19.7 C
AcasăSpecialVictorie strălucitoare pentru Halep

Victorie strălucitoare pentru Halep

Constănţeanca Simona Halep a reuşit să obţină cea mai importantă victorie a cadierei, duminică noaptea, la turneul de la Toronto, Canada. După ce a trecut de calificări, în primul tur, Halep a avut-o în faţă pe Svetlana Kusnetsova, jucătoare aflată pe locul 15 în clasamentul WTA.

După două ore şi 15 minute de luptă, constănţeanca a reuşit să îşi treacă în cont primul succes în faţa unei jucătoare clasate în primele 15 jucătoare ale lumii. Simona a cedat primul set (4-6) al disputei, dar a revenit apoi excelent şi a egalat situaţia pe tabelă după ce a câştigat setul secund cu 6-4. În startul decisivului, cele două jucătoare şi-au pierdut serviciul. Simona a făcut-o însă doar o dată şi apoi a mers ceas până la final, câştigând setul cu 6-3 şi partida cu 2-1 la seturi. În turul secund al întrecerii, Halep va avea din nou o misiune dificilă. Constănţeanca, numărul 55 mondial, o va avea în faţă pe cehoaica Lucie Safarova, a 32-a jucătoare a lumii.