22.8 C
sâmbătă, 29 iunie 2024
AcasăSportTenisAna Bogdan, în turul al treilea la Roland Garros, după ce a...

Ana Bogdan, în turul al treilea la Roland Garros, după ce a eliminat-o pe finalista din 2021

Tenismena română Ana Bogdan s-au calificat în runda a treia a turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după ce a învins-o în două seturi identice pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, scor 6-4, 6-4.

Jucătoarea noastră s-a impus în faţa finalistei din 2021 după o oră şi 38 de minute. Ana Bogdan (31 ani, 64 WTA) a servit foarte bine în acest meci, în care Pavliucenkova (32 ani, 22 WTA) a fost superioară la capitolul winners (24-15), dar a făcut şi mai multe erori neforţate, 30-16.

Bogdan a început în forţă şi a condus cu 3-0 în primul set, a fost egalată (3-3, 4-4), însă a câştigat primul act cu 6-4, încheind cu break. Ana Bogdan a dominat şi setul secund, în care a avut 4-1 şi 5-2. Rusoaica a revenit şi a servit pentru a egala la 5-5, însă românca a tranşat disputa cu un break.

Românca și-a egalat cu această ocazie cel mai bun rezultat al său la Roland Garros.

După acest succes, Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 158.000 de euro şi 130 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va înfrunta pe ucraineanca Elina Svitolina (29 ani, 19 WTA), victorioasă în faţa franţuzoaicei Diane Parry cu 6-4, 7-6.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!