19.7 C
AcasăSportAlte sporturiRomânia, bronz în proba feminină de bob-2 de la Cupa Mondială

România, bronz în proba feminină de bob-2 de la Cupa Mondială

Româncele Andreea Grecu şi Teodora Andreea Vlad au obţinut medalia de bronz în proba feminină de bob-2, duminică, la Cupa Mondială de la Altenberg.

Grecu şi Vlad au fost cronometrate cu timpul de 1 min 54 sec 16/100, fiind devansate de două echipaje germane, Laura Nolte/Deborah Levi (1:52.53) şi Kim Kalicki/Anabel Galander (1:53.17).

La monobob, Andreea Grecu a ratat podiumul pentru o sutime de secundă. Ea a fost înregistrată în 2 min 01 sec 56/100, în timp ce germanca Lisa Buckwitz a încheiat în 2 min 01 sec 55/100. Laura Nolte a fost prima (2:01.29), iar americanca Elana Meyers Taylor s-a clasat pe locul secund (2:01.52).

La bob-2 masculin, Mihai Cristian Tentea şi George Iordache au ocupat locul 11 (1:52.70), la 1 sec 29/100 de câştigători.

În proba masculină de bob-4, România (Mihai Cristian Tentea, Constantin Dinescu, Mihai Daniel Pacioianu, George Iordache) a ocupat locul 10 (1:50.09), la 1 sec 54/100 de câştigători.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!