25.5 C
AcasăSpecialLIVE TEXT. Stuttgart - Steaua 2-2 SCOR FINAL. VEZI care au...

LIVE TEXT. Stuttgart – Steaua 2-2 SCOR FINAL. VEZI care au fost CELE MAI IMPORTANTE FAZE ALE meciului VfB STUTTGART – STEAUA BUCUREŞTI

Echipa Steaua Bucureşti a debutat, joi, cu o remiză în grupa E a Ligii Europa, SCOR FINAL 2-2 (1-1), în deplasare, cu formaţia germană VfB Stuttgart, după ce a condus cu 2-1 până în finalul meciului.

Golurile au fost marcate de Ibisevici ‘5, Niedermeier ’85, respectiv Adrian Popa ‘6, Rusescu ’80 din penalti.

1-0: Ibisevici reia cu o lovitură de cap din şase metri o minge centrată de pe partea stângă a lui Hajnal.

1-1: Adi Popa i-a pasat în adâncime lui Nikolici, acesta a încercat să-l dribleze pe Ulreich, dar a fost faultat, însă arbitrul a lăsat jocul să continue, mingea ajungând la Chipciu, care din cinci metri înscrie printre picioarele fundaşului Sakai.

1-2: În minutul 79, Adrian Popa este faultat în careu de Rodriguez, iar Raul Rusescu transformă penaltiul cu un şut în dreapta lui Ulreich.

2-2: Niedermeier restabileşte egalitatea în minutul 85, după ce a reluat cu o lovitură de cap o centrare venită de pe partea stângă.

Minutul 87 Latovlevici recupereaza si suteaza bine, dar mingea ocoleste poarta

MINUTUL 85 GOL STUTTGART! Niedermeier inscrie cu o lovitura de cap de langa Chiriches

Minutul 78 Latovlevic este chemat de la incalzire

Minutul 77 Georgievski il lanseaza excelent pe Chipciu, dar acesta isi pierde suflul si cade. Jocul este lasat liber

Minutul 76 Tatarusanu respinge la un sut din afara careului

Minutul 75 Okazaki este in careu, dar Parvulescu blocheaza sutul

Minutul 73 Pintilii scapa foarte bine din incercuire, dar este faultat! Steaua pierde insa repede posesia

Minutul 72 Steaua a cazut in ultimele minute, nemtii preseaza

Minutul 71 Steaua pleaca pe contraatac, Pintilii alege cea mai proasta solutie si suteaza de la mare distanta, dar pe langa poarta

Minutul 70 Hajnal centreaza periculos, Chiriches respinge bine

Minutul 68 Faza buna a nemtilor! Mingea ajunge la Cacau, care suteaza in transversala

Minutul 67 Cacau este in careu, incearca sa suteze pe langa Szukala, dar mingea este blocata

Minutul 66 Centrare in careul Stelei, mingea ajunge la Nikolic, care scoate faultul

Minutul 64 Contra violenta a Stelei, mingea ajunge la Adi Popa, acesta intoarce pentru Rusescu, dar sutul este slab

Minutul 62 Iese Tunay Torun si intra Okazaki

Minutul 62 Faza buna a Stelei, dar centrarea lui Georgievski este blocata

Minutul 60 Tunay Tortun paseaza lamentabil si Steaua scapa cu bine

Minutul 59  Nikolic scapa pe dreapta, este blocat dar arbitrul indica repunere din sase metri

Minutul 58 Rusescu suteaza slab din pozitie ideala

Minutul 57 Steaua are inca o ocazie uriasa! Mingea este insa sutata slab din centrul careului mare

Minutul 57 Rusescu paseaza ideal, Nikolic este singur cu portarul dar suteaza peste poarta! Ratare imensa a Stelei

Minutul 56 Sakay trece de Parvulescu, intra in careu, dar se sperie de Tatarusanu si scapa mingea in aut de poarta

Minutul 55 Nemtii preseaza, dar centrarea lui Sakay este in afara portii

Minutul 53 Ocazie uriasa a nemtilor, mingea loveste transversala si Tunay Torun inscrie un gol turcesc

Minutul 52 Tatarusanu isi spala pacatele la o greseala incredibila a lui Parvulescu! Tunay Torun finalizeaza slab

Minutul 52 Cacau trimite în bară, Steaua scapă cu faţa curată dintr-un atac concentraat

Minutul 50 Atac al lui Kvist la poarta lui Tărăruşanu

Minutul 49. Adi Popa ratează o ocazie uriasă

Minutul 48 Pintilii paseaza in spatele apararii gazdelor, dar mingea este preluata gresit de Georgievski

Minutul 46. Două schimbări: Iese Filip, intra Pintilii, Iese Prepelita , intra Rusescu

Minutul 46 A început repriza a doua

Minutul 45+1 Finalul primei reprize

Minutul 45. Arbitru decide un minut de prelungire

Minutul 45 Un fotbalist al ui Stuttgart, Ibisevic, este cazut pe gazon

Minutul 42 Cacau centrează excelent, însă Chiricheş are o intervenţie foarte precisă

Minutul 41 Adi Popa incearca sa combine cu Georgievski, dar nemtii recupereaza

Minutul 39 Ratare a lui Rodriguez

Minutul 38. Steaua greşeşte o pasă, dar scapă de o ofensiva a nemtilor

Minutul 36 Bourceanu intra extrem de dur, desi mingea iesea in aut! Stelistul scapa de galben

Minutul 34 Nemtii pleca pe contra, Sakai este la primire si Stuttgart are ocazie mare

Minutul 33 Ratare uriasă a lui Ibisevic

Minutul 31 Fault Bourceanu asupra lui Ibisevic

Minutul 29 Lovitură libera pentru Steaua. Adi Popa execută, dar mingea iese în corner

Minutul 19. Tătăruşanu reuşeşte să reţină o minge periculoasă a lui Ibisevic

Minutul 16. Tatarusanu intervine bine la o faza incalcita in careu, Adi Popa pleaca pe contra si scoate aruncarea de la margine

Minutul 14. Lovitură pentru Stuttgart.

