26.5 C
București
luni, 15 aprilie 2024
AcasăSpecialGermania şi Elveţia s-au calificat la Cupa Mondială din 2014. Vezi rezultate...

Germania şi Elveţia s-au calificat la Cupa Mondială din 2014. Vezi rezultate din preliminariile competiţiei, zona Europa

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri, în preliminariile Cupei Mondiale din 2014, zona Europa, transmise de mediafax:

Grupa A

Croaţia – Belgia 1-2

Au marcat: Kranjcar ’83 / Lukaku ’15, ’38

 

Ţara Galilor – Macedonia 1-0

A marcat: Church ’67

Clasament: 1. Belgia – 25 puncte (calificată), 2. Croaţia – 17 puncte, 3. Serbia – 11 puncte, 4. Ţara Galilor – 9 puncte, 5. Scoţia – 8 puncte. 6. Macedonia – 7 puncte.

În ultima etapă a grupei A, programată marţi, se vor disputa meciurile Serbia – Macedonia, Scoţia – Croaţia şi Belgia – Ţara Galilor.

Grupa B

Armenia – Bulgaria 2-1

Au marcat: Ozbiliz ’45+1, Movsisyan ’87 / Popov ’61

Malta – Cehia 1-4

Au marcat: Mifsud ’47 / Hubschman ‘3, Lafata ’34, V. Kadlec ’51, Pekhart ’90

Danemarca – Italia 2-2

Au marcat: Bendtner ’45+1, ’79 / Osvaldo ’28, Aquilani ’90+1

Clasament: 1. Italia – 21 puncte (calificată), 2. Bulgaria – 13 puncte, 3. Danemarca – 13 puncte, 4. Cehia – 12 puncte, 5. Armenia – 12 puncte, 6. Malta – 3 puncte.

În ultima etapă a grupei B, programată marţi, se vor disputa meciurile Danemarca – Malta, Bulgaria – Cehia şi Italia – Armenia.

Grupa C

Insulele Feroe – Kazahstan 1-1

Au marcat: Hansson ’41 / Finoncenko ’55

Germania – Irlanda 3-0

Au marcat: Khedira ’12, Schürrle ’58, Özil ’90+2

Suedia – Austria 2-1

Au marcat: Olsson ’56, Ibrahimovici ’86 / Harnik ’29

Clasament: 1. Germania – 25 puncte (calificată), 2. Suedia – 20 puncte, 3. Austria – 14 puncte, 4. Irlanda – 11 puncte, 5. Kazahstan – 5 puncte, 6. Insulele Feroe – un punct.

În ultima etapă a grupei C, programată marţi, se vor disputa meciurile Irlanda – Kazahstan, Suedia – Germania şi Insulele Feroe – Austria.

Grupa D

Andorra – România 0-4

Au marcat: Keşeru ’42, Stancu ’53, Torje ’63 (penalti), Lazăr ’85

Estonia – Turcia 0-2

Au marcat: Umut Bulut ’22, Burak Yilmaz ’47

Olanda – Ungaria 8-1

Au marcat: Van Persie ’16, ’44, ’53, Strootman ’25, Lens ’38, Devecseri ’65 (autogol), Van der Vaart ’86, Robben ’90 / Dzsudzsak ’47 (penalti)

Clasament: 1. Olanda – 25 puncte (calificată), 2. Turcia – 16 puncte, 3. România – 16 puncte, 4. Ungaria – 14 puncte, 5. Estonia – 7 puncte, 6. Andorra – 0 puncte.

În ultima etapă a grupei D, programată marţi, se vor disputa meciurile Ungaria – Andorra, România – Estonia şi Turcia – Olanda.

Grupa E

Albania – Elveţia 1-2

Au marcat: Salihi ’89 (penalti) / Shaqiri ’47, M. Lang ’78

Islanda – Cipru 2-0

Au marcat: Sigthorsson ’60, Sigurdsson ’76

Slovenia – Norvegia 3-0

A marcat: Novakovici ’13, ’15, 49

Clasament: 1. Elveţia – 21 puncte (calificată), 2. Islanda – 16 puncte, 3. Slovenia – 15 puncte, 4. Norvegia – 11 puncte, 5. Albania- 10 puncte, 6. Cipru – 4 puncte.

