19.7 C
AcasăSportPremier League: Liverpool, lider autoritar în clasament

Premier League: Liverpool, lider autoritar în clasament

Fundaşul olandez Virgil van Dijk, unul dintre finaliştii trofeului Balonul de Aur în acest an, a marcat ambele goluri ale învingătorilor, în prima repriză (18, 24). Brighton a redus din handicap în repriza secundă, prin Lewis Dunk (79), imediat după eliminarea portarului lui Liverpool, Alisson, care a văzut cartonaşul roşu după ce a respins balonul cu mâna în afara propriului careu.

În urma acestui succes, Liverpool s-a distanţat la 8 puncte de Leicester, care ocupă poziția secundă, și la 11 de principala sa rivală în lupta pentru titlu, Manchester City, care a fost ţinută în şah de Newcastle United (2-2).

„Cormoranii” au egalat cu această ocazie seria de 31 de meciuri fără înfrângere în campionat, pe care au realizat-o în perioada mai 1987 – mai 1988, precizează Reuters.