Ambasadorul Rusiei la București, despre dotarea României cu rachete Patriot: Este un risc potențial pe care nu îl putem ignora. Fie că vă place sau nu

de Roxana Petre , 28 iulie 2017 - stire actualizata la ora 22:36, 28 iulie 2017
Ambasadorul Rusiei la București, despre dotarea României cu rachete Patriot: Este un risc potențial pe care nu îl putem ignora. Fie că vă place sau nu

 

Ambasadorul rus la București, Valeri Kuzmin, a declarat, într-un interviu acordat Realitatea TV, că Rusia crede că România cumpără rachete Patriot de la Statele Unite pentru a apăra baze militare, precum cea de la Deveselu. Totodată, Moscova acuză că scutul antirachetă ar putea fi dotat cu focoase nucleare.

 „Este decizia voastră din interiorul NATO, în baza parteneriatului vostru strategic cu SUA. Care sunt forțele pe care le vor apăra acele rachete Patriot? Pot să declar, oficial, că Rusia nu reprezintă în niciun fel o amenințare pentru România. În realitate, acele arme defensive ar fi dislocate pentru a apăra baze militare străine, în special elemente ale sistemului strategic antibalistic al SUA, de la Deveselu. Aceasta este analiza Federației Ruse", a declarat Valeri Kuzmin.


Citește și:  VIDEO. Guvernul PSD s-a hotărât: Vom plăti prima tranșă de bani pentru rachetele Patriot

Premierul Mihai Tudose și ministrul Apărării, Adrian Țuțuianu, au anunțat, miercuri, că va fi făcută prima plată pentr achiziția de rachete Patriot, cel mai probabil în luna noiembrie. În acest context, șeful Executivului a susținut că cei 2% din PIB alocați de România pentru Apărare au ca scop învestirea în proiecte.

Totodată, diplomtul a precizat că baza militară de la Deveselu prezintă un risc potențial pentru Rusia:

„Președintele nostru a explicat asta. Potrivit unor informații militare, noi știm că este de ajuns să schimbi software-ul calculatorului care operează acel sistem antibalistic și el va funcționa ușor cu rachete de croazieră americane de tip Tomahawk, care sunt proiectate pentru a avea scopuri strategice ofensive. Nu înseamnă că asta se va întâmpla mâine. Rachetele Tomahawk pot fi echipate chiar și cu focoase nucleare. Este un risc potențial pe care nu îl putem ignora. Fie că vă place sau nu", a mai spus Kuzmin.


Comentarii

  • Adrian

    29 iulie 2017 19:29

    Porcii astia de rusi cred ca pot face ce vrea in lumea asta.O tara are datoria sa se apere cum vrea nu cum i se spuneMirlani coclari rusi

    raspunde comentariului
  • Roman

    29 iulie 2017 19:14

    Dobitocilor, in final, eu n-o sa mai scriu sici, vreau sa va spun doar stir voi va meritati pe deplin soarta.

    raspunde comentariului
  • Sanger

    29 iulie 2017 16:48

    Omu e echilibrat si pare un rafinat intelectual desi as vrea sa-i spun ca din motive stratetige nu poti tine armele defensive langa cele ofensive.Ele vor sta pe bombardiere ,submarine,portavioane,cuirasate,de alea sa se teama.Ce zice omu asta e facut muci de arlechinul Rogozin.

    raspunde comentariului
  • un roman

    29 iulie 2017 16:26

    Russia has disabled U.S. Tomahawks in Syria!BORZZIKMAN BORZZIKMAN

    raspunde comentariului
    • mai buric

      30 iulie 2017 12:28

      rusii nici nu le-au vazut cu toate ca au fost anuntati,restul este bla,bla.....

      raspunde comentariului
  • Franjo Glavina pt TROLII RUSIEI

    29 iulie 2017 11:52

    GUNOAIE BOLSEVICE, TROLLI AI RUSIEI, POPORUL ROMAN DIN CARE VOI NU FACETI PARTE ARE UN MESAJ PT VOI CU SINGURELE CUVINTE PE CARE VOI SI HOARDA DE GUNOAIE PE CARE O REPREZENTATI " POPORUL" RUS O MERITATI VA F U T E M MORTII IN GURA SI NE KA KA M PE VOI BESTII SUBUMANE CE SUNTETI. STATI IN MORTII VOSTRI IN SPURCACIUNEA DE TARA PE CARE O AVETI SI LASATI RESTUL EUROPEI IN PACE!!!! ROMANIA NU VA MAI FI A VOASTRA!

