Culisele unei înţelegeri subterane. Liderul PSD Liviu Dragnea l-a mazilit pe Grindeanu cu acceptul lui Iohannis

de Silviu Sergiu , 13 iulie 2017 - stire actualizata la ora 14:29, 14 iulie 2017
Culisele unei înţelegeri subterane. Liderul PSD Liviu Dragnea l-a mazilit pe Grindeanu cu acceptul lui Iohannis

Președintele Klaus Iohannis a fost de acord cu schimbarea fostului premier Sorin Grin­deanu. În acest sens a existat o înțelegere cu președintele PSD, Liviu Dragnea, prin care șeful statului a acceptat să nu pună bețe-n roate acestui proces, au declarat “României libere“ surse din mediul politic. 

Sursele citate au precizat că președintele Klaus Iohannis a fost extrem de deranjat de faptul că Sorin Grindeanu nu a respectat înțelegerea de a aloca 2% din PIB pentru Apărare.

De altfel, după ultima ședință a CSAT, șeful statului a avut o poziție publică destul de dură pe această temă. “Un document pe care nu l-am discutat, pentru că a fost retras de pe ordinea de zi: Planul de înzestrare a Armatei pentru 2017-2026. S-a constatat că acest document a neglijat un aspect important, acordul politic de a aloca 2% din PIB pentru Apărare pentru cel puțin un deceniu“, a spus Klaus Iohannis cu acel prilej.


Citește și:  Dragnea a fost abandonat. Când va cădea? | OPINIE

Este de înțeles că Liviu Dragnea nu înțelege ce i se întâmplă în ultima vreme. Obișnuit, timp de două decenii, să aibă la picioare un județ întreg, cu toate instituțiile sale, de la administrația locală și financiară până la poliție, parchet și serviciile secrete locale, liderul PSD este șocat că toată puterea i se scurge printre degete.

Potrivit surselor RL, președintele a fost nemulțumit și de faptul că, cu prilejul vizitei efectuate de Sorin Grindeanu în Franţa, fostul premier ar fi parafat o serie de înțelegeri, pe care nu le-a discutat şi agreat cu șeful statului.

„Sorin Grindeanu a făcut o serie de promisiuni în domeniul economic, ce presupune alocarea de resurse financiare importante, inclusiv achiziții de tehnică militară. Acest lucru l-a deranjat pe Klaus Iohannis, pentru că România și-a luat niște angajamente față de partenerii americani în legătură cu modul în care vor fi cheltuiți banii suplimentari ce vor fi alocați înzestrării“, ne-au precizat sursele citate.

În data de 8 iunie, fostul premier Sorin Grindeanu a făcut o vizită oficială în Franța, prilej cu care s-a întâlnit la Paris cu omologul său, Édouard Philippe. Cei doi au discutat despre parteneriatul strategic româno-francez, despre intensificarea cooperării economice dintre România şi Franţa, dar şi despre viitorul Uniunii Europene în contextul Brexit-ului. Cu o zi înainte, pe 7 iunie, fostul premier a participat la ceremonia de aderare a României la Agenția pentru Energie Nucleară a OCDE (NEA).


Citește și:  DNA extinde ancheta, ca urmare a investigațiior publicate de Rise Project privind presupusele afaceri ale Liviu Dragnea în Brazilia. Surse: Fosta soție a șefului PSD, Bombonic Prodana, ar fi fost audiată

Procurorii DNA au extins urmărirea penală in rem, după dezvăluirile publicate de Rise Project, care arată legăturile dintre șeful PSD, Liviu Dragnea, și firma TelDrum.

Iohannis a criticat PSD doar de fațadă

În timpul crizei declanșate de schimbarea premierului Sorin Grindeanu prin moțiune de cenzură, președintele Klaus Iohannis nu a avut nicio poziție care să inflameze situația din PSD. El a avut critici moderate față de partidul de guvernământ, total atipic comparativ cu momentul desemnării lui Sevil Shhaideh, căreia i-a refuzat funcţia de premier în decembrie 2016.

