32.1 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăEconomieOrban acuză PSD pentru situația critică de la Complexul Energetic Hunedoara

Orban acuză PSD pentru situația critică de la Complexul Energetic Hunedoara

Orban a menționat că nu a fost pus în practică un plan de restructurare, astfel încât să se menţină toate activităţile viabile, iar pe de altă parte, s-a aprobat un ajutor de stat care nu a fost acordat în condiţiile reglementărilor existente la nivel european şi Complexul Energetic Hunedoara este obligat să returneze acest ajutor.

Potrivit liderului PNL, compania este în insolvenţă din 2019, iar Guvernul a găsit o soluţie temporară pentru plata salariilor.

„Felicit Guvernul că s-a mişcat foarte repede în această direcţie. Pe de altă parte, în perspectivă, trebuie să existe o soluţie care să stea în picioare şi anume o companie care să aibă activele viabile şi care să aibă capacitatea de a fi profitabilă, de a putea rămâne pe piaţă astfel încât să prezerve locurile de muncă din zona respectivă. Guvernul a fost extrem de atent, a negociat cu sindicatele, deja a fost adoptată ordonanţa de urgenţă, se află în pregătire HG privind normele de aplicare a acestei ordonanţe şi, imediat ce va fi adoptată HG, se vor plăti salariile către mineri”, a susţinut Ludovic Orban.

Întrebat dacă se vor face concedieri din rândul minerilor, el a răspuns că „există posiblitatea de pensionări şi posibilitatea în care anumiţi angajaţi pentru plăţi compensatorii să fie disponibilizaţi voluntar”.

Orban a spus că, de asemenea, pot fi realocate resursele umane de la nivelul celor patru mine, Centralei de la Paroşeni în mod optim, astfel încât să existe o companie viabilă. „Guvernul este concentrat să găsească o soluţie pe termen mediu şi lung, să creeze o companie viabilă care să salveze cât mai multe locuri de muncă acolo”, a completat preşedintele Camerei Deputaţilor.

El a reamintit că o delegaţie a sindicatelor minerilor a fost primită în cursul săptămânii trecute şi de către ministrul energiei, Virgil Popescu, şi de către prim-ministrul Florin Cîţu. În urma discuţiilor avute cu reprezentanţii minerilor, Guvernul deja a adoptat o modificare a ordonanţei de urgenţă pentru a permite plata pe o perioadă de trei luni a salariilor din fondurile de garantare. Practic, s-a permis să se utilizeze bani din acest fond şi pentru plata salariilor şi pentru companiile aflate în insolvenţă, a explicat Orban, la Palatul Parlamentului. 

Cele mai citite

Claudiu Manda îl acuză pe Ilie Bolojan că și-a schimbat pozițiile în negocierile pentru formarea Guvernului

Secretarul general al PSD, europarlamentarul Claudiu Manda, l-a acuzat joi pe liderul liberal Ilie Bolojan că și-a schimbat în repetate rânduri pozițiile în negocierile...

Președintele Israelului, Isaac Herzog, va transmite un mesaj în plenul reunit al Parlamentului României pe 29 iunie

Președintele Statului Israel, Isaac Herzog, va efectua o vizită oficială în România în perioada 28-29 iunie și va adresa un mesaj parlamentarilor români în...

Ciprian Ciucu a semnat contractele pentru PUZ-urile necesare drumurilor radiale 9 și 10. Lucrările sunt programate să înceapă în 2028

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat că a semnat contractele pentru elaborarea Planurilor Urbanistice Zonale (PUZ) necesare realizării drumurilor radiale 9 și 10. Potrivit...
Ultima oră
Pe aceeași temă