22.1 C
sâmbătă, 29 iunie 2024
AcasăSpecialTenis Bastad: Alexandra Cadanțu, eliminată în primul tur de Alexandra Panova

Tenis Bastad: Alexandra Cadanțu, eliminată în primul tur de Alexandra Panova

Alexandra Cadanțu, 125 WTA, a fost eliminată în primul tur al turneului de tenis de la Bastad, Suedia. Românca a pierdut în fața ucrainencei Alexandra Panova, 137 WTA, care s-a impus cu scorul de 6-2, 7-5.

Meciul Cadanțu – Panova a durat mult peste media unei partide decisă în două seturi. Ucraineanca s-a impus abia după 2 ore de joc, între cele două fiind o luptă strânsă pentru fiecare punct.

Alexandra Cadanțu, 24 de ani, trece printr-o scădere de formă după ce în jumătate de an a căzut 66 de locuri în clasamentul WTA, iar turneul de la Bastad nu a fost nici el unul cu noroc pentru româncă. După ce a început 2014 pe locul 59, Cadanțu se află acum pe poziția 125.

Tot la Bastad Irina-Camelia Begu, 63 WTA, a abandonat, luni, în primul tur. Turneul de la Bastad, de categorie Internațional, ultimul eșalon al WTA, are premii totale de 250.000 dolari.