10.2 C
vineri, 26 aprilie 2024
AcasăSportHandbalNaționala României de handbal masculin, calificată la Campionatul European după 28 de...

Naționala României de handbal masculin, calificată la Campionatul European după 28 de ani de așteptare

Echipa națională de handbal masculin a României s-a calificat la Campionatul European din 2024, deși a pierdut ultimul meci meci disputat în preliminarii cu Ucraina, la Gummersbach, scor 31-26. Tricolorii au profitat de jocul rezultatelor și revin astfel la EURO după o absență de 28 de ani.

Ucraina a dominat începutul de meci şi a condus cu 7-3 (minutul 13), dar România a revenit şi a egalat, 7-7 (17), reuşind să intre la pauză cu un avantaj minim, 13-12.

Ucraina a reuşit să se impună după pauză, iar în minutul 53 conducea la şase goluri, 28-22, câştigând cu 31-26.

În celălalt meci al grupei, Austria a învins echipa Insulelor Feroe cu 38-33. În clasamentul final, Austria a ocupat primul loc, cu 12 puncte, urmată de România, cu 4 puncte (golaveraj 0), Feroe, 4 puncte (golaveraj -10) și Ucraina, 4 puncte (golaveraj -16).

România nu se mai calificase la un Campionat European din 1996, când se clasa pe locul 9.

Campionatul European se va desfășura în Germania, între 10 și 28 ianuarie 2024, în șase grupe a câte patru echipe, din care se vor califica în faza următoare primele două, din fiecare grupă.

Urmărește România Liberă pe  TwitterFacebook și Google News!