20.8 C
sâmbătă, 27 iulie 2024
AcasăSpecialLiniste la europene

Liniste la europene

Doua penaltyuri au facut istorie in partidele amanate duminica din cauza ploii. In Giulesti, Rapid a invins pe Poli Iasi cu 1-0, datorita unei lovituri de la 11 acordate in minutul 76 de arbitrul Lajos si transformate de Burdujan. Maldarasanu a interceptat o minge de la apararea oaspetilor. Ajuns in careul oaspetilor, cade la un duel corp la corp cu Radu Ciobanu si arbitrul dicteaza penalty. La incheierea partidei, Maldarasanu recunoaste cu fair-play ca nu a fost faultat, s-a impiedicat de o bucata de pamant sarita din gazon. Sinceritatea jucatorului rapidist, pasare rara in campionatul nostru, socheaza si merita aplaudata. In Ghencea, in minutul 65, la scorul de 1-0 pentru Steaua, arbitrul Martis acorda corect un penalty bacauanilor la un falt comis de Lovin, care il agata in suprafata de pedeapsa pe Neagu. Executa Croitoru, care ii paseaza practic mingea lui Hamutovski. Moldovenii dau cu piciorul egalarii si Steaua castiga cu 1-0. Bacaul lasa impresia ca a venit in Ghencea sa piarda. Cu ceva emotii la Bistrita si Giulesti, Dinamo si Rapid au castigat, Steaua nu a avut probleme cu Bacaul si astfel toate cele trei echipe calificate in grupele Cupei UEFA au incheiat runda a opta a campionatului victorioase. Este singurul lucru bun pentru echipele conduse de Protasov si Razvan Lucescu pentru ca in rest prestatia Stelei si Rapidului nu a convins. Ros-albastrii au jucat fara convingere, au lasat de multe ori senzatia ca isi menajeaza adversarii, iar oaspetii au fost incapabili sa puna probleme campionilor. Rapid a avut un adversar care s-a tinut tare. Trupa lui Lucescu a fortat strapungerea defensivei aglomerate a iesenilor, dar a facut-o fara claritate. Dinamo a inceput slab meciul cu Bistrita, dar a avut o repriza secunda excelenta, care o iarta de toate pacatele. Trei victorii care aduc calmul si linistea in taberele europenelor noastre inaintea asaltului din grupele Cupei UEFA.