20.8 C
AcasăSportFotbalVIDEO. Dinamo - Csikszereda 2-0. „Câinii roșii” visează la rămânerea în prima...

VIDEO. Dinamo – Csikszereda 2-0. „Câinii roșii” visează la rămânerea în prima ligă după „dubla” lui Politic

Dinamo este foarte aproape de evitarea retrogradării în liga secundă, după ce a învins-o pe teren propriu pe FK Csikszereda Miercurea Ciuc cu scorul de 2-0, în prima manşă a barajului.

Susţinută de peste 30.000 de suporteri, Dinamo a avut prima ocazie în minutul 10, când Politic a şutat la colţul lung, iar portarul Szilard Gyengye a respins. Goalkeeperul ciucanilor l-a blocat pe același Politic câteva minute mai târziu. Dinamo a continuat să domine jocul, iar Gheorghi Milanov a şutat în bară în minutul 16, după care Domagoj Pavicic a trimis cu capul puţin alături de poartă.

Dinamo a deblocat tabela la prima fază a mitanului secund. Ahmed Bani a centrat, iar Dennis Politic a a marcat cu capul din șase metri. După câteva ratări semnate de Hakim Abdallah și Bani, „câinii roșii” și-au dublat avantajul în minutul 73. Același Politic a driblat tot ce i-a ieșit în cale, a pătruns în careu şi a şutat sub transversală, fără nicio șansă pentru Szilard Gyengye.

Returul barajului se va juca pe 27 mai, la Miercurea Ciuc.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!