20.8 C
AcasăSportFotbalDan Petrescu, pe cai mari la Jeonbuk. „Bursucul” și-a calificat echipa în...

Dan Petrescu, pe cai mari la Jeonbuk. „Bursucul” și-a calificat echipa în sferturile Ligii Campionilor Asiei

Formația coreeană Jeonbuk FC, antrenată de Dan Petrescu, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, după ce a remizat cu Pohang Steelers, scor 1-1, în manşa secundă a optimilor de finală.

Gazdele au deschis scorul prin fundaşul Chan-Yong Park (12), dar Jeonbuk FC a egalat în repriza secundă, prin Tae-Wook Jeong (76), inspirat introdus pe teren de Petrescu după pauză.

Jeonbuk FC se impusese cu 2-0, pe teren propriu, în primul joc, disputat miercurea trecută.

În sferturi, Jeobuk va înfrunta probabil o altă formaţie sud-coreeană, pe Ulsan Hyundai, care s-a impus în prima manşă cu 3-0 în faţa echipei japoneze de ligă secundă Ventforet Kofu. Manşa secundă se va disputa miercuri, în Japonia.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!