UDMR vrea să discute cu ambele tabere din PSD ca să decidă dacă votează sau nu moțiunea de cenzură. Parlamentarii UDMR nu vor asista, duminică, la citirea moțiunii. Kelemen Hunor: Nu vrem să arbitrăm conflictele lor interne

de Adrian Bărbulescu, Mihai Diac , 17 iunie 2017 - stire actualizata la ora 20:43, 17 iunie 2017
Kelemen Hunor

UPDATE 20,30: Parlamentarii UDMR nu vor veni duminică la ședința în plen pentru a asista la citirea moțiunii de cenzură care este inițiată de PSD, a anunțat sâmbătă liderul UDMR, Kelemen Hunor.

Citirea moțiunii va avea loc duminică, la ora 16.30, în plenul Parlamentului, după ce Mihai Fifor a convocat, vineri seara, parlamentarii social-democrați.

Social-democrații au decis să convoace Parlamentul pentru ziua de duminică, atunci când va citită moțiunea de cenzură la adresa Guvernului Grindeanu-Ponta-Jianu.


UPDATE 16,05: Coaliția aflată la guvernare este responsabilă de actuala situație politică, creată în urma refuzului premierului Sorin Grindeanu de a-și da demisia, iar UDMR nu dorește să arbitreze conflictele din PSD sau din alt partid, a declarat sâmbătă, la Cluj, președintele UDMR, Kelemen Hunor, informează Agerpres.

Declarația a fost făcută după ședința Consiliului Permanent al Uniunii.

"Nu vrem noi să intervenim și să arbitrăm conflictele lor interne", a susținut Kelemen Hunor.


Consiliul Permanent al UDMR se reunește sâmbătă la Cluj Napoca, pentru a analiza situaţia politică actuală, iar la finalul şedinţei concluziile vor fi prezentate de Kelemen Hunor. Surse parlamentare citate de News.ro susțin că liderii UDMR vor dicuta posibilitatea intrării formaţiunii la guvernare.

Liderul deputaţilor UDMR, Attila Korodi, a declarat vineri pentru News.ro că Uniunea va lua zilele următoare o decizie în legătură cu poziţionarea faţă de moţiunea de cenzură iniţiată de PSD şi ALDE şi a precizat că va avea discuţii cu toate forţele politice, inclusiv cu Sorin Grindeanu.

”UDMR nu are un punct de vedere până la ora actuală. Nu s-a întrunit forul de conducere, care se va întâmpla zilele următoare. Avem nevoie de un dialog în interiorul UDMR pentru a ne poziţiona şi a creiona discuţiile care se vor duce săptămâna viitoare”, a declarat Attila Korodi. Întrebat dacă acordul de colaborare parlamentară încheiat cu PSD şi ALDE obligă UDMR să voteze alături de cele două partide din coaliţie la moţiunea de cenzură, Korodi a negat.

”Nu are nicio obligaţie directă. Colaborarea parlamentară este destul de bine conturată, nu e inclus un element de genul acesta. E nevoie de dialog pentru a înţelege tot ce se întâmplă pe eşichierul politic, a înţelege şi ce se întâmplă şi ce propun cei din actuala coaliţie şi după acest lucru se ia o decizie. Zilele următoare, în forul de conducere, probabil vom decide cum vom vota la moţiunea de cenzură. Aşa cred că este oportun şi statutar”, a precizat liderul deputaţilor UDMR.

Comentarii

  • Fram

    18 iunie 2017 9:35

    UDMR alearga dupa doi iepuri ca sa manance unul.

    raspunde comentariului
    • dusu

      18 iunie 2017 13:10

      ma regatene ! ma romine ! tu daca ai fi ungur in romanica,tara cu stat de drept, cu oameni toleranti si civilizati, cum ai proceda ?

      raspunde comentariului
      • Fiind o chestiune de interes national

        19 iunie 2017 23:56

        daca as fi ungur as cere nesovaielnic opinia SRI si MAE Romania.

        raspunde comentariului
  • Bogdan

    18 iunie 2017 8:18

    Imi place cum procedeaza udmr-ul vor sa afle in primul rand cine da mai mult si, abia dupa aceia, se hotarasc pe cine si cum sa vanda. Corect, nu?

    raspunde comentariului
  • Murphy

    17 iunie 2017 23:47

    UDMR va fi invitata la guvernare in orice situatie, depinde de ce doreste. Daca nu trece motiunea va avea de dus tratative cu opozitia actuala la care se aduna si partea din PSD care-l sustine pe Grindeanu, iar daca trece motiunea, inseamna ca au fost si se duc de partea PSD care-l sustine pe Dragnea.

