În timpul săptămânii, în intervalul 12-15 iunie, de la ora 10:00, se vor juca spectacolele Teatrului Ţăndărică: Albă ca zăpada, Dănilă Prepeleac, Lampa lui Alladin şi Motanul Încălţat.
La şfârşit de săptămână, în zilele de 16 si 17 iunie, de la ora 11:00, copiii sunt invitaţi să se bucure de poveştile puse în scenă de Teatrul pentru Copii şi Tineret din Constanţa şi de Compania “Girovago e Rondella” din Italia.
După-amiaza de duminică va debuta cu o lansare de carte dedicată celor mici: Aritmetica lui Pogonici, scrisă de Victor Tulbure, o reeditare a volumului de poezii din 1976, “un manual” despre cum să învăţăm mai uşor să socotim. De la ora 14.30, vă aşteptăm la Mano Viva, o producţie a Compania “Girovago e Rondella” din Italia, un spectacol inedit în care eroii principali sunt degetele artiştilor păpuşari.
Începând cu ora 15.00, Adrian Lefter va dezvălui celor mici câteva trucuri despre cum se poate transforma un balon într-o păpuşă.
Odată ajunşi la teatru, copiii vor intra în ţara personajelor unde vor petrece momente deosebite în compania celor mai îndrăgiţi eroi ai poveştilor şi basmelor.
Acestui festival i s-au alăturat: Teatrul Naţional din Caracal, Teatrul “Proiect” Câmpina, Centrul Cultural Judeţean Călăraşi, Teatrul “George Ciprian” din Buzău, SOS Satele Copiilor România, Asociaţia Famo şi Educ-Art.
Parteneri media: Realitatea Tv, Realitatea.net, Itsy Bitsy, BeWhere, Prokid.ro, GrădiniţeBucureşti.com, România Liberă, Radio România Cultural, Radio Bucureşti Fm, Radio România Junior, Şapteseri, Spectacular Tv, HotNews, Zile şi nopţi, Grădiniţe.com, Radio France Internaţional, Revista 22, Port.ro, Cocor Media Channel, Ziarul Ring, Yorik, InZonaTa, Prichindel.ro, Liternet.ro, Hailateatru.ro, Utilecopii.ro, Observatorul Cultural, Onlinegallery.ro, Calendarevenimente.ro, ListaGradinite.ro, Copilul.ro, Clopoţel.ro, Revista Pipo, Revista Doxi.
PROGRAM
TEATRUL DE ANIMAŢIE ŢĂNDĂRICĂ
FESTIVALUL DE VARĂ “TEATRU, STRADĂ ŞI COPIL”
Ediţia a 2-a, 31 mai-16 septembrie 2012
TEATRUL ITINERANT
Marţi, 12.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Albă ca zăpada
Buzău – Teatrul “George Ciprian” Buzău
Ora 12:00 – Păcală
Miercuri, 13.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Dănilă Prepeleac
Joi, 14.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Lampa lui Alladin
Vineri, 15.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Motanul încălţat
Sâmbătă, 16.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 11.00 – Teatrul pentru Copii şi Tineret Constanţa – Pisica doldora de bani şi nepoţii ei orfani
Duminică, 17.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 11.00 – Teatrul pentru Copii şi Tineret Constanţa – Pisica doldora de bani şi nepoţii ei orfani
Ora 14.00 – Lansare de carte – Victor Tulbure,Aritmetica lui Pogonici
Ora 14.30 – Compania de teatru “Girovago e Rondella” – Italia – Mano Viva
Ora 15.00 – Atelier Adrian Lefter -Păpuşi din baloane
Marţi, 19.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Dănilă Prepeleac
Miercuri, 20.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Punguţa cu doi bani
Ora 16.00 – Atelierele SOS Maşina cu Jucării – Ne jucăm şi învăţăm cu Maşina cu Jucării!
Joi, 21.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Păcală
Vineri, 22.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Pinocchio
Ora 16.00 – Atelierele SOS Maşina cu Jucării – Ne jucăm şi învăţăm cu Maşina cu Jucării!
Sâmbătă, 23.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 11.00 – Albă ca zăpada
Duminică, 24.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 11.00 – Punguţa cu doi bani
Luni, 25.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 11.00 – Atelierele SOS Maşina cu Jucării – Ne jucăm de-a actorii!
Marţi, 26.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Frumoasa şi bestia
Miercuri, 27.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Dănilă Prepeleac
Ora 16.00 – Atelierele SOS Maşina cu Jucării – Să redescoperim mişcarea!
Joi, 28.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Gulliver în ţara piticilor
Vineri, 29.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Albă ca zăpada
Sâmbătă, 30.06
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 11.00 – Capra cu trei iezi
Duminică, 1.07
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 11.00 – Lampa lui Alladin
Luni, 2.07
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 11.00 – Atelierele SOS Maşina cu Jucării – Ne jucăm de-a actorii!
Marţi, 3.07
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Scufiţa Roşie
Miercuri, 4.07
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Punguţa cu doi bani
Ora 16.00 – Atelierele SOS Maşina cu Jucării – Ne jucăm şi învăţăm cu Maşina cu Jucării!
Joi, 5.07
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Mica sirenă
Vineri, 6.07
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 10.00 – Povestea porcului
Sâmbătă, 7.07
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 11.00 – Frumoasa şi bestia
Duminică, 8.07
Teatrul Itinerant Ţăndărică – Parcul Lumea Copiilor, sector 4
Ora 11.00 – Motanul încălţat