Pe fondul escaladării violențelor, regiunea rămâne în alertă, iar reluarea zborurilor în Emiratele Arabe Unite indică o încercare de revenire la normalitate
Ambasada Statele Unite ale Americii din Bagdad a fost ținta unui nou val de atacuri cu drone și rachete, într-un context regional tot mai tensionat, în timp ce Emiratele Arabe Unite au decis reluarea traficului aerian după amenințări venite din partea Iran.
Potrivit informațiilor transmise de Reuters și Agence France-Presse, complexul diplomatic american din capitala irakiană a fost vizat de mai multe lovituri succesive. Surse din securitatea irakiană au descris incidentul, drept cel mai intens atac de la începutul actualului val de acțiuni ostile.
Cu câteva ore înainte de bombardamente, ambasada SUA emisese o alertă de securitate pentru cetățenii americani aflați în Irak, avertizând asupra riscului crescut de atacuri. În mesaj se menționa că grupări armate apropiate de Iran au vizat în mod repetat Zona Internațională din centrul Bagdadului, unde se află principalele misiuni diplomatice. Pe fondul escaladării violențelor, regiunea rămâne în alertă, iar reluarea zborurilor în Emiratele Arabe Unite indică o încercare de revenire la normalitate, în ciuda riscurilor persistente generate de conflict.
Urmărește România Liberă pe Twitter, Facebook și Google News