“Legat de situația politică actuală, pot să spun așa: numai de asta nu am avut nevoie. Și am solicitat PSD-ului, pe toate căile de comunicare, să termine repede această criză și să mergem mai departe. E păcat. Avem deschidere în lume. Ați văzut, în SUA am fost foarte bine primiți. Avem deschidere mare în Europa. Ce ne mai lipsește este un guvern stabil. Sper să se rezolve repede“, a declarat Iohannis.


Citește și:  Dragnea, un „măi, animalule!“ mult mai prost | OPINIE

În România, nimic nu pare să se piardă, totul pare să se transforme. Dar doar pe dinafară.

După ce l-a acceptat pe Mihai Tudose drept premier, deși avea probleme de integritate (un doctorat plagiat), Iohannis a lansat un atac la adresa PSD, abia cu prilejul depunerii jurământului la Palatul Cotroceni de către membrii noului guvern. Președintele s-a referit și la angajamentele față de NATO. “O formulă scurtă, foarte scurtă, care ar caracteriza aceste prime şase luni ale mandatului coaliţiei ar putea suna: aţi băgat ţara în criză fiindcă nu aţi ştiut să guvernaţi. (...) Terminaţi cu această ţopăială fiscal-bugetară! (...) Vă rog să faceţi tot ce e necesar pentru a arăta partenerilor noştri din NATO, din UE că suntem oameni serioşi, suntem o ţară serioasă, cu toate sincopele politice, şi că ştim să ne respectăm angajamentele. Dovediţi că ştiţi să respectăm angajamentul de 2% pentru Apărare“, a spus Iohannis.

 

Comentarii

  • Mafiocratia!

    14 iulie 2017 4:36
  • Povesti pesediste murdare!

    13 iulie 2017 7:34

    Povestile astea sunt facute de pesedisti anume ca sa imparta cu Iohannis murdaria in care e invelit Dragnea! Neamtul nu umbla cu smecherii a la Teleorman! Mai incetati cu mizeriile! Acuma v-ati gasit, voi, pesedimea, sa vanturati sau sa "rostogoliti in spatiul public" povesti din astea, despre lucruri petrecute acum o luna? MINCIUNI !!!! RUSINE sa va fie!!!!!!!!!!!!!!!!!

    raspunde comentariului
  • 256usl

    13 iulie 2017 7:00

    Un troc murdar peste interesele Romaniei. Conform acordului dintre tarile NATO din 2014 tarile semnatare s-au angajat sa creasca nivelul achizitiilorla 2 pana in 2024 ! insa patronii lui Iohannis i-au dat ordin sa inceapa achiitiile imediat si pesedeul, Dragnea, speculeaza aceasta slabiciune, unul din motivele pentru care dragnea mai este inca in libertate.

    raspunde comentariului
    • De ce crezi minciunile pesediste??

      13 iulie 2017 7:38

      Este o nascocire ordinara, care pleaca de la pesedisti! Se simt incoltiti, acum, ca au iesit la iveala infractiunile sefului lor, pe planuri multiple. Asa ca, ce si-au zis, ia sa-l manjim si pe Iohannis, sa mai uite prostimea de problemele lui Dragnea si ale pesedeului!!!!

      raspunde comentariului
  • gheorghe

    12 iulie 2017 14:20

    -Selectam urgent dezvoltatori de proiect pentru piata globala. -Asiguram suport si logistica in desfasurarea activitatii.-Lucrati intr-un mediu placut, proactiv.-Principala atributie este mentinerea unei evidente a ofertelor prospectante si actualizate zilnic.-Oferim sanse reale de avansare in cariera!-Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal, cu posibilitatea unor bonusuri substantiale.-Se lucreaza part-time in timpul liber sau full-time, la alegere.-Programul de lucru este flexibil.-Cerem seriozitate maxima si dorinta de a invata ceva absolut nou si de viitor.-Cerem cunostinte minime de operare pe internet, de lucru cu fisiere word si pdf si navigare online. -Solicitati acum mai multe detalii la adresa de email paraschiv_ghrghyahoo.com

