17.8 C
sâmbătă, 28 septembrie 2024
AcasăSportFotbalMallorca - Real Madrid. "Galaticii" se încurcă la debutul lui Mbappe în...

Mallorca – Real Madrid. „Galaticii” se încurcă la debutul lui Mbappe în La Liga

Real Madrid a reușit doar o remiză cu Mallorca, scor 1-1, în primul meci din acest sezon de La Liga, chiar la debutul lui Mbappe.

Mallorca – Real Madrid 1-1

Real Madrid a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Mallorca în prima etapă din La Liga. Real Madrid a început meciul puternic, reușind să deschidă scorul în minutul 13 prin Rodrygo, care a marcat un gol spectaculos din interiorul careului.

Echipa lui Carlo Ancelotti a dominat prima repriză, dar nu a reușit să își creeze alte mari ocazii de gol după reușita lui Rodrygo.

În repriza a doua, Mallorca a intrat mult mai motivată și a reușit să egaleze în minutul 52 prin Vedat Muriqi. Ambele echipe au încercat să obțină victoria în ultimele minute, dar meciul s-a încheiat cu un rezultat de egalitate.

De asemenea, acest meci a marcat debutul lui Kylian Mbappe în La Liga pentru Real Madrid, însă francezul nu a reușit să impresioneze în prima sa apariție în campionatul spaniol.

„Nu mai ești în Ligue 1, Kylian! Mbappe a făcut o serie de curse interesante, dar nu a reușit să-și creeze acea ocazie clară – sau chiar o jumătate de ocazie – necesară pentru a face diferența”, se arată în articolul scris de goal.com.

Kylian Mbappé, starul emergent al fotbalului mondial, a reușit să capteze atenția fanilor și criticilor prin abilitățile sale extraordinare și impactul său imediat în jocul de fotbal.

Născut pe 20 decembrie 1998 în Bondy, Franța, Mbappé a început să își facă un nume în lumea fotbalului încă de la o vârstă fragedă, demonstrând o viteză și o tehnică deosebită care i-au adus comparații cu cei mai mari jucători din istorie.

Cariera sa a luat avânt atunci când a semnat cu Paris Saint-Germain (PSG) în 2017, după un sezon impresionant cu AS Monaco.

Transferul său la PSG a fost unul dintre cele mai scumpe din istoria fotbalului, iar de atunci, Mbappé a devenit una dintre cele mai strălucitoare stele ale echipei.

Cu o combinație letală de viteză, dribling și precizie în fața porții, Mbappé a câștigat numeroase titluri de campion al Franței și a fost de mai multe ori desemnat Cel mai bun jucător al ligii.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!