofelul European de Identitate Digitală (RoEUDIW), un proiect destinat identificării digitale sigure și interoperabile...

Doar 61% dintre români au locuințele conectate la canalizare. Diferențe majore între orașe și sate

În anul 2025, 61,1% din populația rezidentă a României avea acces la sisteme de canalizare, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS).Procentul...

Ce spune Siegfried Mureșan, după ce a fost propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier

USR, UDMR și PNL au decis, vineri dimineață, să îl nominalizeze pe europarlamentarul Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru. Acesta a declarat că România...
Ultima oră
Pe aceeași temă