11 C
duminică, 28 aprilie 2024
AcasăSportFotbalDerby-ul Băniei s-a încheiat indecis

Derby-ul Băniei s-a încheiat indecis

Derby-ul Craiovei, dintre Universitatea și FC U 1948 s-a încheiat indecis, scor 1-1, sâmbătă seara, pe Stadionul „Ion Oblemenco”, în ultima etapă a turului.

Universitatea a deschis scorul în minutul 29 prin Mihai Căpăţînă, din pasa lui Alexandru Creţu, dar FC U Craiova a egalat după pauză, prin Aurelian Chiţu (63), cu o lovitură de cap la centrarea lui Sekou Sidibe.

Echipa antrenată de Giovanni Costantino a jucat în zece oameni din minutul 77, când italianul Andrea Padula a primit al doilea cartonaş galben. De asemenea, Universitatea a rămas în zece oameni în minutul 87, când Juraj Badelj s-a accidentat şi nu a mai putut fi înlocuit.

Oaspeţii puteau da lovitura în prelungiri, când portarul Laurenţiu Popescu a salvat golul de sub transversală, la lovitura de cap a lui Vladislav Blănuţă.

După acest rezultat, Universitatea rămâne pe locul 4, cu 23 de puncte. De cealaltă parte, FCU e pe locul 13, cu doar 15 puncte acumulate.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!

Cătălin Mihai
Cătălin Mihai a absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității din București și lucrează în presa centrală din anul 2014. În paralel cu activitatea jurnalistică, a activat ca redactor în cadrul Editurii Universității din București. A lucrat pentru România Liberă ca editor online și jurnalist sportiv între anii 2019-2021, iar din martie 2023 s-a alăturat din nou echipei.

Deputatul conservator Dan Poulter a trecut în barca Partidului Laburist

Deputatul conservator Dan Poulter, fost ministru al sănătăţii, a declarat sâmbătă presei că se alătură Partidului Laburist, ceea ce reprezintă un motiv de îngrijorare...