13.9 C
sâmbătă, 21 septembrie 2024
AcasăSpecialOtelul-Steaua, un 0-3 care nu reflecta realitatea din teren

Otelul-Steaua, un 0-3 care nu reflecta realitatea din teren

Steaua si-a castigat la Galati linistea de care avea nevoie pentru pregatirea meciului cu Rapid din Cupa UEFA, dar, asa cum a recunoscut si Olaroiu, scorul cu care a invins Otelul nu reflecta realitatea din teren, otelarii nereusind sa puncteze in ocazii foarte clare.
Aproximativ 15.000 de spectatori au umplut duminica tribunele stadionului Otelul cu speranta ca vor asista la mult asteptata victorie a Otelului si pe teren propriu dupa victoriile din deplasare cu Dinamo si FCM Bacau. Ultima victorie acasa a Otelului fusese pe 8 mai 2005, cand a invins cu 1-0 tocmai Steaua. Organizatorii au inchis portile cu 40 de minute inainte de inceperea partidei, pentru ca tribunele erau deja intesate, iar cateva sute de suporteri au ramas in afara stadionului chiar daca unii dintre ei isi cumparasera bilete. Seful Jandarmeriei Galati, colonelul Vasile Harabagiu, a coordonat un plan pentru prevenirea violentelor pe stadion si in apropierea acestuia, in dispozitivul fortelor de ordine fiind peste 300 de jandarmi, luptatori din fortele speciale din Galati si Bacau, precum si peste 200 de agenti de la o firma de paza. Steaua a castigat cu 3-0 prin golurile marcate de Cristea, in minutele 33 si 91, si prin penaltiul executat de Radoi in min. 46. Stelistii au mai trecut in portofoliu si doua bare, in min. 18, cand „otelarul” Costin a respins defectuos o minge cu capul, balonul lovind transversala propriei porti si in min. 24, la executia unei lovituri libere de la 23 m de catre Dica. Meciul ar fi avut o alta desfasurare daca in min. 14, eroul victoriei din Stefan cel Mare, Daniel Stan, nu ar fi irosit o ocazie rara; scapat singur in careul advers, Stan i-a dat prilejul portarului Carlos sa respinga mingea printr-o parada spectaculoasa. Ocazii care i-au adus pe sustinatorii Otelului in pragul infarctului si l-au obligat pe Carlos sa munceasca serios, au fost inregistrate in minutele 27, 43, 51, 65, 68, 70, 71, 74 si 80. Antrenorul Stelei, Cosmin Olaroiu, a recunoscut ca diferenta de pe tabela de marcaj nu a reflectat realitatea de pe teren: „Am avut si sansa la acest meci, la ratari si la ocaziile pe care le-au avut adversarii, mai ales ca am intalnit o echipa foarte buna. A fost o victorie de care aveam nevoie, atat pentru moral, cat si pentru linistea cu care sa pregatim returul cu Rapid din Cupa UEFA. Otelul a iesit la joc, ne-a pus multe probleme, ba chiar diferenta de pe tabela de marcaj nu reflecta realitatea din teren. A iesit o partida frumoasa si cred ca Galatiul n-are cum sa retrogradeze daca va juca asa in continuare”. Tehnicianul Otelului, Petre Grigoras, s-a declarat multumit de prestatia jucatorilor sai: „N-am jucat rau, nici foarte bine, dar ce sa mai zic la o asemenea infrangere? Cand pierzi cu 3-0, nu prea mai ai ce zice, insa eu ma declar multumit de jocul elevilor mei. S-a vazut, din pacate, diferenta dintre cele doua echipe si nu ne ramane decat sa trecem foarte repede peste acest esec”.