Sursă foto: prosport.ro

CFR Cluj ține România în Europa League. Ardelenii s-au calificat în play-off

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Europa League după ce i-a învins pe suedezii de la Djurgaarden cu scorul de 1-0, în turul al treilea preliminar al competiţiei.

Share

Rl online 0 comentarii

Actualizat: 24.09.2020 - 22:21

Campioana României a făcut meci solid, a oferit gazdelor puţine şanse de poartă şi a punctat în urma unei faze fixe.

Meciul a fost unul de uzură, cu puţine situaţii de gol. Prima ocazie notabilă a fost lovitura de cap a lui Djokovic (30), peste poartă, în urma unei lovituri libere executate de Deac.

Campioana Suediei a avut o ocazie mare în minutul 33, dar Bălgrădean a respins şutul lui Kaeck. CFR a dat lovitura după pauză, prin Vinicius, care a marcat cu capul în urma unei lovituri libere executate de Deac.

Scandinavii au mai avut o ocazie bună de gol, în minutul 82, când şutul lui Karlstroem a fost deviat de Kujovic, dar Bălgrădean a respins salvator.

În play-off-ul pentru accederea în Grupele Europa League, CFR se va duela cu formaţia finlandeză KuPS Kuopio. Partida va avea loc pe 1 octombrie, la Cluj-Napoca.