Kovesi refuză a patra oară să dea explicații în fața parlamentarilor despre alegerile din 2009

de Iulian Budușan , 14 noiembrie 2017 - stire actualizata la ora 16:28, 14 noiembrie 2017
Kovesi refuză a patra oară să dea explicații în fața parlamentarilor despre alegerile din 2009

Şefa DNA, Laura Codruţa Kovesi, a refuzat a patra oară să se prezinte în fața comisiei parlamentare care anchetează desfășurarea alegerilor din 2009. Motivația este ca și până acum - nu deţine informaţii sau documente necesare clarificării împrejurărilor şi cauzelor în care s-au produs evenimentele supuse cercetării parlamentare.

”Vă aduc la cunoştinţă că nu deţin informaţii şi/sau documente necesare clarificării împrejurărilor şi cauzelor în care s-au produs evenimentele supuse cercetării parlamentare”, le-a transmis Laura Codruţa Kovesi marţi parlamentarilor din comisia de anchetă privind alegerile prezidenţiale din 2009.

Şefa DNA a fost chemată din nou, pentru miercuri, la audieri de către comisia parlamentară de anchetă privind alegerile prezidenţiale din 2009, după ce decizia Curţii Constituţionale (CCR) privind obligativitatea acesteia de a se prezenta în faţa comisiei a fost publicată în Monitorul Oficial.

”Nu am idei preconcepute, ne facem datoria în continuare. Este decizia dânsei dacă vine sau nu. Din păcate, România a inclus în Constituţie, după modelul altor state, posibilitatea de a avea comisii speciale de anchetă, dar nu a înţeles pe deplin importanţa acestei comisii şi greutatea lor”, a declarat preşedinta comisiei de anchetă, Oana Florea, întrebată ce se întâmplă dacă şefa DNA nu va da curs nici de această dată invitaţiei.

”CCR statuează obligativitatea oricărei persoane care deţine o funcţie publică de a veni la Parlament în virtutea principiului colaborării loiale şi în virtutea bunei credinţe pentru a lămuri aspecte şi evenimente semnificative din viaţa societăţii”, a mai spus ea.

Comentarii

  • @ Ramona Georgescu

    16 noiembrie 2017 21:09

    Va dati smechera, stimata doamna, dar sunteti doar penibila! Este mare diferenta intre atributiile comisiei 2009 si atributiile pe care le are DNA. Comisia 2009 nu are dreptul de a face ancheta penala, ci doar distrage atentia de la dezastrul guvernarii psd-alde, care deocamdata a marit datoria nationala cu 10 miliarde de euro in primele 9 luni ale anului. Comisia nu face altceva decat sa cheltuiasca bani de la buget, deja Parchetul General a facut o ancheta care a aratat ca nu a fost absolut nimic ilegal, nimic suspect, in sindrofia de la G. Oprea. Altceva este insa cu invitatia la DNA, care are loc pentru a se ancheta acte constatate de coruptie, acte care aduc prejudicii tarii.

    raspunde comentariului
  • marele roman Pacepa

    15 noiembrie 2017 15:49

    Un proverb arab zice-Pai merge Mohamed la munte sau vine muntele la Mohamed?Dece nu face Todirasi o comisie intocmita din el,seful CCR,seful CSM,seful inspectiei judiciare,seful comisiei parlamentare de control,diversi sufla in terci si muste ce se baga in churu calului si sa mearga stimata asistenta la Templul Neprihanit PNA -tare aia de zeci de ani se cheama Dna dar saitu cu pna ca pe vremea lui Bomboniel.Deci la templu PNA daca nu aveti puterea sa auceti tenplu la voi.

    raspunde comentariului
  • Firul de praf

    15 noiembrie 2017 15:30

    Numita politic a tot fost, ultima data s-a dezvaluit un caz de coma, cu Victoras si cu muieri imbrobodite, care circulau incognito, ca soparlele. Asta nu e lupta anticoruptie, i-o gluma proasta. Fiecare minut petrecut de aceasta individa in postul respectiv prejudiciaza CATASTROFAL nu numai imaginea Justitiei, ci si imaginea UE. Adica, exista pericolul sa credem ca oficialii de la Burxelles sunt niste escroci, cel putzin la fel de mari. Ma gandesc ca momentul acela nu-i departe. Fonduri europene NU, dezvoltare NU, stabilitate interna NU. Atunci, pen`ce pastele ma-sii ne mai pierdem timpul cu astia ? Atat va spun, o explozie de furie a romanilor pacaliti nu-i departe. S-ar putea sa auziti sute de ,mii de oameni, in piata racnind ca ne-am saturat de escrocheriile Bruxelle-ului. Sa nu ziceti ca n-ati stiut.

    raspunde comentariului
    • Ai sarit peste cal, prafule!

