Un studiu realizat de Asociația CIPRA, în colaborare cu Reveal Marketing Research, arată că 54% dintre români consideră că au o alimentație echilibrată, punând accent pe un stil de viață sănătos.
În continuare, legumele și fructele ocupă un loc esențial în meniul zilnic al majorității populației, fiind preferate de 78% dintre respondenți.
Pe lângă acestea, românii consumă frecvent carne și pește (73%), lactate (68%), ouă (63%) și dulciuri (63%), ceea ce reflectă o diversitate alimentară în preferințele zilnice.
Preferințele alimentare și produsele evitate
Potrivit studiului, 20% dintre români includ în mod constant în dietă produse vegane, 15% optează pentru alimente speciale fără gluten, lactoză sau zahăr, iar 14% consumă frecvent fast-food precum burgeri sau pizza.
În ceea ce privește alimentele considerate nocive, românii sunt cel mai preocupați de zahăr, produse de panificație și carne. Motivul principal pentru care respondenții ar renunța la aceste produse este sănătatea.
Factorii care influențează o alimentație mai sănătoasă
Pentru a-și îmbunătăți dieta, 50% dintre respondenți consideră că ar trebui să își permită să cumpere toate alimentele dorite. Alte măsuri care i-ar ajuta includ:
- Acces mai ușor la produse sănătoase (41%)
- Un plan alimentar detaliat pentru întreaga săptămână (36%)
- Mai multe cunoștințe despre nutriție (31%)
- Mai mult timp pentru gătit acasă (27%)
- Reducerea consumului de fast-food (20%)
Percepția asupra greutății și a calității alimentației
În ceea ce privește calitatea alimentației, 39% dintre români o consideră bună, 53% medie, iar 7% slabă. De asemenea, 47% sunt mulțumiți de greutatea lor, în timp ce 25% sunt nemulțumiți.
„În România, statisticile arată că peste jumătate din populație se confruntă cu probleme de greutate, iar impactul negativ asupra sănătății persoanelor supraponderale sau obeze este semnificativ. Kilogramele în plus sunt o consecință a alimentației nesănătoase și a unui stil de viață sedentar”, explică Șerban Damian, medic nutriționist sportiv și expert CIPRA, conform Ziarului Financiar.
Dieta și obiceiurile de slăbire ale românilor
Studiul mai relevă că 74% dintre români nu au ținut dietă în ultimele șase luni. Dintre cei 26% care au urmat un regim alimentar, doar 12% au făcut-o la recomandarea unui specialist.
Un procent de 14% dintre respondenți au încercat metoda fasting, cel mai frecvent pentru 1-3 săptămâni. Studiul mai arată că bărbații au reușit să practice fastingul (post negru) pentru perioade mai îndelungate decât femeile.
Cercetarea a fost realizată în noiembrie 2024 prin metoda CAWI (chestionare online) și a avut un eșantion reprezentativ la nivel național de 1.067 de persoane, atât din mediul urban, cât și rural.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.