Pensionar de lux la CCR: Valer Dorneanu ia 30.000 de lei pe lună de la stat

de Romulus Georgescu , 03 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 17:26, 03 octombrie 2017

Cinci dintre cei nouă judecători ai Curții Constituționale (CCR), în frunte cu președintele Valer Dorneanu, cumulează salariul cu pensia. Dorneanu are trei surse de venit care îi aduc anual în jur de 420.000 de lei.

Președintele CCR Valer Dorneanu a încasat 145.836 de lei din pensii, potrivit ultimei sale declarații de avere, depusă în 2017, care se referă la veniturile din 2016. Dorneanu a mai obținut 226. 041 de lei în calitate de președinte al CCR și 49.985 de lei ca profesor la Universitatea ”Nicolae Titulescu”. Din veniturile sale, 371.000 de lei provin de la stat, ceea ce echivalează cu peste 30.000 de lei lunar.

Valer Dorneanu, în vârstă de 73 de ani a fost procuror înainte de 1989,  iar după Revoluție a deținut diferite funcții politice, inclusiv cea de președinte al Camerei Deputaților din partea PSD (2000-2004). Declarațiile de avere depuse în ultimii ani demonstrează că Dorneanu a avut în permanență trei surse de venit: pensia, indemnizația pentru funcțiile deținute și salariul de profesor.



 

Boc l-a ars la buzunar
 
În declarația de avere depusă în 2010 apare prima mențiune referitoare la pensie. Dorneanu, în acel moment adjunct al Avocatului Poporului, preciza că a obținut 41.033 de lei pensie, între martie și decembrie 2009, de la Casa de Pensii a Sectorului 3. El a mai câștigat 56.934 de lei de la Camera Deputaților, plus sume consistente de la Universitatea „Nicolae Titulescu“ – 55.478  de lei și 9.000 de lei ca drepturi intelectuale. 
 
În 2012, Dorneanu declara că a încasat doar 32.124 de lei din pensie. Obligat de CCR să păstreze pensiile speciale ale magistraților, Guvernul Emil Boc a emis o lege (329/2009) prin care introducea condiții stricte pentru cumulul dintre salariu și pensie. Astfel, salariații bugetari nu aveau voie să cumuleze indemnizația cu pensia dacă pensia era mai mare decât salariul mediu brut. Cei aflați în aceste cazuri puteau fie să renunțe la postul de la stat, fie să ceară cumulul dintre salariu și pensia minimă legală. Cu alte cuvinte, timp de câțiva ani de zile, Dorneanu a cumulat salariul cu pensia, respectând condiția ca pensia să fie cel mult cât salariul mediu.
 
90.000 de lei, cadou de la Ponta
 
Dorneanu și-a suplimentat veniturile câștigând 56.721 de lei ca adjunct al Avocatului Poporului și 58.201 de lei de la Universitatea „Nicolae Titulescu“. 
În 2013, Dorneanu menționa aceeași pensie, la care s-au adăugat 49.784 de lei ca Avocat al Poporului și 50.013 de lei ca profesor. În 2014, el declara că a încasat 33.693 de lei ca pensie, adică în jur de 2.600 de lei lunar,  pe care a cumulat-o cu 99.344 de lei de la CCR, unde a devenit judecător în 2013, și cu 50.013 de lei de la universitatea deja menționată. 
 
În 2015, Dorneanu declara, în schimb, că a încasat 123.172 de lei din pensie (peste 10.000 de lei lunar), în total cu 90.000 de lei mai mult comparativ cu anul anterior. Cum se explică o asemenea creștere spectaculoasă a pensiei? În 2014, Guvernul Victor Ponta a emis un act normativ (Legea 134/2014) care anula legea adoptată de Guvernul Emil Boc și elimina orice prag pentru pensiile cumulate cu salariul.
 
Or, potrivit legislației privind pensiile speciale ale magistraților reprezintă 80% indemnizația de încadrare și sporurile avute în ultima lună de activitate înainte de data pensionării, ignorând principiul contributivității valabil pentru pensionarii obișnuiți. Mai mult, acestea cresc în funcție de creșterea salariilor celor aflați în activitate, în cazul lui Dorneanu fiind vorba de procurori. În 2015, el a mai obținut 180.155 de lei de la Curtea Constituțională și 53.830 de lei ca profesor. În aceste condiții, pensia lui Dorneanu a continuat să crească și în 2015 și 2016, ajungând la peste 145.000 de lei anual.   
 
