26.8 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăȘtirile zileiAustralia intensifică căutarea unei capsule radioactive minuscule pierdută

Australia intensifică căutarea unei capsule radioactive minuscule pierdută

Agenția de siguranță nucleară din Australia a anunțat marți că s-a alăturat vânătorii pentru găsirea unei capsule radioactive minuscule dispărută undeva în interiorul țării, trimițând o echipă cu echipament de detectare portabil și montat pe mașină, potrivit Reuters.

Vânătoarea pentru o capsulă radioactivă minusculă dispărută în interiorul Australiei s-a intensificat.

Agenția de siguranță nucleară a țării a anunțat marți (31 ianuarie) că s-a alăturat căutării, trimițând o echipă cu echipamente de detectare portabile și montate pe mașină.

Capsula de argint, care are doar 6 milimetri în diametru și 8 mm lungime, conține Caesium-137 care emite radiații egale cu 10 raze X pe oră.

Ecartamentul fusese încredințat de gigantul minier Rio Tinto unui antreprenor specializat pentru transport.

Australia intensifică căutarea unei capsule radioactive minuscule ce a fost pierdută dintr-un camion ce străbătea țara

Se crede că a căzut dintr-un camion care a călătorit dintr-un oraș de la nord de Newman până în suburbiile din nord-est ale orașului Perth.

Aceasta este o distanță mai mare decât lungimea Marii Britanii. Autoritățile au spus că va dura aproximativ cinci zile pentru a parcurge ruta inițială.

Rio și-a cerut scuze luni (30 ianuarie) pentru pierderea, care a avut loc cândva în ultimele două săptămâni.

Ofițerul șef al sănătății din Australia de Vest, Andrew Robertson, a avertizat vineri (27 ianuarie) că expunerea prelungită la capsulă poate provoca leziuni ale pielii, inclusiv arsuri și boală acută de radiații.

Totuși, experții au spus că traficul rutier pe lângă capsulă ar avea un risc relativ scăzut, asemănător cu o radiografie.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Consiliul UE confirmă includerea Bulgariei în procedura de deficit excesiv. Sofia trebuie să reducă ritmul cheltuielilor publice până în 2029

Consiliul Uniunii Europene a aprobat oficial decizia Comisiei Europene de a plasa Bulgaria în procedura de deficit excesiv (EDP), solicitând autorităților de la Sofia...

Comisia Europeană aprobă consolidarea Băncii de Investiții și Dezvoltare. Capitalul instituției va fi majorat cu până la un miliard de euro

Comisia Europeană a aprobat măsurile propuse de Ministerul Finanțelor pentru consolidarea Băncii de Investiții și Dezvoltare (BID), deschizând calea pentru majorarea capitalului instituției cu...

Consiliul UE confirmă includerea Bulgariei în procedura de deficit excesiv. Sofia trebuie să reducă ritmul cheltuielilor publice până în 2029

Consiliul Uniunii Europene a aprobat oficial decizia Comisiei Europene de a plasa Bulgaria în procedura de deficit excesiv (EDP), solicitând autorităților de la Sofia...
Ultima oră
Pe aceeași temă