      15 noiembrie 2017 17:11

      Vai, vai, se compromite pana si UE - zici tu, in intelepciunea ta de molecula de praf - pentru ca la conducerea DNA este doamna Kovesi??? Ce tampenie poti sustine!! Se compromite Romania pentru ca are atatia corupti, majoritatea concentrati in psd si cu pozitii politice la varf! Adicca sefii celor doua camere parlamentare sunt doi penali, unul mai penal decat celalalt. Si atunci ce fac ei si slugile lor, intre care te numeri? Clampanesc impotriva DNA si a sefei institutiei, in speranta ca ii salveaza pe cei doi mari pungasi si pe restul hotilor! Fa bine si lasa Pastele in pace, desi este bine cunoscut ca tu si ai tai nu aveti nimic sfant!

      raspunde comentariului
  • emil

    15 noiembrie 2017 7:29

    Nesimtirea acestor penali nu are limite..

    raspunde comentariului
    • Se intelege

      15 noiembrie 2017 8:58

      ca te referi la penalii Tariceanu si Dragnea! Nu ai avut curajul sa specifici!

      raspunde comentariului
  • Ecce Dicktatura

    15 noiembrie 2017 7:17

    Procurista Sefa evident nu raspunde decat in fata micii adunari strategice. La masa tacerii oricine ii pune vreo intrebucere de atatea ori, nu intelege ca care ecce treaba sau se preface.

    raspunde comentariului
  • galoș

    15 noiembrie 2017 6:51

    Curat neconstituțional !!Poate se întâmplă ceva.Tudorele fii bărbat !

    raspunde comentariului
  • DRacugol

    14 noiembrie 2017 19:46

    O catea ordinara!

    raspunde comentariului
  • un roman

    14 noiembrie 2017 19:03

    SA VINA,SA VA IA,SA VA IA ODATA,PE TOTI HOTIII,MAFIOTII, AJUNGE,Liviu Dragnea, umilit si huiduit la Sibiu Ghidul Aradean

    raspunde comentariului
  • CCR si a depasit atributile !

    14 noiembrie 2017 19:01

    CCR la presiunea PSD-ALDE si a depasit atributile !

    raspunde comentariului
  • Devil Shaiseh

    14 noiembrie 2017 18:58

    Sa nu ne mai mire ca Parlamentul nu tine cont de lege pentru ca pana si CCR a ajuns sa incalce constitutia. Infractorii din parlament nu vor doar sa controleze totul ci chiar au declarat razboi Romaniei.

    raspunde comentariului
  • Viorica

    14 noiembrie 2017 18:10

    Sa dus si ea la Oprea acasa la una mica ca de era fara obligatii sa puna tara la cale.

    raspunde comentariului
    • Cacofonie

      15 noiembrie 2017 17:15

      Te-ai facut vinovata de cacofonie, in incercarea de a ataca si matale DN-ul si pe sefa acestei institutii! Ce sa ne miram, asta e nivelul intelectual al pesedimii!

      raspunde comentariului
  • CCR statueaza???

    14 noiembrie 2017 17:42

    CCR are ca atributii sa constate acordul sau dezacordul dintre legi si Constitutie. De aceea i se zice "Curte Constitutionala". Dar CCR nu are dreptul sa emita legi si nici sa dea indicatii 'pretioase' parlamentului, ce legi sa emita, asa cum face de cand il are sef pe pesedistul Dorneanu. Poate Comisia 2009 sa indice legea care impune prezentarea celor 'invitati' sa se prezinte in fata ei? Ca numai ce 'statueaza' Dorneanu nu echivaleaza cu o lege!

    raspunde comentariului
  • THEO

    14 noiembrie 2017 17:40

    Cine o pune la pământ pe tipa asta nerușinată?

    raspunde comentariului
    • Nerusinat este cel ce zice!

      14 noiembrie 2017 17:47

      Nu exista nici o lege care sa impuna prezentarea unei persoane invitate in fata comisiilor parlamentare! Daca cunosti o asemenea lege, ar fi bine sa o postezi, in locul comentariului lipsit de decenta, pe care l-ai pus! Comisia 2009 are doua scopuri - 1...... Sa o sictireasca pe Kovesi si sa loveasca in DNA..... 2...... Sa abata atentia de la dezastrul economic in care coalitia de guvernare taraste Romania! Comisia 2009 cheltuieste inutil banii de la buget, acum, cand guvernul plateste o parte din lefuri si pensii, din imprumut!

      raspunde comentariului
  • Neluta

    14 noiembrie 2017 17:34

    Ce zica si ea ca la pus presedinte pe Basescu in ciuda faptului ca Geoana castigase alegerile?

    raspunde comentariului
    • Bati campii!