Alți patru judecători, pe urmele lui Dorneanu
 
Valer Dorneanu nu este singurul judecător de la CCR care cumulează indemnizația cu pensia. Fostul ministru al Justiției, Mona Pivniceru, declară că a câștigat 185.904 de lei, sumă încasată de la Casa de Pensii Iași în martie 2017. De asemenea, ea a obținut 239.046 de lei sub formă de salariu de la Curtea Constituțională. Înainte de a deveni ministru al Justiției, Pivniceru a lucrat mai mulți ani ca judecător, ajungând să fie membră în Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) și în Consiliul Superior al Magistraturii (CSM). 
 
Livia Stanciu a încasat 125.244 de lei din pensii și 112.986 lei pentru cele șase luni lucrate la CCR în 2016. Înainte 1989, Livia Stanciu a fost procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Galați, iar după 1989 a fost judecător, președinte al Tribunalului Galați și președinte al Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ). 
 
Mircea Minea, numit în 2010 la propunerea PDL, a încasat, în ultimul an fiscal, 140.700 de lei din pensie și 244.922 de lei din salariu. Înainte de a fi numit judecător la CCR, Minea a fost prodecan și șef de catedră la Facultatea de Drept a Universității „Babeș-Bolyai“ din Cluj-Napoca. 
 
Marian Enache, fost parlamentar PSD, a încasat trei pensii în perioada iulie-decembrie 2016. El a obținut 22.285 de lei de la Camera Deputaților (în calitate de fost parlamentar), 12.450 de lei de la Casa de Pensii a Sectorului 6 și 10.014 de lei de la Casa de Asigurări a Avocaților. Acestea s-au adăugat indemnizației de deputat, 34.341 de lei între 1 ianuarie și 12 iulie, și salariului de la CCR, 85.831 de lei între 13 iulie și 31 decembrie 2016.
 
CV. Funcțiile deținute de șeful CCR 
1967-1974 Procuror, procuraturile locale ale sectoarelor 5 și 6
1974-1980 Expert legislația muncii, UGSR
1980-1985 Procuror, Procuratura Generală
1985-1989 Consilier, Consiliul Legislativ
1990-1992 Consilier pe probleme de legislaţie, Preşedinţia României
1992-1995 Ministru pentru Relația cu Parlamentul
1995-2000 Președinte al Consiliului Legislativ
2000-2004 Președinte al Camerei Deputaților
2005-2008 Vicepreședinte al Camerei Deputaților
2009-2010 Secretar general adjunct al Camerei Deputaților
 2010-2013 Adjunct al Avocatului Poporului
Din 2013 este judecător la CCR, fiind ales președinte în 2016.

 

Citește ziarul integral în format .pdf AICI!  

Comentarii

  • Da, e grav !

    22 octombrie 2017 21:47

    Pe vremea aluia de dinainte, un obscur consultant juridic de la una dintre intreprinderile lui Ceasca, ajuns sef, CCR era de incredere, nu ca acum. Producea numai decizii bune si incasa doar 1500 de lei pe luna, nu ca hulpavu' asta. Ce vremuri romantice.... Cand un anticomunist celebru, barosan la Anvers, fost ministru in guvernul Dascalescu si mai pe urma tinator al trenelo lui Ilici si Petrica, avea postul asigurat.

    raspunde comentariului
  • Tepus

    09 octombrie 2017 15:15

    DE CAND E LA CCR, !! TOT CE FACE ESTE GRAV. !! SI NU MAI E-NCREDERE, !! CA DORNEANU E MARSAV. !! CURTEA, ASTAZI, SE-NTELEGE, !! NU MAI FACE NICI DOI BANI, !! CA DORNEANU, FARA LEGE, !! II AJUTA PE TALHARI.

    raspunde comentariului
  • Krixus

    09 octombrie 2017 9:26

    Oare nu ati aflat cat primeste de la stat Livia Stanciu - sau nu se potriveste cu scopul propagandistic al "dezvaluirii"?? Livia Stanciu incaseaza 32.000 Lei lunar. Adica cu 2000 mai mult decat domnul Dorneanu! Dar Livia Stanciu este de partea cea "buna" nu-i asa???? Uneori imi vine sa plang cand imi aduc aminte de ce a fost Romania Libera pe vremuri si vad ce fitzuica de doi bani a anjuns in prezent...