    raspunde comentariului
  • ZAMOLXE

    29 iulie 2017 11:20

    DA,DE RUSIA TREBUIE SA NE APARAM PRIN ORICE MIJLOACE! ESTE SINGURUL STAT NECIOPLIT CARE NU A DAT TEZAURUL ROMANIEI INAPOI! PANA SI CU TURCII NE INTELEGEM MAI BINE. CELELALTE TARI MAI MICI SUNT NISTE VIRGULE IN COMPARATIE CU ROMANIA! SISTEMUL PATRIOT ESTE F.BUN!

    raspunde comentariului
  • Roman

    29 iulie 2017 6:21

    Marea majoritate din cei ce va dati mari romani aici si insultati si injurati pe cei ce va spun adevarul, sunteti prosti de dati in gropi si n-aveti habar nici de adevarata istorie si nici de adevarata politica, promovata atit de patri-hotii Romaniei cit si de asa zisii democrati occidentali. Dar chiar asa de prosri sunteti incit sa nu vedeti realitatea evidenta, ca pericolul nr. 1 al Romaniei nu sunt rusii ci patri-hotii, care au condus tara in ultimii 28 de ani? Marea majoritate din cei ce va dati mari romani aici si insultati si injurati pe cei ce va spun adevarul, sunteti prosti de dati in gropi si n-aveti habar nici de adevarata istorie si nici de adevarata politica, promovata atit de patri-hotii Romaniei cit si de asa zisii democrati occidentali. Dar chiar asa de prosri sunteti incit sa nu vedeti realitatea evidenta, ca pericolul nr. 1 al Romaniei nu sunt rusii ci patri-hotii, care au condus tara in ultimii 28 de ani? Romania ar mai putea fi salvata numai de o revolutie de tip bolsevic DNA-ul nu mai poate face fata si va fi-n curind facut total neputincios. Asa de slabi, cum credeti voi ca ei sunt acum, daca trag rusii o basina buna, umplu de ca-cat toata Romania. Sau credeti intr-adevar ca asa zisii parteneri occidentali se vor razboii cu Rusia pentru interesele Romzaniei? Ei n-au facut nimic altceva decit sa mute un eventual teatru de operatiuni militare in estul Europei. Aproape tot ce se face in Romania, se face azi cu asa zisii bani europeni. Dar Ceausescu a lasat Romania fara nici un cent datorii, iar acum tara are 100 miliarde. Unde sunt banii Romaniei? Bagati-va picioarele-n apa rece, rumegati ce v-am scris acum si treziti-va.Asa de slabi, cum credeti voi ca ei sunt acum, daca trag rusii o basina buna, umplu de ca-cat toata Romania. Sau credeti intr-adevar ca asa zisii parteneri occidentali se vor razboii cu Rusia pentru interesele Romzaniei? Ei n-au facut nimic altceva decit sa mute un eventual teatru de operatiuni militare in estul Europei. Aproape tot ce se face in Romania, se face azi cu asa zisii bani europeni. Dar Ceausescu a lasat Romania fara nici un cent datorii, iar acum tara are 100 miliarde. Unde sunt banii Romaniei? Bagati-va picioarele-n apa rece, rumegati ce v-am scris acum si treziti-va. Daca nu, TOT INAINTE!

    raspunde comentariului
    • RUSIA KAPUT!

      29 iulie 2017 12:50

      CURUsia nu te poti pune, intr-adevar, dar nici ea cu noi! Iata cum se naste Status Quo-ul.

      raspunde comentariului
    • Franjo Glavina pt TROLII RUSIEI

      29 iulie 2017 11:50

      GUNOAIE BOLSEVICE, TROLLI AI RUSIEI, POPORUL ROMAN DIN CARE VOI NU FACETI PARTE ARE UN MESAJ PT VOI CU SINGURELE CUVINTE PE CARE VOI SI HOARDA DE GUNOAIE PE CARE O REPREZENTATI " POPORUL" RUS O MERITATI VA F U T E M MORTII IN GURA SI NE KA KA M PE VOI BESTII SUBUMANE CE SUNTETI. STATI IN MORTII VOSTRI IN SPURCACIUNEA DE TARA PE CARE O AVETI SI LASATI RESTUL EUROPEI IN PACE!!!! ROMANIA NU VA MAI FI A VOASTRA!

      raspunde comentariului
    • Franjo Glavina

      29 iulie 2017 9:21

      GUNOI BOLSEVIK, POPORUL ROMAN DIN CARE TU NU FACI PARTE ARE UN MESAJ PT TINE CU SINGURELE CUVINTE PE CARE TU SI HOARDA DE GUNOAIE PE CARE O REPREZINTI " POPORUL" RUS O MERITATI VA F U T E M MORTII IN GURA SI NE KA KA M PE VOI BESTII SUBUMANE CE SUNTETI. STATI IN MORTII VOSTRI IN SPURCACIUNEA DE TARA PE CARE O AVETI SI LASATI RESTUL EUROPEI IN PACE!!!!

