În 2010, CCR a decis că pensiile speciale pot fi desființate. Cu o excepție!

de Mircea Marian , 08 august 2017 - stire actualizata la ora 11:30, 08 august 2017
Judecătorii CCR i-au protejat doar pe magistrați Foto agerpres

În perioada în care guvernarea Boc se confrunta cu criza economică, judecătorii de la Curtea Constituțională au apreciat că statul are dreptul să taie pensiile speciale.   

Judecătorii Curții Constituționale au admis că aceste venituri pot fi eliminate în anumite condiții.

„Pensiile speciale, nefiind un privilegiu, ci fiind instituite de către legiuitor în considerarea unui anumit statut special al categoriei profesionale respective, pot fi eliminate doar dacă există o raţiune suficient de puternică spre a duce în final la diminuarea prestaţiilor sociale ale statului sub forma pensiei”, se arată în decizia CCR, publicată în Monitorul Oficial în iunie 2010. Ei explică însă că statul contribuie la pensiile speciale cu o sumă care suplimentează contribuția. „Partea contributivă a pensiei de serviciu se suportă din bugetul asigurărilor sociale de stat, pe când partea care depăşeşte acest cuantum se suportă din bugetul de stat. Acordarea acestui supliment ţine de politica statului în domeniul asigurărilor sociale şi nu se subsumează dreptului constituţional la pensie”, scrie în motivarea deciziei CCR la legea pensiilor, pentru care cabinetul Boc își asumase răspunderea în fața Parlamentului.


În aprilie 2015, fostul premier Victor Ponta a inițiat legea pensiilor militare, un act normativ susținut și votat de toate partidele parlamentare. Printre susținători s-au aflat Gabriel Oprea, atunci șeful UNPR, Mircea Dușa și Ion Mocioalcă, de la PSD, Iulian Radu Surugiu, de la PNL.

Însă, după opinia judecătorilor CC, articolul care propune eliminarea pensiilor speciale nu contravine nici principiului neretroactivităţii legii, nici articolului 20 din Constituţie, care prevede că orice persoană are dreptul la respectarea bunurilor sale: „Având în vedere însă cele două -componente ale pensiei de serviciu, precum şi faptul că a doua componentă, -adică suplimentul din partea statului, se acordă numai în măsura în care există resursele financiare necesare, suprimarea pentru viitor a acestei componente, fără afectarea părţii contributive, nu poate avea semnificaţia unei expro-prieri”,

Independența magistraților, garantată de pensie

CCR a fost însă inflexibilă în ceea ce privește pensiile magistraților, argumentând că statutul acestora cuprinde o serie de interdicții și incompatibilități care nu se regăsesc la alte categorii ce beneficiază de pensii speciale.

 „Curtea constată că statutul constituţional al magistraţilor, statut dezvoltat prin lege organică şi care cuprinde o serie de incompatibilităţi şi interdicţii, precum şi responsabilităţile şi riscurile pe care le implică exercitarea acestor profesii, impune acordarea pensiei de serviciu ca o componentă a independenţei justiţiei, garanţie a statului de drept”, au arătat judecătorii constituționali. 

Cumpără ziarul integral în format .pdf AICI!

Comentarii

  • goe

    08 august 2017 16:33

    Intr-o tara in care majoritatea populatiei active are un salariu de 2 - 300 de Euro, e greu de inteles de ce bugetarii, adica cei platiti din munca acestei majoritati, pot avea salarii de 3.000 - 4.000 de Euro, desi randamentul acestora este minuscul. Ma refer la Parlamentari, primari, politisti, SRI-sti, magistrati.

    raspunde comentariului
  • Mihai

    08 august 2017 14:49

    Pensionarii a,ariti cu pensii de mizerie ce voteaza cu staruinta psd isi merita soarta,sprijina niste jigodi de 27 de ani,daca le spui ca gresesc iti sar lagit.Pacat este de cei tineri care sunt contaminati si ei de aceasta riie!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    08 august 2017 9:42

    CONSTITUTIA ROMANIEI NU ADMITE EXCEPTII DOMNILOR DE LA CCR !!.Constitutia nu prevede ca banii din bugetul sa fie facuti cadou ca si compensatii !!.Cand sunt cerute compensatii acestea se fac dupa justificare pe baza de documente in justitie urmata hotariri judecatoresti pentru fiecare caz in parte !!,acelas procedeu pentru toti romanii.Judecatorii nu-s mai presus de lege !!,judecatorii trebuie sa fie in SLUJBA LEGILOR !! si supusi legilor !!.Veteranii de razboi sau familiile celor ucisi in lupte primeau din partea statului 1 ha de pamant !!-ce-i azi 1ha ??2000-3000 de euro !, salariul unui judecator azi este de -4000-6000 euroluna !!,pensie de 5000-7000 euroluna ???,cei inseamna bataia asta de joc la adresa celor multi a celor care au murit pentru tara ??.Unde va treziti voi cei care nu aveti timp nici de a muri ??,voi cei abonati la ugerul bugetul tarii.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    08 august 2017 9:42

    CONSTITUTIA ROMANIEI NU ADMITE EXCEPTII DOMNILOR DE LA CCR !!.Constitutia nu prevede ca banii din bugetul sa fie facuti cadou ca si compensatii !!.Cand sunt cerute compensatii acestea se fac dupa justificare pe baza de documente in justitie urmata hotariri judecatoresti pentru fiecare caz in parte !!,acelas procedeu pentru toti romanii.Judecatorii nu-s mai presus de lege !!,judecatorii trebuie sa fie in SLUJBA LEGILOR !! si supusi legilor !!.Veteranii de razboi sau familiile celor ucisi in lupte primeau din partea statului 1 ha de pamant !!-ce-i azi 1ha ??2000-3000 de euro !, salariul unui judecator azi este de -4000-6000 euroluna !!,pensie de 5000-7000 euroluna ???,cei inseamna bataia asta de joc la adresa celor multi a celor care au murit pentru tara ??.Unde va treziti voi cei care nu aveti timp nici de a muri ??,voi cei abonati la ugerul bugetul tarii.