    raspunde comentariului
  • Krixus

    09 octombrie 2017 9:26

    Oare nu ati aflat cat primeste de la stat Livia Stanciu - sau nu se potriveste cu scopul propagandistic al "dezvaluirii"?? Livia Stanciu incaseaza 32.000 Lei lunar. Adica cu 2000 mai mult decat domnul Dorneanu! Dar Livia Stanciu este de partea cea "buna" nu-i asa???? Uneori imi vine sa plang cand imi aduc aminte de ce a fost Romania Libera pe vremuri si vad ce fitzuica de doi bani a anjuns in prezent...

    raspunde comentariului
  • Krixus

    09 octombrie 2017 9:26

    Oare nu ati aflat cat primeste de la stat Livia Stanciu - sau nu se potriveste cu scopul propagandistic al "dezvaluirii"?? Livia Stanciu incaseaza 32.000 Lei lunar. Adica cu 2000 mai mult decat domnul Dorneanu! Dar Livia Stanciu este de partea cea "buna" nu-i asa???? Uneori imi vine sa plang cand imi aduc aminte de ce a fost Romania Libera pe vremuri si vad ce fitzuica de doi bani a anjuns in prezent...

    raspunde comentariului
  • Istoria se repeta

    08 octombrie 2017 21:33

    Dorneanu este unul dintre PROFITORII DE STAT din Romania.Daca pensia lui ar fi pe baza contributivitatii, bugetul tarii ar putea sa faca fata mai usor cheltuelilor curente. Dar cu multiea de vampiri, gen Dorneanu, in curand guvernul va fi nevoit sa inventeze noi taxe puse prostimii, sa se imprumute de la populatie prin certificate de trezorerie nu-i mai convine sa se imprumute de la banci ca acolo dobanda este mare si in plus influenteaza si ROBORUL. ROBORUL oricum va fi afectat, caci populatia va imprumuta statul, retragand banii din banci, deci lichiditatea va scadea in sisytemul bancar. bancile ca sa atraga banii depunatorilor, vor fi nevoite sa creasca dobanzile la depozite si implicit vor creste dobanzile la credite. Asta va duce la cresterea numarului de rstante la banci. Or sa apara un nou val de executari silite. Bancile vor vinde activele toxice pe bani putini si iarasi nu vor avea profit.O sa apara la TV Tudose comp si o sa acuze bancile ca fac evaziune Si asa ajungem de unde am plecat.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    07 octombrie 2017 12:44

    DNA SA SCOATA TARA DIN GHEARELE BANDITILOR ! Actuala conducere a SRI a luat niste masuri pozitive de curatire, si s-a angajat sa nu se mai amestece in treburile Justitiei. DNA este libera deci sa aresteze pe Dragnea si Tariceanu , pentru a elibera Romania de ocarmuirea a doi megainfractori nerusinati, care au adus prejudicii tarii de sute de milioane de euro, cu Tel Drum si respectiv cu afacerea STERLING. Trebuie urgentata arestarea celor doi pucisti, care se straduie de la inceputul anului, in mod neintrerupt, sa aduca JUSTITIA sub ordinele PSD, si care deja sunt ajutati de CCR si multi magistrati sa-si atinga acest tel. Trebuie avute in vedere si atacurile CCR si ale ministrului Tudorel Toader impotriva conducerii actuale a DNA, precum si eliberarea din puscarii, zilnic si pe spranceana, a politicienilor condamnati pentru marea coruptie. DNA poate sa ne scape de banditii Dragnea si Tariceanu, care ne indeparteaza de SUA si UE, de increderea aliatilor nostri si , in mod deosebit, de NATO. Nimeni nu a lovit cat Tariceanu in Justitie, mai ales in DNA. Nimeni nu i-a impiedicat pe Basescu si pe Iohannis sa-si exercite mandatele prezidentiale cat a facut-o cu nerusinare Tariceanu, care are si pacatul ca a dat petrolul si gazele de la Ins. Serpilor firmei STERLING, pe spaga. Nmeni nu a escrocat statul, cum a facut Dragnea cu Tel Drum, cu Hotelul Turris, cu Ins. Belina, cu CAP-ul din Salcia, cu restaurantele si magazinele din Tr Magurele pe care le-a luat cu japca in 2005, cu milioanele de euro sifonate de la Ministerul Dezvoltarii la Tel Drum, cu afacerile dubioase din Brazilia, unde credem ca si-a ascuns milioanele de euro in conturi bancare. Nu trebuie lasata tara, in continuare, pe mana acestor doi megainfractori, pe care ii banuiesc implicati si in savarsirea unor acte de inalta tradare.

