Fostul ministru al Justiției, Raluca Prună, despre votanții PSD: Niște mediocri, dezavantajați social, cu copii mulți pe care îi aruncă în lume ca să-și sporească venitul

de Iulia Iancu , 02 august 2017 - stire actualizata la ora 22:45, 02 august 2017
Fostul ministru al Justiției, Raluca Prună, despre votanții PSD: Niște mediocri, dezavantajați social, cu copii mulți pe care îi aruncă în lume ca să-și sporească venitul

Fostul ministru al Justiției, Raluca Prună, a criticat dur, într-o postare pe pagina de Facebook, votanții PSD, desacriindu-i pe aceștia drept persoane "interesate de pensia lor specială, pensionare la 40 de ani, în genere mediocri". 

"Imi aduc aminte de galetile de gunoi aruncate anul trecut in capul celor care mai vedeam ca imparatul e gol, golut. Citesc si mi-e greata. O greata imensa, pentru ca astfel de afirmatii de bun simt ar fi adus o motiune anul trecut pentru grav atentat la iubirea pe patrie. Ca iubirea de patrie la politicienii din tagma asta neaos romaneasca cu mici, bere si voie buna asa se intretine: prin cumparare. Bon, e detaliu ca dupa ce te-am cumparat, te calc in picioare. Vorba lui Zinoviev, daca nu m-ar iubi nu m-ar bate…. Acesti oameni sunt aceiasi care anul trecut se intreceau in a promite luna de pe cer si asta gratis.

Fara vreun efort din partea votantului lor tipic – un votant fie interesat de pensia lui speciala si de pensionare la 40 de ani, in genere un mediocru, fie un dezavantajat social care e tinut in lanturile asistentei sociale de 27 ani, cel mai adesea turmentat inca de dimineata, cu copii multi pe care ii arunca in lume ca sa isi sporeasca venitul din alocatii si creditul pe caiet la crasma, cu copii pe care ii abuzeaza de multe ori, cu care se poarta violent si pe care ii retrage de la scoala pentru ca sunt o mana de lucru gratuita.

Anul trecut in Parlament era concurs de marit pensii speciale existente, de inventat altele noi, de ridicat la cer indemnizatia pentru cresterea copilului despre care deputati PSD spuneau ca nu exista limita (caci, nu-i asa, e vorba de copiii patriei!), de redus peste 100 de taxe impotriva oricarui calcul aritmetic care dadea cu un mare minus la tot (sau cu plus, depinde cum vezi – important e ca ne creste deficitul si asta in ritm alarmant). Nu mai spun de rapiditatea cu care PSD se dezice de propria Biblie cunoscuta cu numele de scena program de guvernare. O cacofonie generala – ce ni se vinde ca fiind bun azi, ni se spune ca e prost sau nerealizabil in chiar seara zilei. Si da, pentru toate acestea si multe altele inca neinventariate sunt de vina tehnocratii, corporatistii, cei fara ochelari de cal si Soros care ne plateste pe toti.

Am luat ceva distanta, dar am ramas lucida. Si sunt tot mai ingrozita. Biata noastra patrie este condusa de o pegra politica, una pentru care nimic nu e prea mult cand e vorba de promis (ca sa nu zic mintit) unor nefericiti care voteaza cu speranta unei paini ceva mai albe. Ar fi interesant ca cineva sa faca o istorie a crearii pensiilor speciale, a pensionarii la 40 si putin, a inventarii unor sporuri de doctorat care au dus la proliferarea unor fabrici de maculatura numite scoli doctorale si la dictatura mediocritatii in cetate, a inventarii sporului de lapte, de zambet, de intors din concediu, de antena, de praf, de faptul ca lumea are sansa sa fie contemporana cu noi, in genere o istorie a crearii culturii dependentei de bunavointa mizerabilei noastre clase politice.

Vom intalni intotdeauna PSD si en passant in plina criza prin 2008-2009 pe premierul liberal Tariceanu. Ce este de facut? Pare ca nimic. Nu se poate intra in competitie cu asa ceva – cu minciuni electorale fara limita si cu o sustinere tot mai fatisa a institutiilor care ar trebui sa cenzureze derapajele majore (CCR, de pilda). Cum suntem si campionii dreptului castigat, va trebui sa asteptam un schimb natural de generatii ca sa punem societatea pe criterii de retributie meritocratice si bazate pe contributivitate. Generatia mea nu va mai apuca asta. Cei mai recenti pensionari ai patriei in temeiul legii 223/2015 au cu vreo 6 ani mai putin decat mine.

