34.9 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSportAlte sporturiCIO ridică sancțiunile pentru Belarus, dar Rusia rămâne penalizată! World Athletics refuză...

CIO ridică sancțiunile pentru Belarus, dar Rusia rămâne penalizată! World Athletics refuză să urmeze decizia

Comitetul Olimpic Internațional a anunțat că nu mai recomandă nicio restricție pentru sportivii bieloruși, însă Federația Mondială de Atletism a respins imediat recomandarea, menținând sancțiunile din 2022.

Comitetul Olimpic Internațional a luat o decizie care a stârnit imediat reacții contradictorii: a ridicat toate sancțiunile impuse sportivilor bieloruși, deschizând calea participării lor la competițiile internaționale sub simboluri naționale.

„Board-ul executiv al CIO nu mai recomandă nicio restricție asupra participării sportivilor bieloruși, inclusiv a echipelor, în competițiile conduse de Federațiile Internaționale și de organizatorii de evenimente sportive internaționale”, a transmis CIO, conform Reuters.

Ministerul de Externe al Belarusului și Comitetul Național Olimpic au salutat decizia, lăudând-o pe președintele CIO, Kirsty Coventry, pentru „poziția echilibrată și principială”. Comitetul Olimpic Ucrainean a reacționat dur, subliniind că „teritoriul Belarusului e folosit pentru a lansa rachete și atacuri cu drone în orașele ucrainene, dar și pentru logistica militară de susținere a armatei ruse. În contextul militar și umanitar nu a fost nicio schimbare care poate servi drept argument pentru întoarcerea reprezentanților din Belarus în sportul internațional sub simbolurile naționale.”

World Athletics a fost prima federație care a respins recomandarea CIO, anunțând că sancțiunile din martie 2022 rămân în vigoare pentru sportivii, oficialii și personalul de sprijin din Rusia și Belarus. „Consiliul nostru a luat o decizie clară că atunci când va fi o mișcare clară înspre negocierile de pace, vom începe să ne reevaluăm deciziile. Până atunci, Consiliul rămâne stabil cu decizia pe care a luat-o în martie 2022″, a transmis federația.

Rusia rămâne sancționată din cauza unui scandal de dopaj, nu al războiului

Situația Rusiei este diferită și mai complicată. Potrivit The Guardian, întoarcerea sportivilor ruși în competiții a fost întârziată nu de războiul din Ucraina, ci de un scandal de dopaj izbucnit în aprilie, când publicația Insider a dezvăluit că partenerul directoarei generale a Agenției Ruse Anti-Doping ar fi fost membru al FSB. CIO colaborează acum cu WADA pentru a cerceta cazul.

WADA a anunțat finalizarea Operațiunii Lims, descrisă drept cea mai de succes investigație anti-doping din istorie, care a analizat date confiscate de la un laborator din Moscova. În urma investigației, 291 de sportivi ruși au fost sancționați, cele mai mari probleme apărând în rândul halterofililor și al atleților.

Ministrul rus al sportului, Mikhail Degtyarev, a calificat situația drept inacceptabilă. „Procesul de restabilire a fost întârziat clar și nu vedem niciun motiv pentru asta”, a transmis oficialul rus.

Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Deficit comercial record pentru SUA: companiile îşi fac stocuri pe fondul tensiunilor globale

Economiştii avertizează că nivelul ridicat al deficitului comercial ar putea afecta ritmul de creştere al economiei americane în trimestrul al doileaDeficitul comercial al Statelor...

Petrișor Peiu explică refuzul AUR de a vota Guvernul Veștea în Parlament

Senatorul AUR Petrișor Peiu a explicat duminică motivele pentru care formațiunea condusă de George Simion nu a votat Guvernul Veștea, susținând că PSD nu...

Schimbare la bancomate: utilizatorii ar putea retrage orice sumă, nu doar valori prestabilite, indiferent de bancă

Dacă va fi adoptată, măsura va obliga instituțiile financiare să actualizeze software-ul bancomatelor, astfel încât introducerea manuală a sumei să devină disponibilă în mod...
Ultima oră
Pe aceeași temă