    raspunde comentariului
  • Dan

    07 octombrie 2017 11:42

    De ce nu faceti un inventar COMPLET al acestor "saraci" pensionari cu mentionarea obligatorie a partidului din care fac parte ??????

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    04 octombrie 2017 12:56

    Coada de topor !!,scula PDSR si PSD -lui acest nepriceput si incurca lume o scalda de 28 de ani pe banii statului doar pe principiul lungeste boala sa se coaca poama !!, asa a ajuns nimeni la pensie si tot ramane agatat cu miinile in leafa de la stat !!.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    04 octombrie 2017 12:56

    Coada de topor !!,scula PDSR si PSD -lui acest nepriceput si incurca lume o scalda de 28 de ani pe banii statului doar pe principiul lungeste boala sa se coaca poama !!, asa a ajuns nimeni la pensie si tot ramane agatat cu miinile in leafa de la stat !!.

    raspunde comentariului
  • DUMITRU GHEORGHIU

    03 octombrie 2017 22:53

    Daca as avea puterea sa o fac, maine i-as trimite la plimbare pe toti sinecuristii de la CCR. Toti sunt pupin...si si-au primit rasplata tradarii poporului roman cu sinecuri grase, platite tot din banii nostri ai tuturor. Dar totusi, articolul asta nu a aparut asa, ca din intamplare, imediat ce Kovesi si-a primit-o prin Decizia CCR ? Hai mai prietene, ne iei de fraieri ?

    raspunde comentariului
  • serpico

    03 octombrie 2017 18:16

    Un om cinstit, nu-i asa ? Doar e seful CCR. El nu a obtinut nimic ilegal, poate doar casa de vacanta de la Corbu-Harghita. Veniturile banesti nu el le-a cerut, le-a primit conform legii. Ce daca milioane de romani au sub 1.200 lei pensia sau salariul. Doar el a fost om de baza si in regimul lui Ceausescu si al lui Iliescu si Nastase.

    raspunde comentariului
  • Tepus

    03 octombrie 2017 16:31

    DACA N-AR FACE NIMIC, DORNEANU NE-AR FI AMIC. DAR FACE PREA MULT RAU MARE SI BANET FARA SUDOARE.

    raspunde comentariului
  • foamea fara masura

    03 octombrie 2017 16:28

    fara numar, fara numar...nici nu conteaza indicele ROBOR si chinul postasului

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    03 octombrie 2017 16:24
  • LEGILE LE MAI NEGOCIEM DAR CONSTITUTIA NU SE NEGOCIAZA

    03 octombrie 2017 13:23

    DACA PRESEDINTELE CURTII CONSTITUTIONALE, DOMNUL DORNEANU, SPUNE CA BELINA NU TREBUIE SA FIE ANCHETATA...E CLAR CA DACA CINEVA POATE FI MAI PRESUS DE LEGE CAND E MIRUIT CA DEMNITAR...IN SCHIMB NIMENI NU POATE FI MAI PRESUS DE CONSTITUTIE...SI NU O ZICE ORICINE CI SEFUL CURTII CONSTITUTIONALE!

    raspunde comentariului
  • hooo

    03 octombrie 2017 13:21

    Dar Zegrean cat avea, ca nu mai stiu. Sau atunci era in regula. Huooooooo

    raspunde comentariului
    • Nu avea atata!