      raspunde comentariului
    • Franjo Glavina

      29 iulie 2017 8:54

      GUNOI BOLSEVIK, POPORUL ROMAN DIN CARE TU NU FACI PARTE ARE UN MESAJ PT TINE CU SINGURELE CUVINTE PE CARE TU SI HOARDA DE GUNOAIE PE CARE O REPREZINTI " POPORUL" RUS O MERITATI VA F U T E M MORTII IN GURA SI NE KA KA M PE VOI BESTII SUBUMANE CE SUNTETI. STATI IN MORTII VOSTRI IN SPURCACIUNEA DE TARA PE CARE O AVETI SI LASATI RESTUL EUROPEI IN PACE!!!!

      raspunde comentariului
    • amuzatu

      29 iulie 2017 8:01

      amice, daca taceai, filozof ramineai gulgutele astea nu mai tin pe aici pentru ca toti patrihotii sunt agenti rusi, sprijiniti de serviciile lor speciale sa fure si in fata instantelor. In rest, blablabla.Nu-l mai lauda pe Ceasca... Era un biet nebun, ce se credea lider de mare putere mondiala. Tot rusii l-au dat jos si impuscat...Banii europeni ne asteapta, dar agentii rusi boicoteaza hartiile care trebuiesc facute pentru Bruxelles. Meri in treaba-ti!

      raspunde comentariului
  • Mihaita

    29 iulie 2017 1:36

    Mie îmi place. Sau nu. Ce te doare pe tine, jivina asiatica?

    raspunde comentariului
  • Dimijoarei Obt

    28 iulie 2017 22:58

    Asa trebuie, pentru ca nu ne plimbam in Romania ca pe autostrada ! Bine ?

    raspunde comentariului
  • Ion

    28 iulie 2017 21:00

    probabil afecteaza expansiunea ruseasca nu securitateap

    raspunde comentariului
  • Bircea madea

    28 iulie 2017 20:10

    Scursurile bolșevice de pe forum să scrie la ei acolo,că e vai de capul vostru ,am auzit că faceți. Foamea pe acolo......

    raspunde comentariului
  • Julius-Viorel Jancu

    28 iulie 2017 19:28

    Am mai scris si repet si acum in al Doilea Razboi Mondial, Romania a fost in mod fatal de partea Germaniei ! Acelasi mod fatal il are Romania si in ziua de azi, prin toate actiunile care le face, sa fie impotriva Rusiei !Romania nu a invatat nimic din istorie ! Consecintele pentru Romania vor fi fatale, ca si in al Doilea Razboi Mondial sau mai bine zis, dupa acel Razboi !

    raspunde comentariului
  • Mihai

    28 iulie 2017 17:34

    Dl ambasador este cunoscut ca Anti roman ,el este o scirba ce reprezinta alta scirba.

    raspunde comentariului
  • decebal

    28 iulie 2017 17:16

    nu dorim rusi!. noi dorim tezaurul de aur si r. moldova sa fie alaturi de noi in ue si punct!

    raspunde comentariului
  • Firul de praf

    28 iulie 2017 15:31

    Rusii zic ca in loc de rachete interceptoare s-ar putea baga rachete cu raza medie de actiune, cu incarcatura atomica. E greu de crezut ca rachetele respective ar putea fi indesate in tuburile respective de lansare, una la mana. Cine stie, poate NATO negociaza un cer deschis cu rusii, de inspectie reciproca. ZIC NATO, fiindca, intr-o treaba din asta, Romania nu poate initia actiuni unilaterale.

    raspunde comentariului
    • la 100 da metri altitudine se poate izbi de cladirile din Piata Victoriei!

      28 iulie 2017 15:49

      Rachetele de croaziera merg razant peste BUcurEshti, cu incarcatura nucleara pa ELE?!

      raspunde comentariului
  • Firul de praf

    28 iulie 2017 14:46

    Rugam frumos, daca nu stapaniti subiectul, mai bine abtineti-va. Nu amestecati pactul germano-sovietic din august 1939, cu asa-zisul arbitraj germano-italian, din 30 august 1940. Nu de alta, dar lucrurile si asa sunt suficient de complicate, n-are rost sa le mai complicam si noi, prin ignoranta, dublata de entuziasm pionieresc.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    28 iulie 2017 12:57

