25.5 C
AcasăSpecialLiga Campionilor: Real și-a luat revanșa, PSG a îngenunchiat echipa lui Mourinho

Cea de a doua seară a sferturilor Ligii Campionilor a consolidat poziția de putere a fotbalului european a campioanei franței, PSG, care a învins Chelsea cu 3-1. În cealaltă partidă Real Madrid și-a luat revanșa în fața Borussiei Dortmund, nemții eliminând clubul spaniol în semifinalele ediției trecute.

Paris Saint-Germain – Chelsea 3-1

Chelsea a suferit o înfrângere dureroasă pe stadionul celor de la PSG, echipa lui Mourinho păstrând egalitatea până în minutul 61, când fundașul londonezilor, David Luiz a înscris în propria poartă. Francezii și-au mărit avantajul în ultimul minut al partidei, prin Pastore. Returul dintre de la Londra se anunță unul pe viață și pe moarte, Mourinho declarând după partidă că nu este imposibil ca echipa sa să se califice în semifinale.

Golurile partidei: Lavezzi '3, D. Luiz '61 (autogol), Pastore '90+3 / Hazard '26 (penalti)

Real Madrid – Borussia Dortmund 3-0

Real Madrid a reușit să facă instrucție cu echipa care anul trecut o elimina din semifinalele Ligii Campionilor. Jurgen Klopp nu a mai avut la dispoziția vedetele de anul trecut, printre care Mario Gotze, în plus madrilenii întărindu-și foarte mult lotul de atunci. Diferența de valoare s-a resimțit și pe tabelă, acolo unde ambele vedete ale Realului și-au trecut numele, Ronaldo și Bale.

Golurile partidei: Bale '3, Isco '27, C. Ronaldo '57

Rezultate sferturi, marți:

FC Barcelona (Spania) – Atletico Madrid (Spania) 1-1 (Neymar '71 / Diego '56)

Manchester United (Anglia) – Bayern Munchen (Germania) 1-1 (Vidici '58 / Schweinsteiger '67)

Returul sferturilor Ligii Campionilor se va juca săptămâna viitoare, pe 8 și 9 aprilie.