      04 octombrie 2017 2:27

      Si in plus nu abuza de pozitie ca Dorneanu! Macar sa nu sfideze legea acest Dorneanu. Sa doarma pe mormanul de bani, dar sa nu formuleze decizii ticaloase!

      raspunde comentariului
  • Bolsevicu

    03 octombrie 2017 13:04

    De aia iti bati BA joc de romani?CEAUSISTULE!

    raspunde comentariului
  • Dumitru

    03 octombrie 2017 13:02

    Securistii se ataca pentru ca exista oameni care nu depind de ei. Daca ar fi dupa SecuDNASRI toata lumea ar trai cu un salariu de subzistenta, mai putin cei care presteaza la servicii.

    raspunde comentariului
  • Un A

    03 octombrie 2017 11:25

    Are si afacere, cel putin una.... am avut o negociere telefonica incheiata cu success. Plata in rate...

    raspunde comentariului
  • VENIT GHETEA

    03 octombrie 2017 11:16

    GHETEA castiga de la statul roman 200.000 leiluna. asta e Romania lor a securistilor. Noi cu faramiturile.

    raspunde comentariului
  • Kuminecăturile Gemene

    03 octombrie 2017 11:07

    Așa trebuie să-și facă și judecătorii de-o pită, nu cumva vreți să ia loc și ei pe scăunele la masa tăcerii și să înbuce preskur?! Ecce asta cumva o invitație? Un apel strategic la 911

    raspunde comentariului
  • Mirela Antonescu - Brasov

    03 octombrie 2017 11:06

    Imaginea din geniala caricatura de mai sus e simbolica, semnificativa - sau cum se spune azi `iconica` - pentru insatietatea ba chiar lacomia de ordin psihiatric a bolnavilor de sindrom compulsiv-obsesiv aterizati in `politica` si, iata, uneori si in administratia si unele institutii ale statului roman dupa 1989. Acesti bolnavi in stare de grand mal care nu se mai satura de bani, averi, vile, terenuri, actiuni si control mascat asupra unor firme si achizitii publice trucate in folosul lor, trafic de influenta, infractionalitate si criminalitate economica organizata in forma prelungita, acesti cabotini sforaitori care se tavalesc in orice `credinta` politica sau `religioasa` - caci nu e nicio diferenta, de ex, intre jalncie personagii precum Mischie, Vacaroiu, Nastase, Corina Cretu, Rodica Stanoiu, Elena Udrea, Sarbu, Hrebenciuc, Videanu, Alina Gorghiu, Fenechiu, Voiculescu, Rovana Plumb, Gabriela Vranceanu Pandele, Dragnea s.a. - invoca democratia - de fapt o exploateaa pentru a fenta continuu legea - pentru a creea de fapt o democratie bolnava in care alternanta la guvernare este folosita doar ca supapa de nemultumire pentru o populatie mereu manipulata si , iata, cam obosita si lipsita de reactie, aceste sinistre personagii care pupa moaste, urla despre interesul public- invocat initial si in transferul insulei Belina - dupa care , odata confdiscat bunul public n uam ifac acolo nimic pentru populatie ci trag un gard si pescuiesc - in acest caz- sau vaneaza sau isi fac vile sau agricultura in interes propriu , in alte cazuri, aceste sforaitoare personagii care declama cabotin despre cinste, rolul formativ al muncii si satisfactia pe care ti-o da munca - vezi Ecaterina Andronescu care a furat din banul public indreptandu-si bani de la fonduri europene catre familia sa , din postura dubla de decident si ...beneficiar ,deci si jucator si arbitru si care Abramburica cu manusile-i fine de piele ramane in continuare suspecta in dosarul achizitiei ilegale de licente informatice care a produs o paguba total banului public - deci NOUA, cetatenilor - de peste 700.000.000 euro, aceste personagii care atunci cand nu fura- caci Dorneanu acesta nu pare a fi furat - fac macar abuzuri si invarteli pentru aranjarea unor retributii imense pe cale legala, aceste personagii din toate partidele care, chiar daca n-au furat au atatea facultati, participatii la cursuri universitare, doctorate, indrumare de licente, functii in consilii de administratie, participatii in comisii de lichidatori sau mediatori, cabinete de consultanta data caompaniilor de stat pe sume colosale si nefiresti si ilegal atribuite `ei intre ei` - vezi si cazul Sova dovedit deja de procurori - totzi acesti `corifei` si `mirunsi` ai neamului care au distrus intreaga industrie nationala lasand natiunea romana somera, alungand peste 3,5 miliaone de cetateni inafara tarii si angrenand statul roman in datorii externe colosale, acesti escroci formidabili ajunsi `sus` culmea, prin vot public al unor fraieri si de `stanga` si de `dreapta` care inca mai merg la circul numit `vot` si `alegeri parlaemntare` , acesti ticalosi incredibili au adus Romania pe butuci si poporul la disperare. Noi, saraci si disperati someri sau cu salari isi pensii de kakao si ei, iaca, ingropati in bani. Sinistre vremuri ne aduce restauratia hoatza PSD-ista combinata cu impotenta `parlamentara` si inactivitatea politica a `opozitiei` care isi isi rumega in liniste si ei salariile. Caci, exact sinistra prestatie a Alinei Gorghiu Burghiu Dej a adus la disperare electoratul roman care, in Transilvania si Bucuresti nu a mai mers la vot in cazul celor ce ar fi votat `dreapta ` politica iar in cazul electoratului de gen teleormanean s-a lasat `fermecat` de kilu de zahar, faina si ulei lunar si ajutoru` social oferit ca drog electoral de catre PSD. ...Nu mai este decat o singura solutie, dragi cetateni ! Armata tarii Min de interne ar trebui sa ia puterea prin forta si sa desfiinteze pentru 50 de ani aceste mafiote grupari numite `partide politice` concomitent cu interzicerea oricarei activitati politce, exact precum in timpul marelui conducator al natiunii spaniole Franco. Se pare ca la popoarele latine, democratia devine repede prilej de jaf national pentru `partide` , iar dictatura de stanga , comunista, nu a rezolvat decat partial chestiuni economice cu pretul tiranizarii cetatenilor , deci nu e o solutie, Singura solutie este o dictatura militara de dreapta, severa, precum i ntimpul marelui Maresal Antonescu sau ulterior al generalului Radescu.

