6.9 C
sâmbătă, 20 aprilie 2024
AcasăSportSimona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros

Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe germanca Angelique Kerber, cap de serie numărul 12, cu 6-7 (2), 6-3, 6-2.

Partida a fost una de o intensitate excepțională, amintind de bătălia dintre cele două din semifinala turneului de la Australian Open. Este a cincea oară când Halep ajunge în set decisiv cu Kerber, constănțeanca impunându-se de fiecare dată.

Simona va juca în semifinale, joi, împotriva Garbinei Muguruza (favorită 3), care a trecut cu ușurință de Maria Șarapova, scor 6-2, 6-1.

LIVE TEXT

Halep – Kerber, 6-7, 6-3, 6-2. După o luptă incredibilă, Simona câștigă și se califică în semifinalele turneului de la Roland Garros

Halep – Kerber, 6-7, 6-3, 5-2. Halep câștigă pe propriul serviciu. Kerber servește să rămână în set.

Halep – Kerber, 6-7, 6-3, 4-2. Kerber, mai agresivă în acest game, își câștigă serviciul.

Halep – Kerber, 6-7, 6-3, 4-1. În aceste momente, Simona domină jocul.

Halep – Kerber, 6-7, 6-3, 3-1. Halep reușește încă un break. Până acum în setul decisiv, Kerber nu și-a câștigat serviciul.

Halep – Kerber, 6-7, 6-3, 2-1. A reînceput partida, Kerber la serviciu.

Halep – Kerber, 6-7, 6-3, 2-1. Kerber a chemat medicul, dar nu pare a fi nimic serios, în afară de câteva bătături.

Halep – Kerber, 6-7, 6-3, 2-1. Kerber revine și face break-ul. Meciul are o intensitate fantastică.

Halep – Kerber, 6-7, 6-3, 2-0. Simona face break-ul și are ocazia să se distanțeze la trei game-uri avans.

Halep – Kerber, 6-7, 6-3, 1-0. Simona începe bine setul.

Halep – Kerber, 6-7, 6-3. Începe setul decisiv, Simona la serviciu.

Halep – Kerber, 6-7, 6-3. Simona câștigă contra serviciului și reușește să trimită meciul în set decisiv.

Halep – Kerber, 6-7, 5-3. Primul game mai dificil pe serviciul Simonei, din acest set. Constănțeanca încheie game-ul cu o contrascurtă de excepție.

Halep – Kerber, 6-7, 4-3. Kerber își face serviciul, de la 0-30 pentru Simona.

Halep – Kerber, 6-7, 4-2. Simona își câștigă serviciile mult mai ușor decât Kerber.

Halep – Kerber, 6-7, 3-2. După un game maraton, cu lovituri excepționale de ambele părți, Kerber reușește să-și facă serviciul. Simona a ratat câteva ocazii foarte bune de a se desprinde la două break-uri în față.

Halep – Kerber, 6-7, 3-1. Simona răspunde cu aceeași monedă, game alb pe propriul serviciu.

Halep – Kerber, 6-7, 2-1. Game alb reușit de nemțoaică pe propriul serviciu.

Halep – Kerber, 6-7, 2-0. Start bun de manșă pentru Simona. Românca își consolidează break-ul.

Halep – Kerber, 6-7, 1-0. Halep reușește break-ul.

A început setul secund, Kerber la serviciu.

7-6 pentru nemțoaică după ce a câștigat tie-break-ul, scor 7-2.

6-6, tie-break. Kerber are patru mingi de set.

6-6, tie-break. Kerber conduce, 5-2.

Break Halep, 5-5: Halep egalează. Simona a forțat în acest game, în timp ce Kerber a greșit mult. Jucătoarea noastră va servi pentru a prelua pentru prima dată conducerea

Game Simona: 4-5 În ciuda faptului că nu practică jocul care a consacrat-o, Halep reușește să stea “în coasta” nemțoaicei. Chiar și acum, aproape de finalul primului set, Simona pare că încă nu este conectată la meci. Simona se menține aproape de Kerber. În acest game, Halep a servit mai bine și a forțat-o pe nemțoaică să greșească la retur, trimițând mai trei mingi în afara terenului

Game Kerber: 3-5 Jucătoarea germană reușește s-o pplime pe Simona pe tot terenul. După un game echilibrat, în care Kerber a servit foarte slab, Angelique reușește să câștige game-ul și să întrerupă seria Simonei.

Game Halep: 3-4 Simona reușește să se apropie de Kerber, chiar dacă a fost un set destul de muncit de către jucătoarea noastră. În continuare, Kerber lasă impresia că ar conduce jocul. Simona ajunge la trei game-uri la rând câștigate. Jocul Simonei este la un nivel foarte bun acum. Halep este din ce în ce mai agresivă, lovește foarte puternic și reușește să conducă punctele

Break Halep: 2-4 Simona pare să-și revină, să recapete încrederea că poate s-o domine pe Kerber. Jucătoarea noastră dă semne de revenire! Simona ia un break înapoi, după un game excelent. Halep a început să construiască foarte bine punctele, a urcat bine la fileu și crescut nivelul jocului

Game Halep, 1-4: Simona câștigă primul game din acest set. A întrerupt seria game-urilor lui Kerber, jucând mai sigur și nu a mai făcut greșeli ca în game-urile precedente

Game Kerber, 0-4: Angelique evoluează excelent și domină jocul. Nemțoaica se deplasează excelent pe teren, este agresivă și lovește mereu la limită, făcând foarte puține greșeli. Simona în continuare greșește foarte mult și are dificultăți la deplasarea în teren

Game Kerber, 0-3: Jucătoarea germană își mărește avantajul. Simona nu simte prea bine jocul, iar Kerber pare să ajungă la orice minge a Simonei. Halep îi permite adversarei prea ușor să controleze jocul.

Game Kerber, 0-2: Angelique își mărește avantajul. Simona greșește mult în acest debut de meci și îi permite adversarei să controleze jocul. Halep face multe greșeli în acest start

Break Kerber, 0-1: Simona începe ezitant meciul. Kerber a avut 30-0, Simona a egalat, dar nemțoaica a făcut break-uk. În acest game Simona a suferit la serviciu și a greșit mult, permițându-i lui Kerber să treacă în avantaj

A început meciul. Simona Halep servește prima

Simona Halep și Angelique Kerber se întâlnesc pentru a treia oară într-un turneu de Mare Șlem, după Wimbledon 2016 și Australian Open 2018. Partida de la Melbourne a fost una fantastică, iar Simona s-a impus atunci cu 6-3, 4-6, 9-7.

John McEnroe, legendarul tenismen american, are mai mare încredere în Simona Halep înaintea duelului cu Angelique Kerber: “Sunt surprins că Angelique Kerber nu joacă bine pe zgură, deşi are lovituri plate. Va fi o mare bătălie, dar Simona Halep se simte mai bine pe această suprafaţă şi este mai ‘înfometată’ decât nemţoaica”, a spus John la emisiunea “Game, Schett şi Matts”, cu câteva minute înaintea partidei.

Meciul dintre cele două sportive se joacă de la ora 15, pe al doilea teren, “Suzanne Lenglen”.

Până acum, s-au întâlnit de opt ori, fiecare câștigând câte patru meciuri. Ultimul meci a avut loc în semifinale la Australian Open, victoria fiind de partea Simonei Halep.

Câștigătoarea acestui meci va juca în semifinale împotriva învigătoarei partidei Maria Sharapova – Garbine Muguruza.

Simona Halep – Angelique Kerber, Roland Garros. Amintim că Simona Halep a apreciat că meciul său de luni cu belgianca Elise Mertens, câştigat cu 6-2, 6-1, în optimi, a fost cel mai bun al său la ediţia din acest an a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului. „Am fost pun pic nervoasă la începutul meciului, dar am jucat cel mai bun meci al meu aici la Roland-Garros. Trebuie să fiu mai agresivă şi să încerc să închei punctele, deoarece nu reuşesc prea multe winnere. Nu am prea multă putere, dar dacă joc rapid simt că îmi îmbunătăţesc jocul şi acesta este planul. Dar trebuie să te adaptezi şi adversarelor, când ele joacă diferit, cum a fost azi, sau când cineva se apără mai bine”, a declarat Halep după calificarea în sferturi, citată de site-ul oficial al turneului parizian.