19.7 C
AcasăSpecialTiberiu Dolniceanu a câştigat Grand Prix-ul de sabie seniori

Tiberiu Dolniceanu a câştigat Grand Prix-ul de sabie seniori

Sportivul Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo) a câştigat, sâmbătă, pentru al doilea an consecutiv Grand Prix-ul de sabie seniori de la Moscova, informează frscrima.ro.

Printre adversarii de la Moscova ai lui Dolniceanu s-au numărat campionul mondial Nicolas Limbach (Germania) și campionul olimpic Aron Szilagyi (Ungaria). În finală, Tiberiu Dolniceanu s-a impus în faţa lui Matyas Szabo, fiul fostei campioane mondiale a floretei românești Reka Lazăr-Szabo și al lui Vilmoș Szabo, antrenorul echipei de sabie a Germaniei, campioană mondială în 2014, potrivit Mediafax.

La Grand Prix-ul de la Moscova au participat și Alin Badea și Iulian Teodosiu. Teodosiu a fost eliminat în preliminarii și a terminat pe locul 123, iar Alin Badea a încheiat concursul pe locul 16