16.5 C
luni, 23 septembrie 2024
AcasăSpecialCSU Asesoft - campioana pentru a treia oara

CSU Asesoft – campioana pentru a treia oara

Cel de-al cincilea meci al finalei editiei din acest an a Campionatului National masculin de baschet, care s-a jucat in premiera pe sistemul „cel mai bun din sapte intalniri”, s-a dovedit si ultimul. CSU Asesoft Ploiesti s-a impus clar, pe teren propriu, cu 74-56 (42-28), in fata formatiei Poli Mobitelco Cluj si, cu scorul general de 4-1, a castigat cel de-al treilea titlu national consecutiv. Prahovenii au abordat din start partida de pe picior de invingatori, chiar prezentarea echipei, in stil NBA, realizandu-se pe melodia „We are the Champions”, care in general se canta dupa victorie. Clujenii, hotarati sa le dejoace planurile gazdelor, au inceput in forta si s-au instalat la carma meciului, dar au rezistat doar noua minute ritmului impus chiar de ei. „Softistii” au preluat conducerea la finalul primului sfert dupa care au dominat pana la sfarsit. Ultimele minute au fost haotice atat pe teren, cat si pe banca tehnica si in tribune. Peste 2.500 de spectatori au scandat numele lui Toni Alexe, fostul capitan al echipei, care a murit la inceputul anului trecut intr-un tragic accident de masina, dar si „Campionii, campionii”. Lor li s-a alaturat antrenorul Mladen Jojici, care nu si-a mai condus echipa in ultimele doua minute, preferand sa se bucure alaturi de fani. Capitanul echipei Asesoft, Catalin Burlacu, eliminat pentru cinci greseli personale in minutul 35, s-a descaltat si si-a aruncat baschetii in tribuna. Tot el a fost cel care, dupa fluierul final, a desfacut o sticla de sampanie de cinci litri si a sarbatorit alaturi de colegi si de antrenor. Dupa meci, ardelenii, in frunte cu capitanul lor Bruno Roschnafscky, care a fost huiduit in permanenta de public, dupa ce la sfarsitul meciului doi al finalei i-a facut tigani pe ploiesteni, si-au felicitat cu sportivitate adversarii. „Trebuie sa recunosc ca au fost mai buni si este meritul lor ca au castigat medaliile de aur si tricourile de campioni. Este prima mea finala pierduta dupa foarte multi ani”, a spus Roschnafscky, care a parasit Universitatea Cluj in 1992, campion fiind, pentru un contract in Germania.