Mai au probabil vreo 40 de ani de pensie – indexata cu inflatia si cu cresterea salariului de ramura… Cei din generatia mea care ies la pensie pe alte meridiane mai au vreo 15-20 ani de lucrat in functie de meridian. Sunt de acord cu politicienii iubitori de patrie ca Romania e gradina Maicii Domnului. Adevarat ca este, caci nicaieri, in lumea fara Grecia, statistica nu permite o durata a pensiei dubla fata de viata activa.

Cel mai tare sunt mirata de cei care au copii si care au ales sa fie complicii acestui fel de a face politica, fara sa se gandeasca pur si simplu ce fel de tara le lasa – una in care copiii lor trebuie sa plateasca dezmatul parintilor care au girat inconstienta PSD & co. Anul trecut am primit raspuns si la aceasta mirare: toti acesti oameni nu isi doresc decat ca proprii lor copii sa plece din Romania. Asta ii ajuta probabil moralmente sa contribuie cu sarg si mai mare la distrugerea viitorului Romaniei", a scris Raluca Prună, pe Facebook.

Comentarii

  • Viorel

    03 august 2017 14:01

    Cu cata nerusinare scrie,sorosista.O parvenita din gloata mare de parveniti.Tradatori de tara.

    raspunde comentariului
    • tovarasul,

      03 august 2017 18:01

      mai usor cu sorosistii. Cine nu va da mancare moca, sa va ghiftuiasca este sorosist,? Mars la munca puturosule! In curand vei avea pensia meritata, cea de soldat!

      raspunde comentariului
  • Costel florinel galacticu'

    03 august 2017 12:58

    Haoleo Pruno, fa colego de la Soros, ca intre noi, activistii, da' ce-ai cu noi si cu puradeii nostri, ca noi am fost mereu speciali, si cind il votaram pa nea nelu, sau pa zvapaiatu' de petrica, baiatu' lu nea valter, sau cu nea traian, zis chioru', cu pretena lui nutica mondiala din Plescoi. Amu' ce-ai vrea, sa muncim, sa platim taxe, sau puradeii nostri sa nu mai merge la huniversitate, sa le ramina ca noua, doar scoala da melitie sau aia da securitate ! Esti mai rea ca Leana - Kacademiciana, macar ca aia era de-a noastra !

    raspunde comentariului
  • gicanul47

    03 august 2017 10:21

    Are perfecta dreptate ,dar e greu sa schimbi ceva cand sunt multi oportunisti ce vor sa si crească burtilor lor si nu vor a schimba nimic..

    raspunde comentariului
  • Gigi

    03 august 2017 10:09

    Madam asta a fost ministru justitiei un an de zile in 2016...an in care legea era in vigoare. Ce a facut ea in aceasta privinta !!?? Apoi, sa jignesti 43 dintre votantii psd mi se pare ceva a la vadim tudor .....

    raspunde comentariului
  • costi

    03 august 2017 9:21

    Daca citești cu atenție articolul si nu ești PSD-ist vezi ca are dreptate, Raluca Pruna,PSD--ul a fost cam toți anii de după '89 la conducerea Romaniei începând cu Ilici-Petre Roman-Vacaroiu-Adrian Năstase,Constantinescu învins de structurile lui Ilici care-l conduceau din spate,Băsescu compromis de aceleași structuri prin doua destituiri si multe critici pe la unele televiziuni ,iar acum parte din acele structuri se grăbesc sa prindă pensiile speciale create de PSD,un partid care a luat mai multe denumiri pe parcursul anilor pentru a începe cu noi promisiuni pentru cei nevoiași care sunt nucleul de votanți si cu care au fost siguri ca vor câștiga daca mai dau ceva,in special pe la pensii si ajutoare sociale

    raspunde comentariului
  • UBAFCA

    03 august 2017 6:39

    Parca zicea, purtătoarea de halat de baie ca dansa ESTE TEHNOCRATA, nu face politica dar văz ca a răbufnit panarama, nu se mai poate abtine . . Și urata și proasta și răutăcioasa aceasta pearja stricata

    raspunde comentariului
    • Remarca

      03 august 2017 8:41

      In schimb tu, dupa tone de dejectii mentale, esti tare frumoasa, si fizic si mental. Un adevarat accident al naturii, nascut dintr-o mama nespalata si un soldat sovietic beat

      raspunde comentariului
  • USA

    03 august 2017 6:28

    Tzigani PSD si PLD si UDMR si altii nu va legati de NUME ca nu a-ti studiat Philosophy 101

    raspunde comentariului
  • USA

    03 august 2017 6:28

    Tzigani PSD si PLD si UDMR si altii nu va legati de NUME ca nu a-ti studiat Philosophy 101

    raspunde comentariului
  • Ella

    02 august 2017 22:09
  • Floriana

    02 august 2017 18:36

    Pruna este o parvenita , cum o arata si numele

    raspunde comentariului
    • Franjo Glavina

      02 august 2017 19:34

      NU TI-AI LUAT MEDICAMENTELE PT SCHIZOFRENIE SAU NU AI SUPT P V LL A SUFICIENT. MAINE INAINTE SA INTRU IN SALA O SA TE TRATEZ CU O MUJE PE CINSTE. DAR VREAU SA IMI PROMITI CA INGHITI. SPER SA TE LINISTESTI DUPA. O POTI ADUCE SI PE MA-TA NUMAI DACA SI EA ORGASMEAZA UITANDU-SE LA LATRINA 3 SI RATDEPORK TV. VA ASTEPT LA URGENTA MAINE DIMINEATA...