    raspunde comentariului
  • Fraierii munceste

    03 octombrie 2017 11:01

    Sistem mancat de termite care fac jocurile politicienilor si fostilor comunisti. Cati oameni cu salariu mediu trebuie sa munceasca sa acopere pensia unei termite? Multi...din pacate pentru tara asta doar termitele vor ramane in tara asta.

    raspunde comentariului
  • dr.Samarescu

    03 octombrie 2017 10:09

    Pâna când ? Coruptie ordinara...Rusine.

    raspunde comentariului
  • Doru

    03 octombrie 2017 9:17

    Ce corditi ordinari puteti fi . Dar d-na Stanciu , acest munte de profesionalidm si onestitate, cat castiga ?Jegosi mai sunteti !Eu zic sa desfiintam CC sau sa fie inlocuiti judecatorii cu aia care ii vreti voi.

    raspunde comentariului
    • Bati campii!

      04 octombrie 2017 2:37

      Dorneanu, pe langa faptul ca primeste un munte de bani, mai si abuzeaza de pozitia pe care o are! Decide in mod flagrant in favoarea penalilor Dragnea, Tariceanu si a celorlalti corupti, rastalmacind Constitutia si pretinzand sa nu existe opinie diferitta de a kui. Treaba cu pragul pentru abuzul in serviciu este numai un exemplu de ticalosie. Livia Stanciu primeste si ea mai multi bani decat pare normal, la fel si madam' Pivniceru si Minea. Dar Livia Stanciu a judecat si judeca obiectiv, de aceea Dorneanu i-a dat peste degete.Bine ca azi a fost facut KO de decizia Curtii de Apel Bucuresti! In ce priveste cazul Rizea, a fost o inscenare ORDINARA a celor de la Antene, ca sa se razbune pe Livia Stanciu pentru condamnarea varanului!

      raspunde comentariului
  • vasile

    03 octombrie 2017 8:25

    Deci bipedul asta isi bate joc de noi pe banii nostri ? Sa-i plateasca Dragnea pensia si salariul, daca tot e sluga lui, ca are de unde. Slugile sunt platite de stapani, nu de altii.

    raspunde comentariului
  • LUPUL PAZNIC LA OI

    03 octombrie 2017 6:53

    PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR DIN PARTEA PSD...2000-2004, VALER DORNEANU SA SPUNA CONSTITUTIONAL DACA LIVIU DRAGNEA ARE DREPTATE?!