14 C
luni, 6 mai 2024
AcasăSportFinala Europa League, specialitatea casei la FC Sevilla

Finala Europa League, specialitatea casei la FC Sevilla

FC Sevilla s-a calificat pentru a șasea oară în finala Europa League după un meci în care a reușit să revină după ce a fost condusă de Manchester United. Primul gol a fost marcat în minutul 9 din lovitură de la 11 metri de Bruno Fernandez iar Suso a egalat pentru spanioli la mijlocul primei părți.

Manchester United a căutat în repriza secundă golul calificării dar s-a izbit de paradele excepționale ale portarului Bono, imposibil de învins indiferent din ce zonă a terenului s-a trimis mingea spre poarta sa.

FC Sevilla a punctat în minutul 78 prin De Jong și a câștigat meciul cu 2 – 1, asigurându-și biletele pentru finala de vineri în Europa League. Cealaltă finalistă va fi stabilită astăzi, după meciul dintre Internationale Milano și Șahtior Donețk.