8.7 C
sâmbătă, 27 aprilie 2024
AcasăSportFotbalMeci nebun pe Arena Națională. FCSB, victorie la limită cu „lanterna roșie”

Meci nebun pe Arena Națională. FCSB, victorie la limită cu „lanterna roșie”

FCSB a învins-o pe FC Botoșani cu scorul de 3-2, pe teren propriu, într-un meci cu trei cartonașe roșii, și s-a distanțat la 10 puncte de CFR Cluj și Rapid.

Împinși de la spate de peste 11.000 de fani, veniți pe Arena Națională pentru a asista la un nou „recital” al favoriților, FCSB a deschis rapid scorul, prin Florinel Coman, care l-a executat pe Ducan în minutul 6, după o pasă excelentă primită de la Adrian Șut.

Lucrurile s-au complicat pentru roș-albaștri în minutul 15, când Nana Antwi, titularizat în premieră, l-a faultat pe Enzo Lopez şi a fost eliminat la indicațiile VAR, după ce iniţial primise doar cartonaş galben.

În pofida inferiorității numerice, liderul a continuat să preseze, iar Băluță, Octavian Popescu și Florinel Coman au ratat șanse importante de a marca, bara sau intervențiile inspirate ale lui Ducan păstrând proporțiile scorului.

FC Botoșani a egalat în debutul reprize secunde, prin italianul Francesco Margiotta, care a reluat în plasă mingea respinsă de Târnovanu la şutul lui Eduard Florescu.

Echilibrul numeric s-a restabilit în minutul 56, când Juan Kaprof a primit al doilea cartonaş galben și a fost eliminat. În zece contra zece, FCSB a trecut din nou la controlul meciului și a făcut 2-1 în minutul 71, când Joyskim Dawa a marcat cu capul din centrarea lui Băluţă. Cinci minute mai târziu, Coman a înscris pentru 3-1, iar lucrurile păreau rezolvate.

În minutul 90, Darius Olaru a văzut și el cartonașul roșu pentru o intrare dură la Jaly Mouaddib, iar FC Botoşani a mai marcat o dată prin Reagy Ofosu, insuficient însă pentru a mai schimba ceva.

După acest succes, FCSB s-a distanțat la 10 puncte de urmăritoarele CFR Cluj și Rapid și este sigură că va încheia sezonul regular pe prima poziție. Statistic, de când a fost implementat sistemul play-off, „campioana” sezonului regular a cucerit de fiecare dată titlul.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!