      raspunde comentariului
    • Franjo Glavina

      02 august 2017 19:31

      NU TI-AI LUAT MEDICAMENTELE PT SCHIZOFRENIE SAU NU AI SUPT ******* SUFICIENT. MAINE INAINTE SA INTRU IN SALA O SA TE TRATEZ CU O MUJE PE CINSTE. DAR VREAU SA IMI PROMITI CA INGHITI. SPER SA TE LINISTESTI DUPA. O POTI ADUCE SI PE MA-TA NUMAI DACA SI EA ORGASMEAZA UITANDU-SE LA LATRINA 3 SI RATDEPORK TV. VA ASTEPT LA URGENTA MAINE DIMINEATA...

      raspunde comentariului
  • Floriana

    02 august 2017 18:35

    Pruna este o parvenita , cum o arata si numele

    raspunde comentariului
  • un roman

    02 august 2017 17:55

    bine punctat,organizatile oculte secrete CE A FACUT PENTRU VOI PRIMARUL? - Partea 2Nasul cu Radu Moraru Nasul cu Radu Moraru

    raspunde comentariului
  • Sorin

    02 august 2017 17:07

    Pai astia sunt idiotii care tot voteaza ciuma rosie de la Revolutia bolsevica din 1917 si tot nu s-au saturat de bolshevism.

    raspunde comentariului
  • Doru

    02 august 2017 17:05

    E toanta rau cucoana. Si cand ma gandesc ca statul roman , adica noi toti, am trimis-o la Bruxeles. A studiat in sistemul nostru de invatamant cu profesori asa cum i-a descris si a fost intretinuta in scoala de aceasi parinti.MARE TEHNOCRATA !

    raspunde comentariului
    • ipse

      03 august 2017 0:10

      Doru, din care categorie faci parte? Mediocrii sau asistati? Alupigus jegule!

      raspunde comentariului
    • Franjo Glavina

      02 august 2017 19:38

      DORU VINO SI TU CU FLORIANA MAINE LA URGENTA. CAINELUI MEU II PLACE SA I SE SUGA P V LL A.

      raspunde comentariului
  • Dan T

    02 august 2017 16:30

    Totala dreptate aveti, dna Pruna ! Problema e cu ce avem de facut - aici nu mai sunt de acord, nu se poate sa ne va resemnam.Platforma 100 este o speranta care trebuie sa devina o certitudine. Dar cu fapte politice, nu numai cu constatari.

    raspunde comentariului
    • Doru

      02 august 2017 17:10

      Chestia cu Platforma 100, e un fel de aer la fraier. Ar trebui introdus si punctul 101 , care sa stipuleze ca nu ai voie sa faci pipi pe colac.Vorbe, vorbe si nimic concret. De munca cand ne apucam ?

      raspunde comentariului
  • cititor de ziar

    02 august 2017 15:28

    pentru semi-doctorii sau idiotii "numiti" gheorghe plus mihai-patrilotrul din ka.ka.nada - sluga "bruseleza", pe nume *****, latra cu nesimtirea tipica mediocritatilor de tip "duce tava" si isi plaseaza balele otravite in fitzuika numita "bashkalia libera" ca intr-o hazna puturoasa din care se adapa cu foame nepotolita cu care o au venit toti tehno.ra.ha.tii tinichelei julien c. !

    raspunde comentariului
  • D. Gheorghe

    02 august 2017 15:04

    E perfect adevarat, grosul votantilor PSD sunt niste mediocrii, vai de capul lor. Multi dintre ei inca se cred pe vremea sinistrei clase muncitoae si miorlaie dupa comunism. Restul, nu-s deloc mediocrii ci ticalosi fara scrupule. Si cei multi si cei putini vislesc insa in aceeasi directie, spre ruina si spre nicaieri.

    raspunde comentariului
  • Mihai_Canada

    02 august 2017 14:27

    Ai grâit adevârat ! ...Numai câ, votantii PSD nu citesc ziarele Opozitiei si nu sînt patrioti, Nimeni si nimic nu-i retine sâ voteze în continuare orbeste nenorocirea de partid care este PSD. Cum s-a zis în articol, sînt niste ,,mediocrii'' !