Ministerul Afacerilor Externe a anunțat, joi, că Federația Rusă a declarat persona non grata gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg și a retras consimțământul pentru funcționarea postului consular, măsura fiind comunicată după convocarea ambasadorului României la Moscova.
Ministerul Afacerilor Externe a confirmat că ambasadorul României în Federația Rusă a fost convocat în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026 la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse. Potrivit instituției, în cadrul întrevederii au fost comunicate măsurile adoptate de partea rusă.
„În cadrul întrevederii, partea rusă a notificat cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg, respectiv referitor la decizia părţii ruse de retragere a consimţământului pentru înfiinţarea postului consular respectiv”, a transmis MAE.
Ministerul Afacerilor Externe a precizat că reacția autorităților ruse era anticipată. „MAE menţionează că reacţia părţii ruse era previzibilă”, se arată în comunicatul oficial al instituției.
Potrivit MAE, măsurile anunțate de Moscova reprezintă un răspuns la deciziile adoptate de autoritățile române la 29 mai 2026, după prăbușirea unei drone rusești în municipiul Galați, incident în urma căruia au fost înregistrate persoane rănite și pagube materiale.
„MAE reaminteşte că decizia anunţată astăzi de partea rusă survine ca răspuns la măsurile adoptate de către autorităţile române la 29 mai 2026, în urma prăbuşirii unei drone ruseşti în municipiul Galaţi, incident soldat cu răniţi şi pagube materiale”, a transmis instituția.
La acel moment, partea română a decis declararea persona non grata a consulului general al Federației Ruse la Constanța și a dispus închiderea Consulatului General al Federației Ruse din oraș. Măsurile anunțate joi de Moscova vin în contextul acestei decizii adoptate de autoritățile române.