20.8 C
AcasăSpecialVictorie extrem de importanta cu Ungaria!

Victorie extrem de importanta cu Ungaria!

Nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat, luni, in faza grupelor principale la Campionatul Mondial din China, dupa ce a obtinut cea de-a treia victorie in grupa preliminara C, cu Ungaria, scor 31-25 (16-7). Confruntarea devenita deja traditionala in ultimul deceniu a inceput cu sase minute de "seceta", scorul fiind deschis de Ungaria, dupa mai multe atacuri ratate de ambele echipe. La mijlocul reprizei, Romania conducea cu 7-5, dupa finalizari precise ale Narcisei Lecusanu, dar si interventii ale portarului Paula Ungureanu care au dat moral tricolorelor. Dupa 10-6 (min. 20), jucatoarele antrenate de Radu Voina au prins si mai mult curaj, iesind la pauza intr-un avantaj linistitor, 16-7. Au fost 30 de minute in care Ionela Stanca a fost lovita de apararea ungara, pivotul Romaniei izbucnind in plans de cateva ori din cauza loviturilor primite.

La reluare, a iesit la rampa Cristina Neagu, care a fost imposibil de oprit de defensiva adversa (19-10, min. 35). Portarul Ungureanu a continuat sa faca minuni intre buturi, dar in ofensiva a fost o cadere, cauzata si de schimbarea apararii Ungariei (20-14, min. 39). Tricolorele si-au complicat si mai mult existenta (20-18, min. 43), dupa ce nu marcasera timp de 7 minute, dar au reusit sa revina in joc si sa incheie invingatoare, cu cateva emotii. Scor final 31-25, dupa un meci spectaculos, in care Narcisa Lecusanu si portarul Paula Ungureanu impart titlul de MVP. Marcatoarele echipei Romaniei au fost Lecusanu 12 goluri, Neagu (foto) 6, Stanca 5, Varzaru 4, Puscasu 3, Fiera 1. Romania are zi de pauza azi, iar miercuri va juca cu Tunisia.