În ultima etapă a grupei E, programată marţi, se vor disputa meciurile Cipru – Albania, Norvegia – Islanda şi Elveţia – Slovenia.

Grupa F

Azerbaidjan – Irlanda de Nord 2-0

Au marcat: Dadaşov 58, Şukurov ’90+5

Luxemburg – Rusia 0-4

Au marcat: Samedov ‘9, Faizulin ’39, Gluşakov ’45+2, Kerjakov ’73

Partida Portugalia – Israel se dispută tot vineri seară.

Clasamentul grupei, înainte de meciul Portugaliei cu Israel: 1. Rusia – 21 puncte, 2. Portugalia – 17 puncte, 3. Israel – 12 puncte, 4. Azerbaidjan – 8 puncte, 5. Irlanda de Nord – 6 puncte, 6. Luxemburg – 6 puncte.

În ultima etapă a grupei F, programată marţi, se vor disputa meciurile Portugalia – Luxemburg, Azerbaidjan – Rusia şi Israel – Irlanda de Nord.

Grupa G

Lituania – Letonia 2-0

Au marcat: Cernych ‘7, Mikoliunas ’68

Bosnia-Herţegovina – Liechtenstein 4-1

Au marcat: Dzeko ’27, ’39, Misimovici ’34, Ibisevici ’38 / Hasler ’61

Grecia – Slovacia 1-0

A marcat: Skrtel ’44 (autogol)

Clasament: 1. Bosnia-Herţegovina – 22 puncte, 2. Grecia – 22 de puncte, 3. Slovacia – 12 puncte, 4. Lituania – 11 puncte, 5. Letonia – 7 puncte, 6. Liechtenstein – 2 puncte.

În ultima etapă a grupei G, programată marţi, se vor disputa meciurile Grecia – Liechtenstein, Lituania – Bosnia-Herţegovina şi Letonia – Slovacia.

Grupa H

Republica Moldova – San Marino 3-0

Au marcat: Frunză ’55, Sidorenco ’59, ’89

Ucraina – Polonia 1-0

A marcat: Iarmolenko ’64

Anglia – Muntenegru 4-1

Au marcat: Rooney ’48, Boskovici ’62 (autogol), Townsend ’78, Sturridge ’90+3 (penalti) / Damjanovici ’71

Clasament: 1. Anglia – 19 puncte, 2. Ucraina – 18 puncte, 3. Muntenegru – 15 puncte, 4. Polonia – 13 puncte, 5. Republica Moldova – 8 puncte, 6. San Marino – 0 puncte.

În ultima etapă a grupei H, programată marţi, se vor disputa meciurile Anglia – Polonia, Muntenegru – Republica Moldova şi San Marino – Ucraina.

În grupa I, partida Spania – Belarus a început la ora 23.00, iar în ultima etapă, marţi, se vor disputa meciurile Spania – Georgia şi Franţa – Finlanda.

Cele mai citite

România este al treilea mare producător de petrol din UE – Eurostat

Cei mai mari producători de petrol din Uniunea Europeană au fost, în 2022, Italia (4,5 milioane de tone), Danemarca (3,2 milioane de tone) şi...

România, printre ţările UE cu cele mai mari creşteri ale producţiei industriale în februarie

Producţia industrială în UE şi zona euro a crescut în luna februarie 2024, comparativ cu luna ianuarie 2024, iar România se numără printre ţările...

BAT: Toleranță zero față de comercializarea produselor cu tutun și a țigărilor electronice către minori

BAT în parteneriat cu Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), demarează luna aceasta campania anuală „Alege Asumat un Comportament Comercial Curat”. Această inițiativă urmărește...
Ultima oră
Pe aceeași temă