Spania a învins Germania cu 6 – 0. La fotbal, nu la tenis de câmp!

Spania s-a distrat cu Germania în Liga Națiunilor și a terminat pe primul loc în grupa a patra din Divizia A, calificându-se în semifinalele competiției.

Share

Petronel Tudor 0 comentarii

Actualizat: 18.11.2020 - 11:38

Spania a surclasat Germania cu 6 – 0, scor de set alb la tenis de câmp, cea mai usturătoare înfrângere din istorie suferită de nemți într-un meci oficial.

Spaniolii au marcat câte trei goluri în fiecare repriză: Morata '17, Ferrando Torres '33, '55, '71 Rodri '38 și Oyarzabal '89.

Cu această victorie Spania a încheiat grupa pe primul loc cu 11 puncte, cu două puncte peste Germania.

Celălalt meci al grupei, Elveția – Ucraina, nu s-a disputat după ce 6 fotbaliști din lotul oaspeților au fost confirmați pozitiv cu Covid-19. Indiferent de rezultatul ce va fi stabilit pentru acest meci nu se mai poate schimba configurația clasamentului grupei în ceea ce privește primele două poziții.