15.5 C
luni, 23 septembrie 2024
AcasăSpecialAlexandra Dulgheru a abandonat, la Doha, în fața Carolinei Wozniacki

Alexandra Dulgheru a abandonat, la Doha, în fața Carolinei Wozniacki

Alexandra Dulgheru, locul 94 WTA, a abandonat, în turul al doilea al turneului Premier de la Doha, în fața Carolinei Wozniacki, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 3.

Românca s-a oprit în setul al doilea la scorul de 6-1, 3-0, pentru daneză. Dulgheru, care venise din calificări, a acuzat mai multe dureri acumulate în urma meciurilor dificile din ultima săptămână. Ea cerut timeout medical în timpul partidei cu Wozniacki, la pauza dintre seturi, dar în cele din urmă a abandonat, după 43 de minute de joc.

Pentru prezenţa în turul doi, Dulgheru va primi un cec de 10.240 de dolari şi 55 de puncte WTA. Turneul de la Doha, dotat cu premii în valoare totală de 731.000 de dolari, a fost câștigat, anul trecut, de Simona Halep.

Nici Halep nu a putut participa la Doha, tot din cauza unor dureri, apărute în urma meciurilor de la Dubai, acolo unde a cucerit cel de-al zecelea titlu al carierei.