    raspunde comentariului
  • vasile

    07 august 2017 19:29

    Pentru risc și celelalte interdicții să aibă salar mare și să contribuie la pensie, care va fi pe măsura contribuției. Așa e corect într-un stat de drept. Iar interdicțiile ar trebui să fie pentru toată lumea. Nu poți fi și parlamentar și profesor sau medic, asta dacă iei în serios și calitatea de parlamentar și pe cea de profesor sau medic. Și celelalte profesii la fel, ori faci una orifaci alta, Dar pensia după contribuție ar trebui să fie valabilă pentru toată lumea.

    raspunde comentariului
  • un roman

    07 august 2017 18:48

    judecatori,magistrati, functionari publici,in slujba ,serviciul Caracatitei de stat

    raspunde comentariului
  • un roman

    07 august 2017 18:44

    categoria pensi speciale,ptr topul,virful piramidei,mafiei si coruptiei,noua ordine ,Noi suntem statul, Statul,mafiot,putred de corupt,putregaiele speciale

    raspunde comentariului
  • berilă

    07 august 2017 15:56

    Ce să vezi pensia asigură independența curat constituțional Un prim aspect ar fi ,zic eu ,conflictul de interese ,.Va să zică niște judecători vorbesc despre pensiile altor judecători deci și despre ale lor. Nimeni nu este mai presus de lege scrie undeva.Cât despre răspundere și profesionalism ce zice de onorabilul Portocală și Planeta Românica .La pregătire egală pensii apropiate nu 20000 și 1700.

    raspunde comentariului
  • Mihaela

    07 august 2017 11:28

    Va oferim lucru pe internet cautam persoane capabile sa obtina chiar din prima luna rezultatele pe baza carora sa castige 1500 RON lei noi lunar. Oferim contract de comision care va garanteaza plata rezultatelor. Ne gasiti la adresa de email dia_bacsyahoo.com

    raspunde comentariului
  • oana

    07 august 2017 11:06

    Aha ! zboara pernele de sub fund?

    raspunde comentariului
  • cristi

    07 august 2017 10:35

    Atata timp cat meseria de judecator nu este obligatorie, pretentiile de remunerarea a unor interdictii nu stau in picioare, pentru ca sunt destule interdictii si in alte domenii si in alte meserii unde fiecare vine dupa propria vointa. Daca nu le convine pot pleca din magistratura.

    raspunde comentariului
  • ioan

    07 august 2017 10:02

    actorii astia din ccr daca continua mult in acest stil o sa ajunga sa ne spuna care va fi pretul cu care Agripina poate sa vanda morcovi si ceapa in piata la Ciumafaia . NU VA ESTE RUSINE !!!!!!! Ce fel de magistrati sunteti voi???? Unde va este impartiabilitatea? ce fel de juramant ati depus la inceperea carierei in justitie??????? sa va dea Dumnezeu dupa cum faceti. vi se pare ca ducem o viata speciala ca sa tolerati jaful national sub numele de pensi speciale????

    raspunde comentariului
    • george

      07 august 2017 22:47

      ...cine poate, oase roade, cine nu, nici carne moale iarcine-imparte ,parte-si face! Romania..a fost, este si va fi...

      raspunde comentariului
  • Catalin

    07 august 2017 9:31

    Hal de judecata emis de niste grobieni platiti regeste din CCR. sunt superficiali,tin cu propria categorie, nu pot gandi obiectiv.

    raspunde comentariului
  • Un A

    07 august 2017 9:10

    Pensiile, la fel ca si salariile sunt o recomprensare a muncii! Munca insa se cuantifica dupa eficienta si rezultate!Romania si natiunea nu arata ca si pensiille acestor speciali!Cred ca e necesar sa adaptam realitati situatia.Daca cineva care a muncit 40 de ani, concret, cu efori rezultate si sistemul considera ca e correct sa munceasca pana la 70 de ani si sa aiba o pensie de 900 de lei...atunci sa fim corecti si echidistantii si sa procedam in consecinta! ... si vom avea in stat! ... asa avem doar o stana!

    raspunde comentariului
  • Cetateanu

    07 august 2017 8:44

    Lasati ca vor veni emigrantii sa munceasca k sa le plateasca pensiile trandavilor si hotilor. Iar de cei care au fugit din tara nu ne pasa. Ei sa stea acolo si sa trimita bani. Mimam aducerea a 10 dintrea acestia acasa... de fapt planul este sa aducem zero. Fmm Ponto, de oligofren, cu legea ta

    raspunde comentariului
  • EMIGRANTUL

    07 august 2017 8:28

    CEI MAI NENOROCITI CAPI AI MAFIEI EXISTENTE DUPA 1990 IN RO APRTIN SISTEMULUI LEGISLATIV SI JUDICIAR.

    raspunde comentariului
  • Dediu Ionică

    07 august 2017 8:25

    Pupați-i, tot timpul ia-ți apărat. Această profesie este retribuita peste medie chiar mult, au pensii chiar nesimțite, și răspunderi 0. Asta fiindcă politicienii pentru a putea face ce vor când sunt la putere, iar presa fiind plătită de organizații ce luptă împotriva intereselor statului român au promovat aceste instituții și interesele lor. Să faci propagandă și să aprobi legi în favoarea instituțiilor de forță doar ca să-ți fie bine la un moment dat înseamnă să fii lacom sau inconștient, și cel mai rău e că plătește toată țara.