      14 noiembrie 2017 17:36

      Cum putea Procurorul General sa "puna" un presedinte? Cu ce gandesti?

      raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    14 noiembrie 2017 17:32

    INTREBARI PT. DNA, PARCHETUL GENERAL SI SRI. Se impun urmatoarele intrebari 1. De ce nu a fost arestat pana in prezent infractorul Dragnea, pt. ca a furat Hotelul Turris, in 2009, cu ajutorul sotiei sale Bombonica si srijinit probabil de consilierul sau juridic si director executiv, Carmen Dan ? Si de ce statul nu a recuperat respectivul hotel ? 2. De ce nu a fost deblocat dosarul 6311-2-2012, tinut cu NUP de Nitu la Parchetul General pentru ca Dragnea sa nu plateasca impunerea de catre ANAF a 31 milioane de dolari, evaziune fiscala pt. neplata impozitelor si taxelor la Hotelul Turris ? De ce este impiedicat ICCJ si acum sa judece respectivul dosar ? 3. De ce autoritatile au permis sotilor Dragnea sa fure Hotelul Turris si apoi sa-l vanda ? 4. De ce au fost musamalizate, pana in prezent, paguba de 110 milioane de lei- valoarea reala a hotelului, in 2009, cand a fost furat, si 31 milioane de lei- valoarea evaziunii, impusa de ANAF pt. neplata de impozite si taxe de catre Bombonica la hotelul Turris ? Intreaga tara stie, din presa si de pe net, ca LIVIU DRAGNEA, abuzand de functia de presedinte al C.J.Teleorman , a furat HOTELUL TURRIS din Turnu Magurele, in 2009, folosindu-se de fosta sa sotie. Bombonica a platit o suma modica de 114 mii de lei, cand hotelul valora in realitate 110 milioane de lei, adica de o mie de ori mai mult. In 2011 a existat probabil un razboi intre FINANTE si Consiliul Judetean, la Alexandria, unde Carmen Dan a fost consilier juridic si director executiv, in cadrul CJT, a lui Dragnea, din 2002 pana in 2012. Si, ca sa-i scape de puscarie pe sotii Dragnea, care furasera un hotel de 8 etaje, s-a inscenat un aranjament de retrocedare ilegala ca hotelul nu a fost cumparat cu 114 mii de lei de Bombonica, ci i-a fost retrocedat. Cred ca Dragnea a beneficiat de sprijinul angajatei sale, Carmen Dan, la toate marile ilegalitati savarsite de presedintele CJT in perioada 2002-2012, ca nu degeaba si-a adus-o Dragnea de la Videle la Alexandria. Astfel, Finantele a lasat-o pe Bombonica sa ramana proprietara pe Hotelul Turris. Dar a impus-o sa plateasca statului 31 milioane de lei, in 2011, ca evaziune fiscala, fiinca Bombonica nu platise impozitele si taxele cuvenite pana in 2011 pentru hotel. Dragnea a vandut apoi Hotelul Turris, pe bani grei, unei doamne care administra chiar respectivul hotel. Sotii Dragnea au ramas cu milioanele incasate pe hotel, si nici impunerea de 31 milioane de dolari, echivelenta cu 7,5 milioane de euro, nu au mai platit-o, din cauza ca dosarul penal 6311-2-2012, care ajunsese la ICCJ, a fost blocat de Nitu cu NUP la Parchetul General, unde e blocat si in prezent.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    14 noiembrie 2017 17:30

    Parlamentul nu este nici Proc uratura si nici Judecatorie. Laura Codruta Kovesi poate fi chestionata numai de CSM, or Parchetul General. In schimb, Parlamentul il poate lua la intrebari pe seful Camerei deputatilor si sa ceara arestarea banditului, pentru jefuirea patriei.

    raspunde comentariului
  • Foarte bine

    14 noiembrie 2017 17:05

    Penalii primesc explicatii la becîul domnesc nu în parlament.

    raspunde comentariului
  • Zdreanta Portocala

    14 noiembrie 2017 16:44

    Ce,o zdreanta ordinnara.

    raspunde comentariului
    • Ei, iata ca te-ai prezentat!

      14 noiembrie 2017 17:38

      Nu dispera. Poate daca te civilizezi putin, vei reusi sa depasesti faza asta!