13.9 C
sâmbătă, 21 septembrie 2024
AcasăSpecialOtelul, la prima victorie acasa dupa 11 luni

Otelul, la prima victorie acasa dupa 11 luni

Otelul Galati a reusit sambata sa rupa lunga serie a infrangerilor pe teren propriu, adica la exact 11 luni de la ultima victorie obtinuta acasa, de pe 8 mai 2005, cand a invins Steaua cu 1-0. Victoria cu 1-0 (0-0) in fata Gloriei Bistrita a fost obtinuta cu greu, otelarii fiind marcati de presiunea faptului ca o noua nereusita pe teren propriu ar putea fi cu greu acceptata de suporteri. Si de aceasta data a lipsit foarte putin ca bistritenii sa preia conducerea in minutul 30, cand Oncica a driblat tot ce i-a iesit in cale, inclusiv pe portarul Vatca, dar mingea sutata in poarta a fost scoasa de pe linia portii de Semeghin. Golul victoriei Otelului a fost obtinut cu destul de mult noroc. In minutul 66, Badescu a sutat in bara transversala a portii Gloriei Bistrita, iar mingea a revenit in teren, chiar in ghetele lui Daniel Stan, care a reluat in poarta, ridicand tribunele in picioare. Antrenorul Gloriei Bistrita, Ovidiu Sabau, a fost de parere ca oricare echipa ar fi putut castiga si ca, daca Oncica ar fi reusit sa fructifice ocazia din minutul 30, poate ca scorul ar fi fost cu totul altul. Tehnicianul Otelului, Petre Grigoras, a declarat ca meciul a fost echilibrat.