19.7 C
AcasăSpecialUmilinta totala la rugby: ne-a batut si Portugalia!

Umilinta totala la rugby: ne-a batut si Portugalia!

Reprezentativa de rugby a Romaniei a fost invinsa, la Bucuresti, cu 22-21 (6-15), de nationala Portugaliei, intr-un meci din Cupa Europeana a Natiunilor (CEN), inregistrand astfel a treia infrangere in actuala editie a competitiei. Echipa noastra a condus cu 15-6 la pauza, a avut 21-9 in repriza a doua, dar in ultima jumatate de ora au marcat doar portughezii. Singurul lor eseu, decisiv, a venit la ultima faza a meciului, cand tabela arata 21-15. Transformat, acel eseu a adus victoria Portugaliei cu 22-21. In acest moment, Romania are o situatie disperata in grupa, fiind extrem de aproape ca, pentru prima oara in istorie, sa piarda calificarea la Campionatul Mondial din 2011. Romania e pe locul 4 in CEN, in timp ce doar primele doua locuri duc direct la Mondiale, iar al treilea – la un meci de baraj.

La final, rugbistii romani au refuzat sa faca declaratii, sugerandu-le ironic ziaristilor sa se axeze pe fotbal, in timp ce lusitanii jubilau impreuna cu mica galerie venita tocmai din peninsula. La cererea spectatorilor, rugbistii lusitani au renuntat la echipamente, oferindu-le drept trofee multimii. Spectatorii romani nu s-au lasat pana cand nu i-au vazut desculti pe portughezi, zbatandu-se pentru fiecare accesoriu vestimentar.