19.9 C
sâmbătă, 14 septembrie 2024
AcasăSportFotbalLucescu a anunțat lotul pentru meciul cu Lituania! Pușcaș și Cristea sunt...

Lucescu a anunțat lotul pentru meciul cu Lituania! Pușcaș și Cristea sunt out

România se pregătește pentru al doilea meci din Liga Națiunilor cu Lituania, iar selecționerul Mircea Lucescu a decis lotul.

Astăzi, de la ora 21:45, echipa națională a României va întâlni Lituania într-o partidă crucială din Liga Națiunilor. Mircea Lucescu, selecționerul naționalei, a finalizat lotul pentru acest meci, iar două nume importante nu se vor regăsi în selecția pentru această confruntare.

Deciziile lui Mircea Lucescu

Lucescu a decis să lase afară din lotul pentru meciul cu Lituania doi jucători: atacantul George Pușcaș și fundașul Iulian Cristea. Pușcaș, care a intrat pe teren în minutul 83 al meciului anterior cu Kosovo, nu va fi disponibil pentru acest joc. De asemenea, Iulian Cristea, care nu a fost inclus nici în meciul contra Kosovo, a fost de asemenea lăsat deoparte.

În prima partidă din Liga Națiunilor, România a obținut o victorie convingătoare cu 3-0 în fața celor de la Kosovo, după o pauză de 38 de ani în care Mircea Lucescu a revenit pe banca națională. Dennis Man a deschis scorul cu un gol spectaculos în minutul 40, urmat de Răzvan Marin care a marcat din penalty în minutul 51. Denis Drăguș a închis tabela în minutul 81, profitând de o greșeală a apărării kosovare.

Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.