Marea Britanie a înregistrat joi cea mai fierbinte zi de iunie din istorie, temperaturile urcând până la 36,4°C în sud-vestul comitatului Somerset, doborând recordul stabilit cu doar o zi înainte, în timp ce valul extrem de căldură a suprasolicitat serviciile de ambulanță din Londra, scrie AFP.
Marea Britanie, lovită de caniculă
Serviciul meteorologic britanic Met Office a anunțat că temperatura record pentru luna iunie a fost înregistrată în localitatea Yeovilton din Somerset, după ce miercuri fusese consemnat un maxim de 36,1°C în Gosport, Hampshire, mai la est.
Recordurile continuă să cadă, în contextul în care un val de căldură tot mai periculos afectează Europa de Vest, cu temperaturi mai ridicate decât în unele regiuni din Africa, generând probleme majore în transporturi și în serviciile de urgență.
Până miercuri, recordul de temperatură pentru luna iunie în Marea Britanie data din vara caniculară din 1976, însă în ultimii ani au fost doborâte în mod repetat recorduri pentru alte luni.
Joi dimineață, Met Office a prelungit avertizarea roșie de caniculă până vineri seara pentru Londra și zonele din jur.
VEZI ȘI – Franța, sub asediul caniculei: milioane de oameni vizați de codul portocaliu
Avertizarea roșie, care semnalează un risc „foarte probabil” pentru sănătate și infrastructură, fusese inițial valabilă până joi la miezul nopții, dar a fost extinsă până vineri, la ora 21:00, acoperind Londra și alte orașe din sud-estul Angliei, inclusiv Dover și Oxford.
Serviciul de Ambulanță din Londra a anunțat că a înregistrat miercuri cel mai mare număr de intervenții „care pun viața în pericol”, situație pe care directorul executiv Jason Killens a pus-o pe seama temperaturilor extreme.
Echipajele noastre lucrează foarte mult în condiții dificile pentru a avea grijă de pacienți, a transmis acesta.
Vă rugăm să le ajutați să vă ajute, având grijă de voi și de cei din jur — evitați expunerea la soare și hidratați-vă corespunzător.
Pe măsură ce temperaturile au crescut în ultimele zile în capitala britanică, oraș cu aproximativ 9 milioane de locuitori, serviciul a raportat 642 de apeluri de urgență de categoria 1 într-o singură zi, miercuri — un record.
Aceste cazuri includ cele mai grave situații medicale, precum stop cardiac sau pacienți care nu mai respiră.
În total, au fost primite 7.900 de apeluri, iar echipajele au intervenit la aproape 3.600 de pacienți.
Peste 400 de ambulanțe suplimentare au fost mobilizate în această săptămână pentru a face față solicitărilor.
„Creșterea numărului de apeluri este legată de vremea caniculară, echipajele intervenind la mai multe cazuri de leșin, dificultăți de respirație și probleme cardiace”, a precizat Serviciul de Ambulanță din Londra.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.