23.2 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăSănătateFlorare rară: Spital suport Covid-19 fără cadru medical infectat

Florare rară: Spital suport Covid-19 fără cadru medical infectat

Spitalul Municipal Fetești a tratat până în prezent 202 pacienți infectați cu teribilul virus. Dintre aceștia 161 au plecat acasă complet vindecați. Pentru 11 dintre ei a fost nevoie de transfer la unități medicale din capitală iar unul singur a decedat.

Îmbucurător este că niciunul dintre angajații unității medicale nu a fost infectat cu COVID-19 deși s-a lucrat în prima linie. Medicii, asistenții, infirmierii, ambulanțierii și personalul auxiliar au fost testați în mai multe rânduri iar rezultatele au fost negative. 124 de teste dovedite negative, urmate de o altă tranșă de 98 teste dovedite negative s-au făcut la Spitalul din Fetești până la 1 iunie.

„Este o bucurie și o mândrie în același timp că nu avem niciun caz de îmbolnăvire în rândul cadrelor medicale deși suntem spital-suport COVID-19 în județul Ialomița. Au fost respectate cu sfințenie toate măsurile de protecție iar acest lucru explică performanța de a nu exista infectări în rândul cadrelor Spitalului.”, spune Liviu Daniel Patrichi, managerul unității medicale.

Din punct de vedere demografic, cei mai mulți pacienți vindecați sunt bărbați (48%), urmați de femei (37%) și copii (14%). Ca vârstă, se remarcă incidența scăzută la internări în rândul persoanelor vârstnice, lucru explicat prin măsurile de distanțare socială impuse de autorități în ultimele două luni și jumătate.

 

Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă