Consiliul Naţional Sirian (CNS), cea mai importantă formaţiune a opoziţiei, şi-a anunţat, luni, retragerea din Coaliţie, după ce opoziţia a decis să participe la conferinţa Geneva II, relatează AFP, conform Mediafax.
CNS, care a refuzat să negocieze atâta timp cât nu va primi garanţii în privinţa înlăturării de la putere a preşedintelui Bashar al-Assad, a apreciat că, luând decizia de a participa la această conferinţă, Coaliţia Naţională ar respinge „angajamentele sale” faţă de revolta siriană.
Coaliţia opoziţiei siriene a confirmat, luni seară, participarea sa la conferinţa Geneva II, după ce ONU a anulat invitaţia adresată Iranului, un aliat al regimului sirian.
Citeşte şi: UPDATE. ONU a anulat invitaţia adresată Iranului pentru Geneva II
„Coaliţia opoziţiei siriene salută decizia secretarului general al Naţiunilor Unite de a anula invitaţia adresată Iranului, deoarece această ţară nu a îndeplinit condiţiile cerute de conferinţă (…), şi confirmă participarea sa la Geneva II, care are ca obiectiv o tranziţie politică în Siria”, a anunţat Coaliţia într-un comunicat.
Siria se confruntă, începând din martie 2011, cu revolte reprimate violent şi confruntări între grupuri insurgente afiliate opoziţiei şi serviciile de securitate subordonate regimului Bashar al-Assad. Bilanţul violenţelor este, potrivit diverselor estimări, între 100.000 şi 120.000 de morţi.