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    12 iulie 2017 11:40

    DOI MARI INFRACTORI STAPANESC ROMANIA. S-au unit doi sarlatani, Dragnea cu Tariceanu, sa stapaneasca tara si sa ne decida destinele. Mega-hotiile lui Dragnea au fost investigate si aduse la lumina de ziarul Romania Libera. Dar tunurile prin care s-a imbogatit repetentul Tariceanu, dupa prostia presedintelui Basescu, care l-a transformat din MODEL fustangiu in DEMNITAR premier, sunt ascunse inca, ramase in cel mai bun caz in stare de eclipsa partiala. Romania Libera le va investiga in mod amanuntit si pe acestea. Ca sa vedeti pe ce maini am apucat sub dictatura PSDALDE reprezentata de cuplul infractor Dragnea-Tariceanu. Vedem cu totii de 6 luni ca aceasta dictatura nu guvrneaza, ci ne amageste cu promisiuni, ca securimea comunistoida sa puna stapanire absoluta pe Justitie si sa continuie jefuirea tarii nestingherita de nimeni.

    raspunde comentariului
  • Kurrupt

    12 iulie 2017 11:18

    Domnu președinte ecce un patriot adevărat! Mai bine o luăm strategic pe vreme de pace, sau război așa mai răcoros, ce-o fi, că dacă ar fi război război, maiales cu rușii lui Cunt Futin, ar fi vai ș-amar de femeile noastre.

    raspunde comentariului
    • Lasa-ne, ma !

      13 iulie 2017 8:23

      Kurrupt......adica rupt in kur ! ai cele mai jalnice comentarii de aici. Asta avand in vedere ca mai ai si pretentii si te dai mare destept. Esti absolut in afara oricarei logici umane si sinistru si vulgar. Apuca-te de altceva, politica nu e de tine. Ai putea creste gaini, de exemplu.

      raspunde comentariului
  • Achtung mein arianus

    12 iulie 2017 10:30

    Herr Klaus ecce disperat, dacă nu plătesc pizderii taxa axei kurcubeului a pus-o, vin kuriștii să-și recupereze investiția făcută la Cotroceni, în natură, fără vaselină...

    raspunde comentariului
    • Esti ratacit la minte!

      12 iulie 2017 22:52

      Esti ilogic, vulgar, absurd! Dar perseverezi. Exact ca PSD !!!!

      raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    12 iulie 2017 10:28

    Cum n-a fost chiar niciodata,Cu toti hotii la butoane,Tara sta neguvernata,Si ei fura milioane.Musuroi de furnici bete, Ne calcam toti in picioare,Fara institutii drepte,Si multi chiar fara mancare.Nimeni din noi nu mai rabda,Fiindca s-a umplut paharul,Si stam sa iesim in strada,De-o fi cazul, chiar cu parul

    raspunde comentariului
  • Bleahh....

    12 iulie 2017 9:44

    Sergiule , una calda , una rece , doua zile te lasa si una te ia , ca-n Morometii ? Vezi ca esti pe aratura , ai gresit azimutul , iesi la sosea ca te imotmolesti ! De ce nu ramai consecvent in maniera lui Cartianu ?

    raspunde comentariului
    • Pentru ca nu poate!

      13 iulie 2017 7:48

      Pentru ca are coloana vertebrala din plastilina! Cine altul putea pune in RL o asemenea minciuna pesedista, decat acest jurnalist?

      raspunde comentariului
  • Horror

    12 iulie 2017 9:38

    Suflet in suflet precum in curtea puscariei....Iadul e afara nu in penitenciar!

    raspunde comentariului
  • escobar

    12 iulie 2017 9:35

    "sursele noastre"=ale voastre=ULTRAPENIBILE de "proaste"!!!....Grindeanu a REFUZAT sa-si dea demisia,in timp ce RESTUL ministrilor au demisionat....in aceasta situatie UNICA IN LUME,ca sa-l poata schimba,partidul mejoritar PSD de guvernare a depus "motiune" impotriva propriului guvern,de fapt a propriului PRIM MINISTRU !!!!....in tot acest timp IOHANNIS era plecat in USA....."TOATA LUCRAREA" a fost "conceputa" ca EXACT IOHANNIS SA intervina NECONSTITUTIONAL,motiv nu-i asa de SUSPENDARE....americanii au STIUT si DECORAREAPRIMIREA TRIUMFALA la D.Trump le-a "DARAMAT NEOCOMUNISTILOR" scenariul de "***" !!!!.....ce-ati fost si ce ati ajuns!!!...sa vad publicati comentariul sau ZZZT !!! de la oamenii lui voiculescu!!!!