Minutul 12. Lovitură liberă pentru Steaua de la 20 de metri. Mingea lui Bourceanu trece pe langa poarta

Minutul 8. Corner pentr Vfb Stuttgart, stelistii resping

Minutul 7 GOL Steaua egalează prin Alex Chipciu

Minutul 5. GOL 1-0 pentru Stuttgart

Minutul 3. Nikolic este aproape sa profite de o graseala a lui Sakai, dar Ulreich degajeaza

Minutul 2. Steaua incepe in forta, Chipciu ii trimite lui Filip, care suteaza frumos, dar pe langa poarta

Minutul 1. A început meciul VfB Stuttgart – Steaua Bucureşti. Steaua are prima minge a meciului

Partida VfB Stuttgart – Steaua Bucureşti, din prima etapă a grupei E a Ligii Europa, se va disputa joi, de la ora 20.00. Partida va fi transmisă de canalele ProTv, Dolce Sport şi Digi Sport iar meciul va putea fi urmărit, în format LIVE TEXT, începând cu ora 20.00, pe romanialibera.ro

UPDATE ECHIPELE DE START

VfB Stuttgart: Ulreich – Sakai, Niedermeier, Rodriguez, Boka – Kvist, Gentner – Tunay Torun, Hajnal, Cacau – Ibisevici. Antrenor: Bruno Labbadia.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Chiricheş, Pârvulescu – Bourceanu, Filip – A. Popa, Prepeliţă, Chipciu – Nikolici. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Arbitri

Partida dintre echipa germană VfB Stuttgart şi formaţia Steaua Bucureşti, din prima etapă a Grupei E a Ligii Europa, va fi condusă de o brigadă de arbitri din Belgia, avându-l la centru pe Serge Gumienny, informează site-ul oficial al UEFA.

Gumienny va fi ajutat de asistenţii Walter Vromans şi Frank Bleyen şi de asistenţii suplimentari Alexandre Boucaut şi Luc Wouters. Arbitru de rezervă a fost desemnat Kristof Meers.

Reghecampf, optimist

Antrenorul echipei Steaua Bucureşti, Laurenţiu Reghecampf, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, înaintea meciului VfB Stuttgart – Steaua Bucureşti, că îşi doreşte calificarea în primăvara europeană şi crede că formaţia sa poate realiza acest obiectiv, potrivit Mediafax.

Nu ştiu dacă Tănase va intra în planurile noastre. El nu are o accidentare gravă, dar încă mai simte dureri la picior. El va încerca sa facă antrenamente uşoare pentru că ne aşteaptă un meci greu în campionat cu Rapid. Cei de la Stuttgart nu au venit să ne vadă la Iaşi, dar au destule informaţii despre noi. Nu trebuie să ne concentrăm la tot ce spun cei de la Stuttgart, ştiu tot ce au nevoie despre noi. Stuttgart face parte dintre echipele de top din Germania, are 13 internaţionali în lot. Noi ne dorim calificarea în primăvara europeană şi cred că putem să ne atingem obiectivul. Nu ne interesează parcursul Stuttgartului în campionat, dar cred că stadionul se va umple. Nu vrem să părem aronganţi, dar Steaua a arătat că este o echipă valoroasă şi poate câştiga meciul cu Stuttgart”, a spus Reghecampf.

Întrebat dacă s-a hotărât asupra echipei de start, Reghecampf a răspuns: „Ştiu primii 20 de jucători pe care mă voi baza mâine”.

Portarul Ciprian Tătăruşanu a afirmat că jucătorii Stelei îşi doresc victoria în meciul cu Stuttgart pentru a o dedica antrenorului Laurenţiu Reghecampf, care astăzi a împlinit 37 de ani. „Întâlnim o echipă puternică, extrem de periculoasă la fazele fixe. Eu şi Tănase suntem cei mai vechi jucători din echipă şi sper ca experienţa noastră să ajute Steaua. Sunt meciuri frumoase în cupele europene. Este o plăcere să jucăm astfel de meciuri. Jucătorii Stelei sunt obişnuiţi să joace cu mulţi spectatori în tribună aşa că nu va fi o problemă dacă mâine arena va fi plină. Echipele româneşti nu au avut mare succes în faţa formaţiile germane, dar sperăm ca noi să facem un meci bun şi să ne întoarcem cu un rezultat favorabil. Sperăm să obţinem cele trei puncte şi să-i facem un cadou frumos antrenorului nostru. Anul trecut, cu Schalke am avut o evoluţie bună. Chiar în Germania puteam să scoatem un rezultat bun, aşa că am încredere pentru meciul de mâine”, a precizat Tătăruşanu.

Despre VfB şi Mercedes Benz Arena

Gruparea germana a fost fondată în urmă cu 119 ani şi evoluează pe stadionul Mercedes-Benz Arena, care are o capacitate de 60.441 locuri.

Stuttgart a câştigat campionatul Germaniei de 5 ori, ultima oară in 2007. Are în palmares şi trei Cupe ale Germaniei, dar şi o Supercupă.

Pe plan extern, cei de la Stuttgart se pot mândri cu o finală în Cupa UEFA, pierdută în faţa celor de la Napoli (1989), precum şi cu unaîn Cupa Cupelor, pierdută în favoarea echipei Chelsea (1998).

De doi ani, gruparea ale cărei culori oficiale sunt alb-roşu, e pregătită de Bruno Labbadia, iar în sezonul trecut a terminat pe locul 6 în Bundesliga.