32.6 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăPoliticăÎntâlnire de lucru la Palatul Victoria între oficialii români și experți ai...

Întâlnire de lucru la Palatul Victoria între oficialii români și experți ai CE cu tema programul SAFE

O nouă întâlnire de lucru pentru pregătirea proiectelor propuse de România pentru a fi finanțate prin Programul SAFE a avut loc, miercuri, la Palatul Victoria.

La consultările coordonate de șeful Cancelariei prim-ministrului, Mihai Jurca, au participat experți ai Comisiei Europene și reprezentanți ai ministerelor și instituțiilor implicate în pregătirea proiectelor, reiese dintr-un comunicat transmis de Guvern.

România va beneficia de un împrumut în valoare de 16,68 miliarde de euro, fiind a doua țară din UE din perspectiva sumelor disponibilizate prin Programul SAFE.

Discuțiile au fost urmate de două vizite. Primul obiectiv vizitat a fost Uzina Mecanică București, unde se produc transportoarele blindate Piranha. La această uzină, România își propune să dezvolte un proiect prin Programul SAFE. Al doilea obiectiv vizitat a fost baza aeriană a Ministerului Afacerilor Interne.

”Sprijinul Comisiei Europene este extrem de important pentru a definitiva lista de proiecte a României, precum și achizițiile comune cu alte state, interoperabilitatea și reducerea timpilor de livrare, prin creșterea capacităților de producție. Ne focusăm atenția asupra dezvoltării industriei românești de apărare și integrării în lanțurile valorice din Europa. De asemenea, interesul nostru este legat de realizarea sectoarelor de autostradă Pașcani-Ungheni – Pașcani-Siret -, precum și de creșterea capabilităților militare și civile de apărare”, a afirmat Mihai Jurca, citat în comunicat.

Prin intermediul Programului SAFE, România are ca obiectiv să doteze cu echipamente militare și de utilizare duală toate structurile care au responsabilități în domeniul securității naționale și de apărare civilă. Un alt obiectiv este integrarea industriei naționale de apărare în lanțurile valorice din Europa.

România va dezvolta capabilități din categoria dronelor (aeriene sau maritime)

Pentru achizițiile susținute prin acest program va fi prioritară localizarea producției în România și introducerea companiilor din țară în lanțurile de aprovizionare ale industriei de apărare din Europa.

”O altă direcție importantă este dezvoltarea de capabilități din categoria dronelor (aeriene sau maritime) în parteneriat cu Ucraina, prin capabilități de producție în România. Cooperarea cu Ucraina, a căror expertiză în acest domeniu este extrem de valoroasă, și cu tot Flancul Estic, din Finlanda până în Bulgaria, este obligatorie pentru a crea un sistem de detecție și a crea un zid de apărare împotriva dronelor. Reprezentanții Comisiei vor susține propunerea României de a deschide dialogul cu restul țărilor de pe Flancul Estic în scopul coordonării capabilităților de detecție și interceptare a dronelor care intră în spațiul aerian suveran, astfel încât să funcționeze ca un mecanism unitar și să fie prima linie de detecție pentru restul Europei”, reiese din comunicat.

La întâlnirea de la Palatul Victoria au mai participat: directorul general adjunct în DG DEFIS, coordonator SAFE Herald Ruijters, ministrul Economiei, Radu Miruță, reprezentanți ai Ministerului Apărării Naționale, Ministerului Afacerilor Interne, Ministerul Transporturilor și ai Ministerului Justiției.

Instrumentul SAFE (Security Action for Europe) este un mecanism financiar temporar al Uniunii Europene, cu un buget de 150 de miliarde euro, sub formă de împrumuturi.

19 state membre, inclusiv România, au exprimat interesul pentru acest instrument.

Împrumuturile sunt acordate în baza unui plan național de investiții în industria de apărare, aprobat de Comisia Europeană, iar fondurile pot fi utilizate până la data de 31 decembrie 2030.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Titlurile de stat Fidelis revin la Bursa de Valori București

Ministerul Finanțelor a listat la Bursa de Valori București (BVB) cea de-a șasea emisiune Fidelis din acest an, după ce a atras 939,5 milioane...

Transfer de 55 de milioane de euro! Bayern a bătut palma pentru titularul Germaniei de la Mondial

Bayern München a ajuns la un acord cu Eintracht Frankfurt pentru transferul fundașului Nathaniel Brown, unul dintre titularii naționalei Germaniei la Campionatul Mondial 2026.Bayern...

Nicușor Dan: România rămâne un aliat de încredere și un factor de stabilitate în regiune, de Ziua Drapelului Național

Președintele Nicușor Dan a transmis, vineri, un mesaj cu prilejul Zilei Drapelului Național, în care a afirmat că România continuă să fie un aliat...
Ultima oră
Pe aceeași temă