21 C
sâmbătă, 27 iulie 2024
AcasăSportGermania a plecat acasă. Coreea de Sud jubilează

Germania a plecat acasă. Coreea de Sud jubilează

Reprezentativa Germaniei, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată de la Cupa Mondială după faza grupelor, fiind învinsă de Coreea de Sud, miercuri, cu scorul de 2-0, în ultima etapă a grupelor competiţiei din Rusia.

Sud-coreenii au marcat ambele goluri în minutele de prelungire, 90+3 şi 90+6, primul fiind acordat după consultarea VAR.

La meciul de la Kazan, au înscris Young-Gwon Kim ‘90+3 şi Heung-Min Son ‘90+6

Coreea de Sud: Jo – Lee, Yun, Hong, Kim – Lee, Jang, Jung, Moon (Joo ’69) – Son, Koo (Hwang ’56, Go ‘79). Selecţioner: Shin Tayeong

Germania: Neuer – Kimmich, Süle, Hummels, Hector (Brandt ’78) – Khedira (Gomez ’58), Kroos – Goretzka (Mueller ’63), Özil, Reus – T.Werner. Selecţioner: Joachim Low

Meciul a fost arbitrat de americanul Mark Geiger.

Germania încheie Grupa F pe ultimul loc, cu trei puncte, la egalitate cu Coreea de Sud, dar cu un golaveraj mai slab. Pe primele două locuri încheie Suedia şi Mexic.