26.7 C
vineri, 26 iulie 2024
AcasăSportFotbalBaraj epic pentru Europa! Universitatea Craiova merge în Conference League

Baraj epic pentru Europa! Universitatea Craiova merge în Conference League

Universitatea Craiova va juca în preliminariile Conference League, după ce a câștigat barajul disputat împotriva lui „U” Cluj, la loviturile de departajare.

Cea de-a patra echipă care va reprezenta România în cupele europene este Universitatea Craiova. Oltenii au obținut calificarea dramatic, la capătul unui meci decis la loviturile de departajare.

Marcat de miză, jocul din Bănie dintre Universitatea Craiova (locul 3) și Universitatea Cluj (locul 10) a fost sărac în faze de poartă, iar la finalul celor 90 de minute regulamentare tabela indica 0-0.

Nebunia a început pe finalul celei de-a doua reprize de prelungiri. Oltenii au deschis scorul când nimeni nu se mai aștepta, în minutul 120. Valentin Gheorghe a comis un henţ în careu, iar arbitrul a dictat penalty pentru craioveni, transformat de francezul Lyes Houri.

Universitatea Craiova a făcut chiar 2-0 prin Koljic, dar reușita atacantului bosniac a fost anulată de VAR pentru ofsaid. La ultima fază a meciului, clujenii au aruncat o minge în careu, iar Jovan Markovic l-a lovit pe Bogdan Mitrea în încercarea de a respinge. Arbitrajul video a intervenit şi arbitrul Bîrsan a dictat penalty pentru „Șepcile roşii”. Dan Nistor a transformat în minutul 120+10, astfel că soarta partidei s-a decis la loviturile de departajare. Primul care a ieșit la rampă a fost Gertmonas, care a ghicit șutul lui Raul Silva. Totuși, eroul serii a fost Laurenţiu Popescu. Goalkeeper-ul oltean a parafat victoria formației oltene după ce a apărat șuturile lui Dan Nistor și Filip Ilie.

Alături de Craiova, celelalte echipe care vor reprezenta România în viitorul sezon al cupelor europene sunt FCSB (Champions League), Corvinul Hunedoara (Europa League) și CFR Cluj (Conference League).

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!