    raspunde comentariului
  • E previzibil

    17 iunie 2017 22:58

    Unguri hatarasc viitorul Romaniei.

    raspunde comentariului
  • CETATEANUL

    17 iunie 2017 21:03

    PENTRU SALVAREA RO ESTE NEVOIE URGENT DE ALEGERI ANTICIPATE SI VALIDAREA REFERENDUMULI CU 300 DE PARLAMENTARI, DESI CCR SI AVOKKTUL POPORULUI DORM IN BOCANCI, CARE NU AU FACUT PARTE DUPA 1989 DIN NICI O ORGANIZATIE INFRACTIONALA DE CRIMA ORGANIZATA NUMITA PARTID POLITIC SAU FORMATIUNE POLITICA. NUMAI O REVOLTA GENERALA ADEVARATA POATE SCOATE RO DIN GHEARELE CARACATITEI CORUPTIEI CARE A CAPTURAT TARA DUPA 1989.

    raspunde comentariului
    • Stim toti

      18 iunie 2017 3:01

      ca alegerile anticipate ar salva tara. Dar cum facem sa le declansam? Strada nu mai este activa, oamenii se multumesc la a pune indemnuri pe forumuri!

      raspunde comentariului
      • dusu

        18 iunie 2017 13:07

        ma rominilor ! voi nici pina amu nu v ati dat seama ca ori de cite ori ati vota, tat ai vostri ies !

        raspunde comentariului
  • Inca o ocazie

    17 iunie 2017 18:03

    de a arata daca aveti sau nu coloana vertebrala! Nu va mai targuiti cu ambele tabere, nu va amestecati in scandal! Ne vom pierde si ultima urma de respect, daca intrati in troaca asta!

    raspunde comentariului
  • AliceTP

    17 iunie 2017 18:02

    Multumesc pentru sublinieri. teebuie sa li citeasca cit mai multi... hector17 iunie 2017 1001Intrebarea UDMR este daca ar mai putea obtine vreun "ciolan". Pana in prezent au colaborat foarte bine cu PSD la retrocedari, privatizari, exploatarea padurilor si resurselor locale si la functii in ministere si pe plan local. Au obtinut tot ce au vrut, si mai mult decat atat. Acum, pentru a mai sustine PSD le trebuie mult mai multe functii in aparatul central. Pe plan local se decurca foarte bine cu marionetele din partidele romanesti.

    raspunde comentariului
  • AliceTP

    17 iunie 2017 17:58

    uAu ajuns ungurii sa arbitreze cine e si nu e prim ministru in Romania? Rusine fanariot Dragnea...

    raspunde comentariului
  • udemeresipesede

    17 iunie 2017 16:41

    când u-de-me-re și pe-se-de sub orice nume ar fi VOR DISPĂREA din politica românească atunci vom avea un nou început și șansa de mai bine. România, trezește-te!

    raspunde comentariului
  • STOIAN STANCIU

    17 iunie 2017 15:30

    Nu-i luati in seama pe politcieni ei se cearta ei se inpaca,dumneavoastra puteti beneficia de castigiri serioasein functie de realizarii.Lucrati acasa pe calculator in limita timpului disponibil fara stres si fara sefi.Daca va intereseaza trimiteti solicitare la email stoian.stanciuyahoo.com

    raspunde comentariului
  • sourly

    17 iunie 2017 10:14

    ramane de vazut daca UDMR scuipa cu demnitate unde au lins cu placere.

    raspunde comentariului
  • Ce teatru mai joaca!

    17 iunie 2017 10:09

    Bineinteles ca va vota! S-a lasat cu targuiala, desigur si Dragnea trebuie sa mareasca oferta! Deci vom avea iar UDMR in guvern, plus alte castiguri ale acestor vajnici "aparatori ai democratiei" !!!

    raspunde comentariului
    • AliceTP

      17 iunie 2017 18:00

      Ludovic Orban in PNL -de ce la-ti ales acolo?UDMR joaca cu PSD, PNL joaca cu OrbanCe e pe acolo, nu mai sint romani sa faca politica cinstita?

      raspunde comentariului
  • hector

    17 iunie 2017 10:01

    Intrebarea UDMR este daca ar mai putea obtine vreun "ciolan". Pana in prezent au colaborat foarte bine cu PSD la retrocedari, privatizari, exploatarea padurilor si resurselor locale si la functii in ministere si pe plan local. Au obtinut tot ce au vrut, si mai mult decat atat. Acum, pentru a mai sustine PSD le trebuie mult mai multe functii in aparatul central. Pe plan local se decurca foarte bine cu marionetele din partidele romanesti.