32.1 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăEconomieBogdan Ivan: România cere amânarea renunțării la cărbune până în 2030

Bogdan Ivan: România cere amânarea renunțării la cărbune până în 2030

Acesta a subliniat că în ultimul deceniu producția de energie pe bază de cărbune și gaze a scăzut cu peste jumătate

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat că Guvernul lucrează la finalizarea renegocierii țintelor asumate de România prin PNRR, astfel încât termenul limită pentru închiderea centralelor pe cărbune să fie prelungit până în 2030, și nu la finalul acestui an, cum prevede angajamentul inițial.

„Sunt convins că planeta nu va fi afectată dacă România își păstrează în funcțiune centralele pe cărbune din Valea Jiului, pentru care militez constant”, a declarat ministrul Ivan.

Acesta a subliniat că în ultimul deceniu producția de energie pe bază de cărbune și gaze a scăzut cu peste jumătate, fără ca noile surse regenerabile să compenseze pierderile. Creșterea eolianului și a solarului este evidentă, însă lipsa capacităților de stocare limitează utilizarea eficientă a acestei energii.

Ivan a precizat că Guvernul pregătește două pachete de măsuri: unul pentru reducerea facturilor la energie, deja depus spre aprobare, și un al doilea pentru dezvoltarea noilor capacități de producție, în special prin valorificarea gazelor naturale, inclusiv a celor din Marea Neagră. Ministrul a amintit și investițiile planificate în reactoarele 3 și 4 de la Cernavodă, negociate cu partenerii americani.

„România și-a asumat cea mai ambițioasă politică de decarbonizare din UE, dar nu putem sacrifica securitatea energetică. Germania și Polonia și-au fixat orizonturi mai lungi, până în 2040-2050. Cerem, realist, amânarea termenului până în 2030”, a punctat Bogdan Ivan.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite

Ciprian Ciucu a semnat contractele pentru PUZ-urile necesare drumurilor radiale 9 și 10. Lucrările sunt programate să înceapă în 2028

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat că a semnat contractele pentru elaborarea Planurilor Urbanistice Zonale (PUZ) necesare realizării drumurilor radiale 9 și 10. Potrivit...

ADVERTORIAL: Lacrimi de bucurie. Fundația Sebastian Moise oferă copiilor vulnerabili un loc în tabăra de vară

În România anului 2026, vacanța de vară nu arată la fel pentru toți copiii. Unii își pregătesc rucsacul de tabără încă din primăvară. Alții...

Nicuşor Dan: România a prezentat progresele privind hub-ul de securitate la Marea Neagră la Summitul Flancului Estic

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, joi, la finalul Summitului Flancului Estic desfăşurat în Polonia, că a informat statele participante despre progresele realizate în privinţa...
Ultima oră
Pe aceeași temă