    Excelenta ,pentru Romania tot ce inseamna Rusia de cand se stie si de cand rusii au ajuns la Nistru reprezinta o amenintare reala confirmata de razboaiele duse pe teritoriul nostru ,confirmata de ocuparea teritoriului prin forta incepind cu 1812 -vezi Basarabia !!.Deportarea ,prigoana impotriva populatiei romanesti continua de circa 200 de ani !!.Anexarea teritoriilor romanesti prin Dictatul de la Viena din 1940 !,ce-s toate astea ?,sunt realitati privindpolitica de forta a Rusiei .Potentialul instalatiilor de la Deveselul de interceptare a unor focoase reprezinta o nesemnificativa forta de preventie a unui atac datorita dotarii limitate a acestei baze comparativ cu potentialul Rusiei intr-un eventual atac .Speculatia -ca baza de la Deveselu poate fi dotata cu focoase nucleare se adreseaza necunoscatorilor si presei de scandal .Rusia nu suporta un vecin care are rachete patriot ??, in acest mod nu-i ramane decat sa -si respecte vecinii si integritatea granitelor !!.

    raspunde comentariului
  • Firul de praf

    28 iulie 2017 12:44

    Ce stiu sigur e faptul ca Romania NU reprezinta o amenintare pentru Federatia Rusa. Asa cum nici Polonia, nici Cehoslovacia n-au reprezentat o amenintare pentru aceeasi Federatie, anterior numita URSS. Problema, adevarata problema, a fost ca Rusia Sovietica, apoi URSS n-a recunoscut niciodata Tratatul de la Versailles, facandu-se buni prieteni cu nemtii. Au sapat la fundatia sistemului international de securitate de l-au innebunit, inca din anii `20, contribuind inclusiv la reinarmarea Germaniei. Rugam pe rusi sa nu se faca niznai, ca sa ne puna in situatia sa scoatem dosarele groase de la arhiva - incursiuni peste frontiera, spionaj, subversiune si, ce era mai grav, cooperarea militara pe care ei o credeau secreta, cu nemtii. Care colaborare, inceputa inca din 1921, a ajutat Germania sa eludeze prevederile militare ale tratatului de la Versailles. Azi, din fericire, Federatia Rusa e despartita de noi prin Ukraina, iar daca nu avanseaza spre noi, n-avem nimic cu `mneaei. E adevarat ca au portavionul natural al Crimeei, insa pentru asta s-au inventat bateriile de rachete antiaeriene si anti-nava. Ca noi n-avem de gand sa atacam Federatia Rusa e certitudine. O fi valabila si reciproca ?

    raspunde comentariului
  • Ilie Mihalteanu

    28 iulie 2017 12:35

    Din pacate rusul are dreptate, caci Romania da 4 miliarde de euro pt 28 de rachete care ar putea apara baza de la Deveselu deci tot SUA nu si Romania.

    raspunde comentariului
    • Franjo Glavina

      28 iulie 2017 23:11

      Bah spurkaciune, bah voma de balega rosie iar postezi pt un pumn de kopeici? Te-au rugat frumos stapanii sa postezi ca altfel iti umplu gura cu pamant? LASA CA ITI DAM NOI CIMENT F U T U TI ************ DE TARATURA KOMUNISTA!!!

      raspunde comentariului
    • viorica

      28 iulie 2017 17:17

      nu dorim parerea nici unui rus aici la noi!

      raspunde comentariului
  • Patrioata Ofensata

    28 iulie 2017 11:51

    Tomahaucele nu sunt deoacamdata in Romania, insa rusii amenita Romania din Crimeea si Rep.Moldova - deocamdata! Nu ne permitem sa ne amenite chiar de pe Prut si Dunare, n-asa? Si de ce-ar cara rachetele ale tocmai la DavaiSeLo, linga Kozloduj, cand pot sa le bage pe Kogalniceanu, linga Cernovada!? Ori n-au varianta navala pentru frecatele rominesti din marea negresa?

    raspunde comentariului
  • clencix

    28 iulie 2017 11:36

    Federatia lor sa declare clar ca isi retrage ramasitele armatei a 14-a din RM, sa recunoasca si ca rusii au intervenit cu mijloace financiare la destabilizarea RM si la alegerea lui Dodon. Cu declaratii bombastice propagandistice rusesti ne cam stergem la dos, sunt folosite lafel prin toata lumea. Toata lumea stie ca la ei nu este democratie si ca se traieste rau. Nu pleaca din tara ca nimeni nu are incredere in ei.

    raspunde comentariului
  • ion v.

    28 iulie 2017 10:34

    Dar niste prastii putem sa ne luam? Ne dati voie? Intr-adevar, stim ca nu sunteti un pericol pentru noi. Stim asta de cateva sute de ani

    raspunde comentariului
    • ion

      28 iulie 2017 11:24

      Aha de cind ne-au eliberat de sub turci, in ciuda Angliei care ne voiau tot sub otomani!!!